bugün

https://www.facebook.com/...1&set=a.2046422762816

evet aynen öyle , bende işçi arıyorum eline süpürge verdinmi pırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.
iş yok diyenler çıkarsınlar telefonlarını görelim...
inşaat mühendisliği bitirmiş bir öğrenciye tutupta tekstilde iş var dersen tabi ki de beğenmez. bunu söyleyenlerin ülkeye pek faydası olduğunu düşünmüyorum.
telefonunu çıkart diyen yaşlı cahil kesimin diğer bir bahanesidir bu. kendisi 40 yıl taşeron veya da sigortasız olarak hamallık yaptığı için herkesi kendisiyle aynı kefeye koyan, ak troller olarak koyunluk egemenliğini sürdürmektedirler.

bir versiyonları daha var ki en nefret ettiğim tiptir bunlar, yıllar önce affedersiniz ama bu ülkeden almanya’ya veya da başka ülkelere götlerine roket motoru takıp siktir olup giden ve ülkeye tatil için geri dönen “almanya kötü yeğenim bizim kurulu düzenimiz var gelemiyoruz yoksa burda yaşarız” diyip gençleri geri püskürten gurbetçilerin ta kendileridir. bunlar öyle orospu çocuğudur ki, ceplerinde iphone 12’ler, altlarında porsche veya da land rover arabalar ve dolu dolu euro dövizleriyle ülkeye giriş yaparlar ama millet sorduğunda almanya kötü, ekonomi kötü her şey çok pahalı gibisinden laf yaparlar.

bu entry’nin bahanesini de favori bahaneleri olarak sayarlar ha, neymiş? gençler iş beğenmiyormuş, neymiş? işsizlik yokmuş...

sen önce kendi ülkenden neden siktir olup gittiğini anlat, ondan sonra işsizlik yok gibisinden yorum yap.

şansınız varsa yurtdışına çıkın. ciddiyim çıkın abi, bu orospu çocuklarıyla da muhattap olmayın.
Özel sektorde kimse hands dirty yapmak istemiyor. En az 1 sene veya iki sene düşük maaşa ok demeli bence insanlar doktorlar bile son okul senelerinde aslında çıraklık yapıyorlar ve çok az bı internluk parası aliyolar. Sonrasında da acimayacaksin tabi fiyatı çekeceksin ... Mesela ben birşey bilmezken beni reddeden firmalar o zaman istediğim paraların kaç katını teklif ediyorlar bu sefer de ben reddediyorum amk...Herkes gözünü memurluğa dikiyo sonucun vahameti ortada. Bununla beraber tengir emminin dediği de çok doğru. Oto tamircileri mesela tikabasa dolu. Kalıpçı yine mesela yok piyasa da... Bı plansizlik ta var kesinlikle. 2 kanatlı bi sorun.
bunu diyenlere: fak yor vayf .
işsizlik var...
iş beğenmeyenler de var...

esasen sorun tam olarak şu ki, kalifiye eleman sıkıntısı var piyasada.

örneğin onbinlerce işletme, maliye, iktisat, çeko, ceku, çekü ve türevleri mezunu var piyasada, hepsi de iş arıyor, ama piyasanın böyle bir talebi yok.

piyasalar ne arıyor?
son ütücü arıyor, elektrikçi arıyor, tesisatçı, kaynakçı arıyor, oto tamircisi, kaportacı arıyor, bakım elemanı arıyor.

ama piyasanın aradığı bu kalifiye elemanlar yok ve aşağıdan kalifiye eleman yetişmiyor, buna mukabil onbinlerce işletmeci, iktisatçı, maliyeci, fizikçi, tarihçi, fen edebiyatçı var...

işte asıl sorun burada.

250 tane üniversite açıp milyonlarca işsiz yaratan devlettir.

devlet bir planlama yapmamış, sırf populist yaklaşımla tüm gençleri üniversiteli yapmış ve işsiz bırakmıştır.

bizim tüm sorunumuz bu...plansızlık.

herkes tarihçi olursa, inşaatlarda kim sıva yapacak?

siz son zamanlarda oto tamircisine hiç gittiniz mi?
gittiyseniz biliyorsunuzdur, tüm tamirhaneler ağzına kadar araba dolu.
tamirci sırası bekleyen onbinlerce araba var sanayi sitelerinde, ama yeterli eleman olmadığı için tamirci yok...

eskiden sistem nasıldı peki?

1 milyon öğrenci sınava girip 1 milyonu da üniversite kazanmazdı 80 ve 90'lı yıllarda.

üniversite kazanamayan genç de gider bir zanaat öğrenirdi.

