bugün

japon yetkililer durumu şöyle açıklıyor;
kendi gelişimini tamamlayamamış birey, toplumu ve devleti ilgilendiren konularda söz ve hak sahibi olamaz.
gerekli olan ama yeterli olmayan uygulamadır.
Kesinlikle olması gereken bir uygulamadır. Ancak bu uygulama hükümete kayıplar yaşatacağı için bırakın gündeme getirmeyi muhtemelen medyada haberini bile yaptırmazlar.

Kendisine güvenen ve oy kaybı yaşamayacağını düşünen bir hükümet ancak bu uygulamayı yapabilir.
Haklı uygulama. Kendine hayrı olmayanın vatana millete hayrı olmaz. Türkiye’de uygulansaydı sınır öğretime kadar siyasi eğitimler verilir partizan hocalar olurdu. Kısacası alışmadık g.te don durmaz.
Cahil cühelaya bırakınca böyle oluyor işte.
iyi de bizde de ülkeyi yönetmek için üniversite mezunu olmak gerek.

Bunu bile hile ile yıktılar.
Bizim ülkede de yüksek lisans mezunu olma şartı getirsinler.
Dağdaki çobana ayıp edilmiştir.
Lisans barajı olarak Artık bizedw Gelmesi gereken sistem zaten üniversitelerimizin %99 u japonyanın lisesinin dengi.
bence lise mezunu değil de bu habere inanların oy verme imkanları ellerinden alınsın.

zira bu kitlenin kendisini zeki sanma nedeni akpli olmamaları.
Olması gerekendir. Halkımızın okumamış insanlarında da büyük ışık olabiliyor ama genel olarak eğitim şart.
bu insanlar cidden dünyanın ilersinde yaşıyorlar. ülkemi düşündükçe iç çektiğim olay.
Asparagas haberden demokrasi çıkmaz.

Not: dağdaki çobanla, bu palavraya inanan, sözlükte ki muhteremlerle benim oyum bir mi? Diyesim geldi.
sallayın aq bu chp'lilerin daha çok alırı var.
Biz de cahile, açgözlüye koltuk veriyoruz, makam veriyoruz.
lise üniversite değil de, oy verecek kişilerin bence bir iq testinden geçmesi gerekiyor. Hoş, bizim memlekette diyanet dışında ne adamakıllı yapıldı ki bu tarz şeyler yapılsın.
bizim ülkenin taban ıq su düşük olduğu için üniversite bile paklamaz.
Görünce hmm dediğimiz güzel bir yöntem aslında. Adamlar lise okuyacak bilgi edinecek sonra kimi seçeceğini o bilgilere dayanarak da seçebilirler. Siyaset bilimi gibi bir ders görüyorlarsa lisede şaşırmam da. Türkiye'deki 40+ insanları görünce insan japonlara özeniyor işte *
Japonya'da olan bu durumu ülkemizde istemek platonik saçmalık uygulama ise imkansızdır.
Ama şunu isteyebilirsiniz.
Nuh peygamber oğlu ile cep telefonu ile görüştü mü?
Kadın olan yönetici idareciler olabilir mi?
Hamile insanlar sokağa çıkabilir mi?
Türk diye bir ırk var mı?
Bir insan yaratıcı olan bir tanrının bütün vasıflarını üzerinde toplayabilir mi?
inanç düşünce farklılığı yüzünden insanlar dışlanır mı?
Bunun gibi sorular sorarak veya test yaparak insanların oy kullanma toplumun geleceği hakkında karar verme yetisi olup olmadığını anlarsınız.
Eğitimli insan hükümet veya muhalefet politikalarini yakından takip eder ona göre oyunu seçim zamanı kullanır. Ama eğitimsiz insanların da kendine has irfanı vardır ki iyiyi kötüyü hiç bir köşe yazisi okumasa dahi sezer hisseder.
https://www.memurlar.net/...di-doktora-20-bin-tl.html
Haber içeriğini lütfen okuyunuz, bunu anlayacak (konunun eğitim ve zeka ile alakası yoktur ve tamamen ahlaki bir durum) olup beyniniz normal bir insan beyni ise düşünün...

Bu ülkede lise veya yüksekokul ya da ilköğretim veya okuma yazma biken- bilmeyen insanın oy kullanma hakkını tartışan aptaldır.
Bu ülkede sorun eğitim değil ki, asla eğitim olamaz; çünkü, olmayan bir şey tartışma konusu yapılamaz...
Bu ülke de sorun ahlâk.
Ahlâk.
Ahlâk.
Ahlâk
Ahlâk.

Böyle bir ülke de oy kullanan üniversite mezunu olur yasası çıkarın, ben de nerem ile güleyim diye düşüneyim...
Lütfen, bu ülke de zeka seviyesi benim zeka seviyeme yaklaşan (hiç olmaz ise %10) bir insan olsun Allah'ım, piliiiiz!
Mantıklı bir yaklaşım.
türkiye'de olsa ismini anınca midemi bulandıran partinin çomarları oy veremezdi.
ikinci dünya savaşı sonrası, büyük yenilgiden sonra bir süre uygulamışlar.

bizim layik tayfa hemen hevesli bir sazan gibi atladı bu habere.

hatta dağdaki çobanda bile master derecesi istemişler oy için. dağdaki çobanla benim oyum bir mi tartışmasını sona erdirmişler.

zaten gelişmiş ülkelerde lise sona kadar okumak zorunlu.

şu anda böyle bir uygulama dünyanın benim bildiğim hiçbir yerinde yok.
Türkiye'yi paklayacağını sanmadığım bir şart. Ben ortalıkta çomarize ekip lideri gibi dolanan hukukçular, doktorlar, öğretmenler de görüyorum. Neden mi? Çünkü üniversite var üniversitecik var, beyin var beyincik var, her insanın verilen bilgiden kapasitesince yararlanabildiği gerçeği var. Bizim ülkemizde eğer bir şey değiştirilecekse üniversiteler siyasetten temizlenmelidir. Bir de din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde namaz tekniklerinden ziyade ahlak kuralları anlatılmalıdır. Üniversite mezunlarının hepsi zekidir ama çok azı akıllıdır.
güncel Önemli Başlıklar