bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  jan vermeer olarak da bilinir.
  31 ekim 1632-15 aralık 1675
  iç mekan resimleriyle tanınan felemenkli ressam. gün ışığınının yansımasını betimlemedeki olağanüstü ustalığıyla ünlüdür.
  yapıtları, ele aldığı nesneler konusunda bilimsel denebilecek kadar derin bilgisi olduğunu gösterir.
  (bkz: inci küpeli kız)
  http://images.google.com....amp;tab=ii&oi=imagest
  1 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  inci küpeli kız adlı meşhur tablosuna yetiştirdiği gizem ile tanınan hollanadalı ressam. genelde, karanlık odasında günler geçirebilen bir yapıya sahipti, uygun ışığı yakalamak için doğru zamanı kollardı.
  kameraya benzeyen bir optik alet geliştirmişti ve bu alet sayesinde, tabloyu değişik ışıklandırmalarla izleyip, üzerinde değişiklik gerçekleştirebiliyordu.
  1 ... legend of the stranger
 3. 3.
  hollandalı ressam (1632-1675)

  genellikle ev içi gündelik hayatı betimlediği tablolarıyla ünlüdür.

  taşra ressamı olarak da anılan sanatçının en ünlü tablosu "inci küpeli kız"dır.
  johannes vermeer

  bunun yanı sıra benim çok dikkatimi çeken açıp açıp seyrettiğim bir eseri de "küçük sokak"tır.
  johannes vermeer

  diğer eserlerinden bazıları:

  kadın ve iki bey: johannes vermeer
  virjinalin önünde duran kadın: johannes vermeer
  uyuklayan hizmetçi: johannes vermeer
  virjinalin önünde oturan genç kız: johannes vermeer
  inanç üzerine alegori: johannes vermeer
  isa martha ve mary'nin evinde: johannes vermeer
  hizmetçisiyle mektup yazan kadın: johannes vermeer
  memur ve gülen kız: johannes vermeer
  resim sanatı: johannes vermeer
  mektup okuyan mavili kadın: johannes vermeer
  ... culturist
 4. 4.
  fakir bir hayat yaşayan, 11 çocuk sahibi, kimilerine göre ilk sinematograf olan hollandalı ressam. günlük hayattan görünüşleri tuvaline aktarmıştır. inci küpeli kız ve sütçü kız resimleriyle tanınır.
  en gösterişli resmi ise resim alegorisi adlı eseridir. resimde trompet ve kitap tutan kadının vermeer in karısı olduğunu düşünenler vardır. ressam 34 tablosunun en az 18 tanesinde tek bir kadın figürü kullanmışsa da resim alegorisi adlı eserinde durum biraz farklıdır.
  1950 yılında, fransız bir sanat eleştirmeni fark edene kadar resimdeki kadın modelin elbisesi, elinde bulunan nesneler hakkında çeşitli spekülatif yorumlar yapılmıştır. keşfin kaynağı ise cesare ripa nın iconologia adlı kitabıdır. 17. yüzyılda sanatçıların kullandığı bir tür semboller sözlüğü olan bu kitapta bir de periler bölümü vardır. kitapta clio adlı peri başına defne yaprağı takmış haldeydi, kitap ve trompet taşıyordu. buradan resimdeki kadının clio adlı peri olduğu anlaşılıyor. taç, zaferi ve sonsuz hayatı, trompet ise şanı temsil eder.
  öte yandan bir katolik olan vermeer, protestan hollanda da yaşıyordu. resimdeki şamdanda bulunan çift başlı kartal figürü ise hollanda yı bir zamanlar yönetmiş habsburg hanedanlığı nın armasıdır.
  yıllar içinde kimsenin pek rağbet etmediği bu resmin 19 ve 20. asırlarda değeri anlaşılmıştır. viyana da sergilenen ve viyana dan çıkarılmasına izin verilmeyen resim hitler tarafından 1,65 milyon reich karşılığında satıl alınmış ve gizlice münih e götürülmüştür. müttefik kuvvetlerin münih i bombalamasıyla resim alegorisi bir yeraltı tuz madenine saklanmıştır. 1945 yılında müttefik kuvvetlerce bulunmuş ve avusturya ya iade edilmiştir. 1945 yılından bu yana avusturya sanat tarihi müzesi nde sergileniyor.

  johannes vermeer
  ... in infinitum
 5. 5.
  tim jenison un 1500 günlük çalışmayla sırrını çözdüğü ressamdır.
  (bkz: tim s vermeer)
  1 ... kalliope
 6. 6.
  17. Yüzyılda yaşamış Hollandalı ressam. Resim için odasına kapanır ideal ışığı beklermiş. Eserleri oldukça etkileyici ve haliyle başarılı. inci küpeli kız ve resim alegorisi eserleri yanında benim en beğendiğim eseri, "the astronomer" dir:

  johannes vermeer
  1 ... friedrich marcus allofron
 7. 7.
  Kendi evim oldugu zaman evimin duvarlarini tablolariyla (çakma) doldurmak istedigim barok donemi ressamidir.
  2 ... petrificustotalus