1. 1.
  sevgi üstüne'nin yazarıdır kendileri..
  1 ... montania
 2. 2.
  madrid doğumlu ispanyol filozof, aslında bir metafizik profesörü.. ama albert camus'a göre "nietzsche'den sonra belki de en büyük avrupalı yazar."

  ne söylendiği ile değil nasıl söylendiği ile ilgilenmiş çokça..
  1 ... perseis
 3. 3.
  1883-1955 yılları arasında yaşamıştır.
  2 ... extremeufo
 4. 4.
  ''ben, kendim ve çevremin toplamıyım.'' sözünü söylemiş filozof.
  3 ... johnnyturhan
 5. 5.
  1883-1955 yılları arasında yaşamış ispanyol feylezof, yazar ve eleştirmen. 'çevirinin sefaleti ve görkemi' adlı bir denemesi vardır. çeviribilim derslerinde üzerinde durulur. 'çeviri uğraşının ereği, belki bir dilde, o dilin susmayı yeğlediğini dile getirmektir' sözünün de sahibidir kendisi.
  2 ... keamauna
 6. 6.
  gerçek aşk, iki insanın yalnızlıklarını birbirlerininkiyle değiş-tokuş etmesidir diyen, okumak ve kavramak için ortalama bir zeka ve yoğunlaşmanın yetip de arttığı büyük ispanyol düşünür.
  ... enterdy
 7. 7.
  1920'lerde hüküm süren askeri dikta ve 1936'da başlayan ispanya iç savaşından sağlam bir düşünce yapısı ile çıkmayı başarmış düşünür ve yazar. kitabın metis yayınlarından çıkan çevirisinin arkasında kitabın kendisinden yapılan şu etkileyici alıntılar vardır:

  "eğer yapılabilseydi, ki tabii yapılamaz, bir toplumun içinde, örneğin koskoca ulusumuzda, acaba kaç kişi iki kere iki nasıl dört eder ya da güneş yarın doğacak mı diye kafa yormuştur, şöyle durup düşünmüştür yani, bunu bir istatistikle saptayabilsek ilginç olurdu. buradan da ortaya çıkan sonuç fikirlerimizin pek büyük çoğunluğunun, fikir olmalarına ve bizi kanı gibi etkilemelerine karşın, hiç de akıl ürünü olmadıkları, göreneklerden ibaret olduklarıdır; mekanik ve anlaşılmazdırlar ve bize baskı yoluyla benimsetilmişlerdir."

  " ... eğer bir halkın bu korkunç çağı sağ salim atlatabilmesi isteniyorsa, alınacak önlemlerden biri, karınca kararınca, ama vazgeçilmez bir tanesi şu: o halkın içinde yeterli sayıda kişinin, tüm o fikirlerin -adlarına öyle diyelim bari- üstünde konuşulan, tartışılan, uğrunda savaşılan ve insan boğazlanan tüm o fikirlerin ipe sapa gelmez ve son derece havada kalan şeyler olduğunu anlamasını sağlamaktır."
  2 ... nuri kalender
 8. 8.
  "yaşam edebiyattır" demiş olan albert camus abimize göre de nietzsche'den sonra gelmiş geçmiş en büyük avrupalı filozof, ispanyol adam.
  her insan kendi yaşam biçimini yaratır, insan kendi romanını yazar yani yaşam edebiyattır demiştir.
  1 ... gece lampulu
 9. 8.
  immanuel kant'a duyduğu saygıyı ve hayranlığı Kant'ın muhteşem hapisanesinden kaçmanın yolu onu özümsemektir. insan benliğinin özüne değin Kant'çı kesilmeli, ardından onu sindirmiş olduğundan ötürü, yepyeni bir ruhla doğmalıdır..." diyerek dile getirmiş ispanyol filozof. haklıdırda kant'ın çoğu günümüz filozofuna etkisi tartışılmazdır.
  ... basketbol asigi
 10. 9.
  hiçbir ideolojiye somut olarak aitlik hissetmemiş yaşantısında ancak şimdi bakıyorum da liberal deniyor adama wikipediada. diyenlerin yalancısıyım tabii ama şöyle de bir şey var:

  --spoiler--
  gasset hem sağın hem solun şiddetli bir eleştirisini yaptığı için, hiçbir partizan ve ideolojik zihni tatmin etmeyen ve çok yönlü
  gerçekliğe sadakati olan bir filozof olarak çıkıyor karşımıza. her iki taraftan kişiler onun bu eleştirilerini, karşı yana iltihak ettiğinin bir kanıtı olarak göstererek düşüncelerini anlamamakta ısrar ettiler. oysa gasset, faşistlerin ve komünistlerin yurtiçindeki ve dışındaki liderlerini kınadığı gibi, ispanyol halkını anlamadan ahkâm kesen yabancıları da suçlamıştı! ondan ders almaktan kaçınanlar, ispanyol halkının dertlerini azaltmak gibi bir kaygısı olmayan saplantılı ideologlar ve seçkin zümreydi.
  --spoiler--
  1 ... nickimsist