bugün

aynı sezon içinde 3 ve yukarı ingilizlerin kare ası diyebileceğimiz 4 büyük koşuyu kazanmış tek attır. bunlar 1995 yılındaki başbakanlık, enternasyonal topkapı, türkiye jokey kulübü ve cumhurbaşkanlığı koşularıdır. hem 2400 hem 1600 de en iyi olabilen tek attır. (bkz: bold pilot) ve (bkz: sabırlı) ile birlikte son 25 yılın en iyi 3 ingiliz atından birisidir.
iyi attır. ancak hiç bir zaman bir yavuzhan olamadı. hatta bir turbo bile olmadı gözümde. ve hatta bir kafkaslı bile değildi.
zamanın rüzgarla yarışacak tek canlısı, velhasılı kelam benim favorim centaurı geçebilecek tek at.
The Spotnicks- Johnny Guitar
http://www.youtube.com/watch?v=q4VKk4raEmE
bold pilot ve grand ekinoks'la birlikte insanların aklında yer etmiş ingiliz atı.

ne yazık ki, şanssızlık eseri saltanatı kısa sürmüştür.
torunu tivolye bene isimli at bile 6 yaşına gelmiş efsane at. ara ara youtube'tan açıp yad etmek boyun borcudur.
son yarışını zaten sakat sakat koşmuş ve kazanmış olan safkan. bu yarışın öncesinde bir hayli uzun süren bir tedavi dönemi geçirmiştir. selim kaya' ya nasip oldu denebilir son kez bu nadide safkana binmek.
selim kaya nın, yarış hayatını bitirdiği nadide safkan. yarış gösterilmesi için koşulan yarışta selim kaya nın ölümüne zorladığı ve yarışı kazanıp da finiş çizgisinde ayağı sakatlanan ve haraya çekilen unutulmaz ingiliz atı. armut dibine bazen düşmüyor dedirten şampiyon. çocukları onun kadar başarılı olamadı. en büyük rakibi yine kendisi gibi büyük bir şampiyon olan Bold Pilot idi.
yavrularının pek iş yapamadığı safkan ingiliz atı.
hergün minibüs yolundan kadıköye doğru gitmekteyken küçükyalı taraflarında koskocaman bir tabelada yazılı olan ganyan bayiinin ismi. hep bunu nick olarak almak istemiştim ama olmadı. başka bahara artık.
şarkıdaki gibi go johny go diye bağırmak mümkündür.
(bkz: johnny guitar)
(bkz: vefasız alem)
mükemmel bir yarış atı. bursa pistinde sakat sakat koştuğu son yarışını izlemiştim de prenses sera' ya o haliyle bile nasıl direnmişti.
1994-1995 yıllarının bold pilot ile beraber seyredilmesi en keyifli atlarındandı.
şimdi bu atlara böyle karizmatik isimler koyuyolar ama neyi değiştiriyo? yine at bunlar, yine yolun ortasında tuvalet ihtiyacını giderirler, yine saman yerler. yani 'rüzgar gülü' falan tamam da, bu ne yauv, viski markası gibi.
ama hızlı koştuğu için takdirimi kazanmış at'dır, baya koşuyo yani izledim azcık, hoş.
vural çakım'ın sahip olduğu $ahsiyetli bir $ampiyon ingiliz atıydı. atın da $ahsiyeti olur mu demeyin. oluyor. bacağı aksamasına rağmen bursa'da kazandığında evde televizyonu öpmü$tüm ben. bold pilot'la bir yarı$ ko$sun diye o kadar bekledik de olmadı anasını satayım. bence ondan da iyiydi koçum benim.

yavruları fos çıktı diyebilirim : klubnika olsun, my joany olsun öyle pek yüreğimizi hoplatan yarı$lar çıkartamadılar.
aynı isimde bir şarkıda mevcuttur.
suanda damızlıga cekilmis efsane beygir.