bugün

http://galeri.uludagsozluk.com/r/james-dean-214171/
James Dean, 8 Şubat 1931 ve 30 Eylül 1955 yılları arasında yaşamış ABD'li sinema oyuncusudur. Kısa yaşamına rağmen Asi Gençlik ve Cennetin Doğuşu gibi sinema klasiklerinde rol almış ve henüz 24 yaşındayken gelen ölümünün ardından efsaneleşmiştir. Empire Dergisi tarafından 1955 yılında sinema tarihinin en çekici 100 film yıldızı arasına 6. sıradadır. ilk başrolüyle Oscar'a aday gösterilmiş az sayıda oyuncudan birisi oldu.
biraz uçuk bir fiyata alsamda keyifle zevkle, giydiğim james dean t shirt'i. velhasılı seviyoruz kendilerini.
James Dean, Indiana'da doğduktan kısa bir süre sonra ailesi Santa Monica'ya taşındı. Bundan 6 yıl sonra, James 5 yaşındayken babası diş teknisyeni olmak için çiftlikten ayrıldı. 1940 yılında annesini kanserden kaybedene kadar Brenywood Parasız Okulu'nda okudu. Dokuz yaşındayken babası tarafından amcası Marcus ile teyzesi Ortense'nin yanına Indiana'daki çiftliğe gönderildi. Lisede iken basketbol takımında yer aldı. Lisede münazara ve drama dersleri alan Dean, küçük bir yerden gelmesine karşın kendini geliştirme çabasında idi.

1949 yılında Fairmount Lisesi'nden mezun oldu. Kaliforniya'ya giderek babası ve üvey annesiyle birlikte yaşamaya başladı. Santa Monica College'a kabul edildikten sonra Kaliforniya Üniversitesi'ne geçiş yaparak burada drama okudu. James Whitmore'un drama atölyelerine katıldıktan sonra bazı dizilerde ve tiyatro oyunlarında küçük rollerde yer almaya başladı.

1951 yılına gelindiğinde Whitmore'un tavsiyesine uyarak daha ciddi roller için New York'a gitti. Broadway'de See The Jaguar adlı oyunda yer almadan önce birçok küçük rollerde görev aldı. 1952 yılında Actors Studio'ya katıldı. Burada dünyaca ünlü Marlon Brando, Julie Harris, Mildred Dunnock gibi oyuncular bir arada olma fırsatı yakaladı. Aralarında The Philco Television Playhouse, Robert Montgomery Presents ve Armstrong Circle Theatre da bulunan birçok televizyon programında yer aldı.

Actors Studio'daki çalışmaları sürerken kariyerinde büyük bir sıçramaya neden olan The Immoralist (1954) adlı Broadway oyununda rol aldı. Bu oyun ile ''En iyi Yeni Oyuncu'' Bloom Ödülü'nü aldı. Warner Bros tarafından yeteneği keşfedildi ve John Steinbeck'in romanından uyarlanan Cennetin Doğuşu (1955) adlı filmde yer aldı. Filmin çekimlerinde tanıştığı Anna Maria Pierangeli ile birlikte olmaya başladı. Evlilik hayalleri kuran çiftin ayrılmasına Angeli'nin annesi neden oldu. Dean'nin Katolik olmaması nedeniyle annesi birlikteliğe izin vermedi. Daha sonra Liz Sheridan ile nişanlanan Dean, mutlu bir birliktelik yaşayamadı. Ardından New York'a dönerek Lux Video Theatre ve Schlitz Playhouse of Stars adlı televizyon serilerinde yer aldı.

1955 yapımı Asi Gençlik adlı film kariyerinin en önemli filmlerinden biri oldu. Nicholas Ray'in yönetmenliğini yaptığı filmde, başrolü Natalie Wood ile paylaştı. Canlandırdığı Jim Stark karakteri ile gençlerin idolü oldu. Dönemin asi genç imajının oluşmasında büyük rol oynadı.

Ardından 1956 yılında gösterime giren Devlerin Aşkı adlı filmde rol aldı. Elizabeth Taylor ve Rock Hudson ile birlikte oynadığı filmle "En iyi Erkek Oyuncu" dalında, ölümünden sonra Oscar'a aday gösterilen ilk oyuncu oldu.

30 Eylül 1955'de Porsche 550 Spyder ile yaptığı kaza sonucunda hayata veda etti. Daha kariyerinin başlangıcında olmasına rağmen bir efsaneye dönüşmüş ve birçok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur. Ron Martinetti'nin yazdığı The James Dean's Story adlı kitapta biseksüel olduğu iddiaları büyük yankılar uyandırmıştı. Lou Reed, Hilary Duff ve Phil Ochs gibi isimler onun anısına şarkılar yazmışlardır.
uzak bakışlı adam. illa ki uzaklara bakar fotograflarında. asla objektife bakmaz.
kısacık hayatına ne çok şey sığdırmış. çok hızlı yaşamış, çok erken göçmüş dünyadan, çok seveni olmuş. hep çok olmuş azını veya ortasını bulamamış. belki de ölüm bu yüzden erkenden çalmıştır kapısını kim bilir.
dünyada görüp görülebilecek en karizmatik, en cool, en yakışıklı, en seksi, en aşık olunabilir, en üst düzey, en uç seviyedeki adamdır.

aman allahım ya.

bu adam, soğuk havalarda siyah kaşesiyle nefes alıp verişi buhar olup sigara dumanıyla karışan adamdır.

--spoiler--

bir defterim vardı, kabında bu adam vardı. hayranlığım o zamanlara dayanır.

--spoiler--

(bkz: oyş)
yakışıklı bir abiymiş. 24 yaşında ölmesine şaşırdım ve üzüldüm.
(bkz: James dean glossy eyes)
bildiğim kadarıyla "hızlı yaşa, cabuk öl, arkanda güzel bir ceset bırak" sözünü sahibi efsanevi aktör.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.