bugün

görsel
"Her şeyi silip yeniden başlarız."
Mathieu gülümsedi:
"her şey silinir silinmesine ama başlanmaz yeniden."

Jean Paul Sartre-Uyanış
insanın kendi kararlarıyla ve tercihleriyle özgürlüğünü gerçekleştirmek zorunda olduğunu savunur.
varlık ve hiçlik adlı çok zor okunan bir başyapıtı olan fransız filozof.
ikinci dünya savaşı öncesi fransasını akıl çağı, savaşın zorlu yıllarını yaşanmayan zaman, son demlerini yıkılış eserinde anlatmış ünlü fransız filozof.

(bkz: Özgürlüğün yolları)
--spoiler--
'' savaş bir ilkel çağ sanatıdır. ''
--spoiler--
'' insan faydasız bir tutkudan ibarettir '' sözünün sahibi olan, simone de beauvoir ile enteresan, uzun bir ilişkisi olmuş, akıl çağı, yaşanmayan zaman, yıkılış, bulantı, sözcükler adlı eserlerin sahibi fransız filozof.
turknet sayesinde kitaplarını indirip okuma şansı buluyorum. çok güzel sözleri var dünyaya ve yaşama dair.
“ savaş bir ilkel çağ törenidir “ sözünün sahibi olan ünlü filozof.
Cehennem başkalarıdır, sözünü çok seviyorum. Ve çok doğru buluyorum. Gerçi hoş, karşıt görüş sunan bir başka adam vardı neydi adı ya, o da cehennem insanın kendisidir diyor.

Bilmiyorum. Bu hususu birkaç saat tartışmamız lazım. iki kadeh çay eşliğinde.
153 cm boyundadır.
varoluşçuluk felsefeseni 2.dünya savaşı sonrası dirilten filozoftur.
zaman zaman fikir ayrılıkları yaşadığı albert camus' un ölüm haberini alınca üzüntüsünü gizleyememiş, '' varoluş özden önce gelir '' temalı felsefesiyle varoluşçuluk akımına bulantı, akıl çağı, yaşanmayan zaman, yıkılış gibi önemli eserlerle katkıda bulunmuş, cenazesine büyük bir kalabalığın katılmış olduğu fransız filozof.