şimdi sen bugün 25 yaşında işletme mezunu bir adamı kaportacı yapabilir misin artık?
olmaz...olamaz...zira ağaç yaşken eğilir...

işte bizim asıl sorunumuz bu.

işsizlik had safhada.
kalifiye eleman sıkıntısı da had safhada.

84 milyon nüfuslu ülkede milyonlarca vasıfsız insan var.

kimden ötürü?
benden ötürü mü?
Ver 5000 TL maaş hemen çalışırım .
doğru beğenmiyorum aminim sigorta yapma yaparsan da asgariden göster utanmadan asgari ücret teklif et mesai verme günde 12 saat çalıştır. 3 kişilik pozisyonda çalışmanı iste 1 kisilik maaş ver. kölen miyim yarram.

yabancı ülkede olsam iyi bir yerde çalışır insani şartlarda yaşardım. salaklık edip gitmedim iş tekliflerini çevirdim kafama sıçayım.
4 sene okul okuyup işsiz kalan adam tabi iş beğenmezzzz..
işsizlik var.

çünkü piyasa çalışacak işçi değil, sikecek eşşek arıyor.
50 kişi iş beğenmez 100 kişi iş beğenmez hadi 100 bin kişi iş beğenmez, ülkenin %20 si mi iş beğenmez? hoş, işler beğenilecek gibi değil çünkü maaşlar çok düşük, geçinmeye kesinlikle yetmiyor. fakat aile babaları mecbur kalıp her işi yaparım abi çocuklarım için derken hala iş beğenmiyorlar demek hak yemektir, ah almaktır, iftira atmaktır.
o öyle değil.
branşa göre iş yok işsizlik çok
işsizlik var cünkü nüfüs çok fazla.çiftci olayım desem arazı alacak para yok dükkan açayım desen gene para yok.zanaat yapam desen herkez zanaatcı.işci olayım desen para veren patron yok.daha ne zırvalıyor bunlar.
Yok öyle bir şey.is yok is .
telefonlarını çıkarsınlar hemen göreceksiniz, hepsinde akıllı telefon var...
bunu diyenlere karşı tavrım ektedir.

görsel
yasal çalışma şartlarının çok üzerinde şartlar sunup yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen şerefsiz işverenlerin beyanı. genelde esnaftır bunlar.

haftada en az 6 gün ki çoğu hiç izin vermez, 7 gün çalıştırır.
günde en az 12 saat iş.
sigorta yapmaz
yemek vermez, servis vermez. vermediği gibi bunların bedelini de ödemez.

yani en az 2 kişinin yapması gereken işi 1 kişiye yaptırır, sağlaması gereken hizmeti sağlamaz ve bedelini ödemez. sonra ağlanır ''eleman bulamıyoruz'' diye. kendi pisliğinizde boğulun.
her ilçeye üniversite açılırsa olacağı bu.

hakkari üniversitesi büro yönetimi mezunu adam "orta düzey yönetici" aşağısında iş beğenmiyor.

ara sınıfı yok ederlerse olacağı bu.
üniversite okuyan adam dürümcüde garsonluk yapsın, o yaştan sonra sanayiye çırak olsun istiyorsanız, bu sizin sik kafalarınıza çok doğal bir şey gibi geliyorsa evet işsizlik yok.

her mahalleye bir üniversite açıp vasıfsız işçi ve teknik ara eleman arzını bitirdiniz, sanayide millet çalıştırmaya kalfa, çırak, usta bulamıyor. ortalık sayenizde hiçbir değeri olmayan yüzbinlerce üniversite mezunuyla doldu.
Diyenin Taa Anasını sexikiyimmmm
Açık açıksa yazıyorum....
Aslında haklılar adam eğitim için dünya para harcıyor ne yapsın tatlıcı da tezgahtar mı olsun. Adam, isyan ediyor eleman bulamıyorum diye. Pek normal yanı.
bizimkilerin kendi aralarında konuştuğu laftır.
buna benzer haberler çok çıkar
insanları baskı altına almaya çalışırlar
asgari ücret bile veremeyen insanlar patronluk taslamasın.
gitsin başkasının yanında çalışsın
hayır ne olmaya çalışıyoruz
ucuz işgücü cenneti mi
hoş olduk zaten bir ara milli gelirimiz 12 bin dolar seviyesindeydi
sonra bu orta gelir tuzağını aşamadık tekrar 8 bin dolar seviyesine düştük
hedefimiz planımız gerçek ekonomi üzerine olmalı
ülke olarak nasıl zenginleşebiliriz bunun hesabını yapmalıyız
bütün çomarların kullandığı bir söz öbeği.