bugün

türkiye'de sadece çanakkale 18 mart üniversitesi'nde bulunan anabilim dalıdır. kurulduğundan beri başkanı aynıdır. (bkz: yukiko kondo)

çanakkale 18 mart üniversitesi resmi sitesinde anabilim dalı tarihçesi şu şekilde verilmiştir:
--alıntı--
Anabilim dalımız, aynı zamanda Üniversitemiz Kurucu Rektörümüz de olan Sayın Prof. Dr. A. Mete TUNCOKU'nun girişim ve katkılarıyla 1993 yılında kurulmuştur. Japonca'nın, seçmeli ikinci yabancı dil olarak ortaöğretim kurumlarında öğretilmeye başlanacağı düşünülerek, Japonca bilen öğretim elemanı yetiştirmek amacıyla, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Anabilim Dalımızın kuruluş törenine Japonya imparatorluk Ailesi'nden Prens Takahito MiKASANOMiYA ve eşi ile dönemin Ankara Japonya Büyükelçisi ile eşi de iştirak etmiştir.

Anabilim Dalımız, tüm Avrupa, Afrika ve Ortadoğu bölgesindeki ilk ve tek Japonca Öğretmeni yetiştiren kurum olma özelliğine sahiptir. Kurulduğu dönemde 3 Japon uyruklu öğretim elemanı ve 18 öğrenci ile eğitim öğretim faaliyetine başlayan Anabilim Dalımız, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında 1 Profesörümüz, 2 Yardımcı Doçentimiz, 2 Öğretim görevlimiz, 4 Araştırma Görevlimiz ve 5 Japon Öğretim Elemanımız ve yaklaşık 160 öğrencimiz ile bilimsel çalışma ve eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Anabilim Dalımız öğretim elemanlarının 8'inin Japon olması ve Türk öğretim elemanlarının tamamının alan uzmanlıklarını (doktora) Japonya'da tamamlamış olmaları sebebiyle, derslerin çoğunluğu Japonca olarak yürütülmektedir.
bazı müstehcen flimcikler için yüksek lisansı yapılası bölüm.
güncel Önemli Başlıklar