bugün

merhaba dünya yazdırabildigim yazılım dili.
en cok kullanilan programlama dili.
Mynet çanak okey den karı düşürme denince akla gelen proglama dili.

Var olsun !
sun microsystems tarafından geliştirilen bir programlama dilidir. ilk başlarda pek ciddiye alınmasada oracle' ın javayı satın almasıyla devrim yaratmıştır resmen. en büyük özelliği bir kere yaz her yerde çalıştır mantığına dayanmasıdır. yani işletim sistemi farketmez. siz bir işletim sisteminde yazarsınız linux'ta da çalışır mac os tada çalışır. bu özelliğini seviyorum zaten.

c# ile aşırı benzemektedirler. yani eğer c#ı öğrenirseniz syntax olarak birbirlerine çok benziyorlar zaten kısa sürede javayıda öğrenirsiniz. ama java çok daha detaylıdır. yani önce c# tan başlamanızı tavsiye ederim fakat zevk meselesi bu. javanın c# tan çok daha avantajı gücü ve kolaylığı olmasına rağmen ben hala c#ı seviyorum. belkide IDE sinden kaynaklanıyordur. hiçbir zaman anlam veremiyorum koskoca oracle sın geliştir güzel bir derleyici. şu an dünyada c# hala tekeldeyse bu visual studio sayesindedir. eğer güzel bir geliştirme ortamı olsa en az visual studio kadar etkili ben düşünmem javaya geçerim.

java ücretsizdir alıp istediğiniz gibi kodlayabilirsiniz. çamaşır makinesi entegrelerinden tutunda uçak motorlarındaki kompresör ve türbin hızlarını bile javayla kodlayabilirsiniz. (onun için özel programlama dilleri geliştiriliyor ama bu mümkün)

jsf diye bir web çatısı var bu javanın gayet kullanışlı ama bilene. öğrenene kadar canım çıktı. piyasada java ve c#yazılımcıları maaşları istatistiğine göre javacılar ortalama 4000 tl ile 15000 arası alırken c# 2500 ile 10000 arası alıyorlar. ve mesela jsf biliyorsun maaş +400 oluyor üstüne jsp boss seam falan ekliyorsun her çatı için +400 civarı ekleniyor maaşa.

tavsiyem ilk programlamaya başlayacaklar python ile başlasın. sonra diğerlerinden yürüsün. unutmayın yazılım sabır işidir. kaşığı ilk daldırdığınız an büyük lokmayı kapamazsınız ama büyük lokmaya nasıl ulaşacağınızı öğrenirsiniz.
pek çok projede ikisi de birbirinin yerine kullanılabilir. ama piyasada genel bir bakış attığımızda, ufak-orta ölçekli işlerde ilki, büyük projelerde ise ikincisi kullanılır.
java ile yazilmis onlarca nefis program var, super calisiyorlar. oyle boyle degil.
mobil konusunda en efsane işletim sistemidir.
teknolojiye çabucak hazırladı beni 2008'de
işletim sistemi olmayandır.
programcı veya coder değilim.

sürekli yükle uyarısı veriyor.

ve kotamın yarısını yiyecek gibi görünüyür.

program yapmayan, oyun oynamayan

günlük kullanım için bir faydası varmıdır ?

bilenler yazsın.
çocukluk yıllarımızda hayran olduğumuz motosiklet markası. e, o zamanlar harley davidson'dan falan haberimiz yok ne de olsa.
Bir Dünyayı oyunlara bağlayan programın adıdır. Görünmez kelepçeler.
geçen hafta kendisiyle yazılmış bir virüsle kredi kartı bilgilerim çalınmıştır. kim yaptıysa....

tanım: bir programlama dili.
chrome'un yıllar önce siktiri çektiği beş para etmeyen dalga.

bizde bu bokun en büyük fanboyu tübitaktır. en basitinden, bana yeni bir e-imza gönder diyebilmek için bilgisayarınızda javanın her türlü bokunu kurmanızı şart koyar.
https://www.udemy.com/cou...couponCode=29EKIMHEDIYESI

Udemy de 29 ekim vesilesi ile emre altinbilek in java dersleri bedava. Isteyen kütüphanesine indirebilir.
object oriented dünyanın liderlerinden biridir. kurumsal dünyada çok fazla kullanılır.

java ödevi yaptırmak isteyenler yazabilirler.
Programlamaya başladığım dil. Ağlayarak ogrenmistim

Neyse ama artık kesinlikle pointer kavramını getirmeliler. Ameleler yüzünde ram sorunlarıyla biz uğraşıyoruz. . Getir kardeşim memory yönetimini seçenekli yap isteyen kullansın isteyen kullanmasin AMK zor bı iş değil...
Eski dilde yarrak.
Eski efsane motosikletlerden.
son zamanlarda kafamı meşgul etmek için öğrenmeye başladığım programlama dili. neden dil dendiğini, öğrenmeye başlayınca anlıyorsunuz. sayısal zekama pek güvenmediğinden ilk başlarda tedirgin olsam da, biraz mantık bilgisiyle üstesinden gelinebiliyor sorunların.

içinde bulunduğumuz dijital dünyanın çalışma mantığını anlamak isteyen herkesin ucundan biraz bakmasını tavsiye ettiğim dil. hatta herkese tavsiye ettiğim dil.

not: tabii ki bir çok programlama dili var ve hepsi aşağı yukarı aynı işi yapıyor. java burada hasbel kader benim tercih ettiğim seçenek.
Java programlama dili, bana göre yıllardır piyasanın tartışmasız lideridir. Platformdan bağımsız bir biçimde milyonlarda cihazda çalışabilecek yapıdadır. Yeni nesil dillere göre biraz daha uzun yazım özelliklerine sahip olmasına rağmen hala günümüzde iş imkanları da olukça fazladır.

Bilgisayar, mobil veya bambaşka cihazlarda çalışabilecek herhangi bir program yazmak mümkündür. Günümüzde binlerce işletme java altyapısı ile donatılmış durumda olduğu için hala iş imkanları çok fazladır.

Java diline hakim olmanın avantajları hem iş bularak bir işletmede çalışmak hem de kendi uygulamalarınızı geliştirerek piyasaya arz edebilmektir.
java zordur ama ama javayı hakkıyla öğrenen çoğu dili kolaylıkla öğrenir
java = manuel araba kullanmak
python vs. = otomatik araba kullanmak