1. 1.
  iki büyük fantastik kurgu roman yazarının kıyasıdır. ikisi de ayrı güzeldir. hayal dünyalarına hayran kalmamak elde değildir. yüzüklerin efendisi serisi bitmiş olmakla birlikte taht oyunları daha bitmemiştir. yüzüklerin efendisi film olarak çekilmiştir, taht oyunları dizi olarak... iki yapımda da kitaptan bazı bölümler atlanmış, değiştirilmiştir. sadece film veya dizisini izleyerek yorumda bulunmak pek de sağlıklı değildir.
  2 -1 ... vinter is coming
 2. 2.
  tolkien kitaplarında karakterler ölürse şaşırırsınız,
  Martin kitaplarında yaşarlarsa.
  8 -1 ... wolf
 3. 3.
  tolkien fantastik edebiyatta bir çığır açarak şu an okuduğumuz bir çok seriye temel olmuştur.

  kitaplarını karşılaştırmak doğru olmaz, zaten karşılaştırılacak olsa song of ice and fire'a gelene kadar ejderha mızrağı serileri vardır ilk başta. hiç sevememiş olsam da drizzt'i yaratan salvatore vardır yazar olarak. ravenloft'un efendisi kont strahd von zarovich vardır efsane olmuş karakterlerden. kitaplarımı bilmediğim fakat manyakları olan planescape diyarı, darksun diyarları vardır ve fantastik edebiyatın bu kadar gelişmesine izin veren ticari atılımlar başta forgotten realms olmak üzere bu diyarlar üzerinen yapılmıştır.hemen herkesin çok sevdiği bir seri ve karakter vardır fakat bunların hepsinin olmasını sağlayan tolkien vardır. tabi lovecraft'dan geriye doğru goethe'nin mephistosu (faust) istikametinde gidilebilir (öncesi hakkında bilgim yok) fakat en sonunda varılacak nokta şudur ki "aynı akımın devamı olan ve farklı dönemlerde yaşamış kişileri birbiri ile kıyaslamak doğru değildir".

  ama deseler ki birini izleyebilecek olsan yüzüklerin efendisini mi izlerdin yoksa taht oyunlarını mı, taht oyunlarını tercih ederdim. bu yazarların yetenek ve başarılarının bir göstergesi değildir.
  1 ... tenpura
 4. 4.
  ikisini de okumuş biri olarak şunu söyleyebilirim ki martinin tolkieni aştığı bazı konular var fakat bütün olarak asla bir tolkien değil.
  2 ... darwinist peygamber
 5. 5.
  Tolkien dünyanın en iyi yazarıdır diğeri de seks hikayecisidir.

  Lotr`in ayrı bir dili o dille edebiyatı var dini kitabı var dünyasında bir çok şey var. Diğeri daha sığ.
  1 ... marvolo riddle 3
 6. 6.
  seks hikayecisi alir.
  -1 ... dr harleen quinzel
 7. 7.
  George r.r. martin'in

  “I admire Tolkien greatly. His books had enormous influence on me. And the trope that he sort of established—the idea of the Dark Lord and his Evil Minions—in the hands of lesser writers over the years and decades has not served the genre well. It has been beaten to death. The battle of good and evil is a great subject for any book and certainly for a fantasy book, but I think ultimately the battle between good and evil is weighed within the individual human heart and not necessarily between an army of people dressed in white and an army of people dressed in black. When I look at the world, I see that most real living breathing human beings are grey.”

  sözleriyle mükemmel bir şekilde karşılaştırıp sonuca vardığı versus.

  kısaca diyor ki,

  "jrr tolkien, karakterleri iyi ve kötü olarak kalın bir çizgiyle bölüyor. Benim hayal ettiğim dünya ise tamamen gri ve daha realist."
  1 -1 ... adim samuel 25 yasim
 8. 8.
  George çaylaktır, tolkien ise efsanedir. Yüzünlerin efendisi'nin kitabı 1954 yılında basılmış. Zamanına göre çok ileride olan bir yapıttır.
  ... bir alex10 degil
 9. 9.
  Martin olsaydı böyle bir kıyas yapılmasını istemezdi bana göre. Nasıl olsa yarattığı evrende biraz da olsa tolkien esinlenmeleri mevcut.

  Dipnot: george r.r. martin'in tüm kitaplarını yalayıp yutmuş bir okur.
  1 ... psychostasia
 10. 10.
  Tolkien eşsiz, fantastik edebiyatta çığır açmış birisi. martin o çığırda güzel işler başarmış bir yazar. martin kesinlikle kötü değil ama esinlenmiş birisi sonuçta.
  martin kitaplarını bitirip yayınlayınca onu daha çok öveceğim. kitaplarının arasında yıllar olduğu için bir miktar kızgınım.
  ... lavandula