1. .
  Dario Fo nun durum komedisi türündeki oyunudur. Aynı kişiyle bir gün içinde farklı yer ve zamanlarda ikiden fazla tesadüfen karşılaşmak yinelemeden doğan durum komiğine bir örnektir.
  oyun italyada sınıf ayrımını tema olarak işler. işçi sınıfının üst kademeye olan öfkesini komik bir şekilde ortaya koyuyor. mesela armida isimli işçi karakter arkadaşları tarafından japonların müdürlerine benzeyen bir kukla yaptıklarına inandırılıyor. armida elektrik çarpan müdürünü kukla sanıp ağzına bozuk para atmak suretiyle 'you talkin to me' nidalarıyla yumruklamaya başlıyor. sonra felçli müdür armidanın vuruşlarıyla ölümden dönüyor. bunu üzerine fabrika sahibi armida yı ödüllendiriyor:
  -armida kızım senin haftalığın ne kadar?
  +100 liret
  -o zaman sana tam bir haftalık ikramiye.
  +çok teşekkür ederim.
  -ya da dur dur dur. muhasebeye git sana tam 25 liret ikramiye versinler.
  bu diyalog oyunun havasını şöyle bir tanımlıyor sanırsam.
  ... zenobia
 2. .
  Bu sezon izlediğim en kötü ADT oyunudur. Anlatmak istediği mesaj anlamlı ama anlatım biçimi kör gözüne parmağım biçiminde çok ilkel kalmıştır. Yine de oda tiyatrosu ortamında oyun seyretmek zevkli. Sadece seyretmesini bilmeyen bazı kişileri arada bir yerde atmak mümkün olsun isterdim.
  ... japon balikcisi
 3. .
  dün akşam izmir tarihi havagazı fabrikası'nda sahnelenen dario fo oyunu. italya'da aşırı mesai saatleri boyunca acımasızca çalıştırılan ve başka şekillerde de hakları yenen işçilerin dramını mizahla harmanlayarak anlatmaktadır.
  1 ... usualsuspects