1. 1.
  iki büyük fantastik kurgu roman yazarının kıyasıdır. ikisi de ayrı güzeldir. hayal dünyalarına hayran kalmamak elde değildir. yüzüklerin efendisi serisi bitmiş olmakla birlikte taht oyunları daha bitmemiştir. yüzüklerin efendisi film olarak çekilmiştir, taht oyunları dizi olarak... iki yapımda da kitaptan bazı bölümler atlanmış, değiştirilmiştir. sadece film veya dizisini izleyerek yorumda bulunmak pek de sağlıklı değildir.
  2 -1 ... vinter is coming
 2. 2.
  tolkien kitaplarında karakterler ölürse şaşırırsınız,
  Martin kitaplarında yaşarlarsa.
  8 -1 ... wolf
 3. 3.
  fantastik edebiyatın yaratıcısının tolkien olduğu belliyken, onu herhangi biriyle kıyaslamaktan utanmayanların düşündüğü vsdir.
  tolkien bir ilkdir. o olmasa şuan arkamdaki kitaplığım bomboş olurdu.o kitapların hiç birinin yazarlarının esinlenecek bir konusu olmazdı. iyi ki gelmiştir bu dünyaya. saygı..
  -1 ... larien d grey
 4. 4.
  tolkien fantastik edebiyatta bir çığır açarak şu an okuduğumuz bir çok seriye temel olmuştur.

  kitaplarını karşılaştırmak doğru olmaz, zaten karşılaştırılacak olsa song of ice and fire'a gelene kadar ejderha mızrağı serileri vardır ilk başta. hiç sevememiş olsam da drizzt'i yaratan salvatore vardır yazar olarak. ravenloft'un efendisi kont strahd von zarovich vardır efsane olmuş karakterlerden. kitaplarımı bilmediğim fakat manyakları olan planescape diyarı, darksun diyarları vardır ve fantastik edebiyatın bu kadar gelişmesine izin veren ticari atılımlar başta forgotten realms olmak üzere bu diyarlar üzerinen yapılmıştır.hemen herkesin çok sevdiği bir seri ve karakter vardır fakat bunların hepsinin olmasını sağlayan tolkien vardır. tabi lovecraft'dan geriye doğru goethe'nin mephistosu (faust) istikametinde gidilebilir (öncesi hakkında bilgim yok) fakat en sonunda varılacak nokta şudur ki "aynı akımın devamı olan ve farklı dönemlerde yaşamış kişileri birbiri ile kıyaslamak doğru değildir".

  ama deseler ki birini izleyebilecek olsan yüzüklerin efendisini mi izlerdin yoksa taht oyunlarını mı, taht oyunlarını tercih ederdim. bu yazarların yetenek ve başarılarının bir göstergesi değildir.
  1 ... tenpura
 5. 5.
  ikisini de okumuş biri olarak şunu söyleyebilirim ki martinin tolkieni aştığı bazı konular var fakat bütün olarak asla bir tolkien değil.
  2 ... darwinist peygamber