1. 1.
  1762-1814
  alman filozofu.
  transandantal idealizmin en önemli temsilcilerindendir.
  immanuel kant'tan oldukça etkilenmiştir.
  insanın içinde bir ahlaki değer olduğu yönündeki kant öğretisini kendi kişiliğine uygun bularak geliştirmiştir. *
  1 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  alman filozof. 1794'te jena üniversitesi'ne profesör olarak atandı ve burada üne kavuştu. 1799'da tanrıtanımazlıkla suçlandı ve jena'yı terk etmek zorunda kaldı; berlin'e, erlangen'e, ardından da königsberg'e gitti. meslek yaşamını, rektörlüğüne getirildiği berlin üniversitesi'nde tamamladı.
  1 ... vernon sullivan
 3. 3.
  varlığın kaynağını insan ruhuna indirgeyen alman filozof.
  2 ... legend of the stranger
 4. 4.
  bir dostu onun hakkında şöyle yazıyor:

  - fichte'yi akademinin felsefe bölümünde hocalığa layık görmediler; çünkü o bir filozoftu!
  1 ... tahin ile pekmez
 5. 5.
  schopenhauer'n hakkında "geveze" dediği filozof.
  1 ... zenithgeist
 6. 6.
  bir ulusta var olan farklı dillerin, o ulusta yaşayan kesimlere kendilerini idare hakkı tanıdığını ileri süren filozof.
  1 ... katalonyadankatalanjaponkatalo
 7. 7.
  kafamı tamamen karıştırmış filozof. kendisi hegel üzerinde yaptığı etkiyle tanınıyor. hegel diyalektik türetme yöntemi gibi bikaç şeyi fichte'den almışken, marx da tutup hegel'den almış. a=b, b=c şeklinde bi eşitlik kurarsak a'nın c'ye eşit olmaması için hiç bi engel yok, yani marx da fichte'den etkilenmiş. ancak biri komünizmin babası sayılırken, diğeri, döneminde faşizan, bugünlerde ulusalcı diye tanımlanıyor ve işte bu noktada benim şarteller iniyor.
  2 ... hasmet ibriktaroglu
 8. 8.
  Fichte'ye göre, irade ya da ben, temel gerçeklik olup, özgürdür, kendi kendisini belirleyen faaliyettir. Ben ya da irade dışında her şey ölü ve pasif bir varoluşu gösterir; yalnızca böyle bir faaliyet, kendi kendisini belirleyen tinsel bir faaliyet, gerçektir. iradenin kendisi, yaşam ve akıl, bilgi ve eylem ilkesidir, her türlü ilerleme ve uygarlığın harekete geçirici gücüdür; bilginin dayandığı temel, kuramsal düşüncenin birleştirici ilkesidir. Şu halde, felsefede yapılacak ilk iş, böyle bir faaliyetin niteliğine, hem kuramsal ve hem de pratik aklın koşullarına, ilke ve önkabullerine ilişkin olarak ayrıntılı bir açıklama sunmaktır.

  Bir dokumacının oğlu olan Fichte, yeteneği olduğunu farkeden bir zenginin himayesinde yüksek öğrenimini gerçekleştirebilmiştir. Fichte Kant'a büyük hayranlık duymuş, onu görmeye gitmiş ve "Versuch einer Kritik aller Offenbarung" (Bütün Tanrısal ilhamların bir Eleştirisi) adlı eserini sunmuştur.

  Onun felsefe konumu Kant, Friedrich Schelling, Hegel gibi isimlerin yanı sıra Alman felsefesinin temel taşları arasında yer alır. Alman idealizminin hem temellendiricisi hem de temsilcisi durumundadır. Kant sonrası Alman felsefesinin önde gelen isimlerinden biri olmuştur.
  1 ... turkmen balasi
 9. 9.
  Vernunftige wesen yani "rasyonel varlık" ile ahlak ve toplum açısından insan tanımını geliştirmiştir. Bu tanımda immanuel kantcığımın koşulsuz ahlak yasasının (koşulsuz buyruk, maxim; artık her ne derseniz) etkisi vardır. Ya da bazılarına göre aynı şeyi düşünmüşler. Her neyse.

  Eğer hegel ve alman idealizmini anlamak isteniyor ve fransız ihtilalinin etkisi görmek arzulanıyorsa kesinlikle uğranması gereken filozof.
  3 ... friedrich marcus allofron