bugün

işyerinizde çalışma süreniz 6 ayı doldurmuşsa ve çok daha iyi bir yerden iş teklifi almışsanız, yapılacak en güzel eylem. iş bu eyleme konu olacak davranışlar arasında, kat sekreterine sarkmak, işleri bilinçli olarak aksatmak veya her hangi bir iş akdinin feshini gerektirecek duruma imza atmak gibi seçenekler mevcuttur. daha geçen ay bizim işyerinde meydana gelen olayda ise, evli olan kişi, kat sekreterine çok anlamlı aşk duyguları içeren bir e-mail atınca, direkt 10 bin lira tazminat alarak aramızdan ayrılmıştır.
(bkz: role-playing)
(bkz: iş hukuku)
(bkz: ters psikoloji)

efenime söyliim, unu kuru tuzu kuru her hal ya da
başkaca bi' iş yerinin, hem maddi hem manevi olarak
kendine daha uygun olduğu düşünceleri bi' kenara,
'tazminat alarak kendini işten attıran biri olarak',
öncesinde, en azından bu üç konuda, bakınız; bkzlar,
bi' fikrinizin olmasını, öncelikle ve ivedilikle salık
veririm. gerisi çalıştığın iş yerinin halet-i ruhiyesine
uygun olarak diktiğin gömlekleri giydirecek olduğun
muhataplarının,* yönetici, müdür,
yalaka tayfa gibi, 'hele sen bi' dur, ben senin mına
koyuyor muyum koymuyor muyum amk.' diyerekten
kollarını sıvamalarına bağlı.

inan zor ama imkansız değil.

(bkz: ben yaptım oldu)
Sekretere sarkmak dışında mantıklı bir şeyler olmalı.
vakti zamanında işten ayrılıp askere giderken yaşadığım vaziyet. yasal hakkım olduğu için tazminatı da uğraşmaya gerek kalmadan almıştım. gerçi atla deve bir meblağ değildi, ama bankadan çeki bozdurmak keyifli bir an olmuştu.
Genelde işveren parayi ya vermez ya eksik verir ya da maaşı asgariden göstermistir ki dusuk prim odesin. Isten ayrilirken ibraname imzalatip kurtulduk sanar bu kekeler ayrıca. isciye hakkini tastamen veren isveren az.
Arkadaşlar kısa bir araştırmanın sonucunda sekretere sarkmanın dışında (bir yazarın tavsiyesiydi) tazminat alarak ayrılmanın bir yolunu daha buldum tabi şahsım adına.
ilk sigorta başlangıcınız 15 yılı geçtiyse ve prim gününüz 3600 ü geçtiyse sigortadan yazı alıp iş yerine vererek her yıl için yaklaşık 2000 tl taZminat alabiliyormuşuz. Tamam çok değil ama şu an iş yerlerinin çoğu tazminat vermeden hile hurda ile insanları işten çıkarıyor.
güncel Önemli Başlıklar