1. 1.
  José Francisco de San Martín veya Don José de San Martín (doğumu : yaklaşık 1778 - ölümü : 1850)
  arjantinli bir general ve güney amerika'nın güney bölgelerinin ispanyol sömürgesi olmaktan kurtuluşunun önde gelen lideridir. ayrıca bağımsız peru'nun ilk devlet başkanıdır.

  bugünkü arjantin sınırlarında doğdu. çocuk yaşta ispanya'ya gitti. eğitimini orada tamamlayarak ispanyol ordusuna katıldı. napolyon savaşları sırasında fransa'ya karşı görev yaptı ve çeşitli başarılar kazanarak rütbesi yükseldi.

  ancak daha sonra güney amerika'daki bağımsızlık mücadelesine katılmaya karar verdi ve 1812'de arjantin'e döndü. zorlu bir mücadele ile ispanyol kuvvetlerine karşı başarılar kazandı ve önce şili'yi, sonra da peru'nun bir bölümünü ispanyol egemenliğinden kurtardı. bu başarıları üzerine "peru'nun koruyucusu" konumuna atandı ve 28 temmuz 1821'de peru'nun bağımsızlığını ilan etti. böylece peru'nun ilk devlet başkanı oldu.

  bir yıl sonra, 1822'de , simon bolivar ile kapalı kapılar ardında yaptığı bir toplantı (detayları hala bilinmemektedir) sonrasında bolivar peru topraklarının tamamının ispanyol sömürge kuvvetlerinden temizlenmesi savaşının komutasını san martin'den devraldı. san martin aniden ordusunun komutasını bıraktı, siyasi ve askeri görevlerinden istifa etti ve 1824'te fransa'ya gitti. 1850'de fransa'da öldü.

  san martin, arjantin'de bir milli kahraman olarak kabul edilmektedir. ayrıca, simon bolivar ile birlikte güney amerika'nın kurtarıcılarından olarak anılmaktadır.
  2 ... usualsuspects