bugün

tabiki de bir tayyip vecizesi.
http://www.gazetevatan.com/haber/issizlere-sok-elestiri/318147/2/Ekonomi

ayrıca her üniversite mezunları iş bulacak diye bir şart yok demiş. peki o zaman neden her yere boktan boktan üniversite dolduruyor, kaliteyi düşürüyorsunuz ve o çocukları da boşu boşuna yıllarca okutuyorsunuz.
piyasada iş çok lakin firmalar krizi bahane edip düşük maaşa işçi çalıştırma derdindeler ayrıyetten bir çok iş alanında adam çok ama kalifiye adam sayısı az.üniversiteye giden her genç mezun olunca yüksek maaşla iyi yerlerde çalışacağını zannediyor ki öle bişey yok biraz zorluğunu çekmek gerekiyor piyasayı tanımak için.
günde 12 saat ayda 600 liraya çalışılacak bir işin beğenilmesini bekleyen tuzu kuru başbakan tespitidir.
yanlış demeç, beğenmedim. iş var, iş isteyen var, üretim düşük. bunlar gerçekler.

şimdi bu ülkede iş var iş isteyen de var. o halde neden insanlar işsizlikten yakınıyorlar diye biraz kafa yormak lazım.

birincisi , bir dünya insan insan haklarının ihlal edildiği ortamlarda çalışıyorlar. evet iş var ama adam seni öldüresiye çalıştırıyor, sigortanı yatırmıyor, başına bir iş geldiğinde sahip çıkanın yok, çalışma süreleri çok yüksek.

ikincisi , işverenler yüksek maliyetlerden yakınıyorlar. yani burada devlet işvereni işveren işçiyi sonra hepsi ekonomiyi ve kalkınmamızı sikiyor çok pardon.

adam gibi bir eğitim, sağlık, ekonomi programı mı koydular ortaya da bu halk iş beğenmez oldu.
çalışabilir durumdaki nüfusun yaklaşık yüzde 20'sinin işsiz olduğu bir ülkede resmen abesle iştigal olan açıklama. ama rte yapıyor, normaldir. ne bilsin o iktisat ne, maliye ne.

başbakan'a tavsiyem, açsın kariyer.net'i baksın. üniversiteden mezun bir adamı migros haricinde kaç yer alıyor doğrudüzgün, alanında çalıştıracak şekilde. makine mühendisinden muhasebeci yapmaksa amacın onu bilemem.
(bkz: göt olmamak için kesin konuşmamak)
--spoiler--
faruk sözcü (260)
21.07.2010 10:13:06
bu işte bir terslik var galiba bizim gözlerimizle baikakanın gözleri farklımı görüyor acaba

muzaffer karahan (151)
21.07.2010 09:56:55
herzaman oldugu gıbı,yıne haklı başbakan...çalıştıracak adam bulamıyoruz...
--spoiler--
ne kadar doğru bi laf. ben de bakıyorum camlara arabamda giderken, eleman aranıyor, çıkar aranıyor, komi aranıyor, sonra orda bir dilenci görüyorum, ağlıyorum, hüzünleniyorum. caddebostana indiğimde şarap için para isteyen adama git üzüm ye daha iyi diyip para veriyorum, iş bak kendine diyprum. ne kadar çok açık var halbuki. üniversite mezunları boşuna ağlanıyor, iş çok, kadrolar boş, gidin çalışın ya.
(bkz: şakaysa çok komik ciddiyse hiç komik değil)
bazı insanların için gerçekten doğru bir söylem. özellikle de eşim çalışsın ben yiyeyim diyen tayfa için. nasıl bir gurur, nasıl bir insanlık anlamlandıramadığım durumlardır. sonra da iş yok diye ağlar bu tayfaya mensup elemanlar.

not: üniversite mezunları ile alakası yoktur bu serzenişimin.
adamlar günlük 15 liraya 12 saat durmadan deli gibi çalışıyorlar ve bu işi bile zor buluyorlar. iş kapısı açtınızda millet beğenmedi mi? her yer özelleşiyor işçiler işden çıkarılıyor.
şabanın bir filmi vardır hani;
zengin ve sinir hastası bir adam tarafından dayak yemeği, karşılık vermek kaydı ile kabul eder.
işte bu filmi film diye seyredenler, şaban ın dayak yemesinden zevk alanlar, ne anlatmaya çalıştığını anlamayanlar, kurar bu cümleyi.
bu memlekette dayak pahasına, açlık pahasına, insanlık dışı yaşam koşulları pahasına, hatta ölüm pahasına(paralı askerlik) çok iş vardır, onlara göre.
ama bu işleri yapmayı göze alabilecek babayiğit yoktur.
aslında, onların babayiğit dedikleri, katıksız köle, düşünmeyen, yaşamayan, karın tokluğuna yaşayıp ölmesi gereken, gerektiğinde öldürmesi, gerektiğinde pimini çekip ölmesi gereken bir garip mahlukattır.
kendini insan olarak niteleyen milyonların bu mahlukatla özdeşleşmek istememeleri garip gelir bu zevata.
piyasa da ki en çok maaşı veren ve sadece yoğunluk olduğunde extra iş yaptıran bir mağazaya iş görüşmesine çağırdığım üst üste telefon açtığım halde yine gelmeyen "çok çalıştırıyorlar olm orda" diyen arkadaşımın bir ay sonra iş yok be abi diye mızmızlanmasıyla "iş var sen beğenmiyorsun gött" diyip üstüne bir de; "az çalışayım çok kazanayım diye dusunuyorsun, nah var sana iş" diye kalaylarken kullandıgım sözün bir versiyonudur, ama yine de ülkede ki kalifiyeli elemanın kendini köreltecek bir işte çalışması olumlu karşılanamayacağından tabi ki iş beğenmeyecez denilebilir.
dütdütdüüüt : anı ulan bu eksileyecek ne buldun anımda.
(bkz: teyzemin oğlu)

öyle bir adamdır ki. 2 çocuğu var. Adam çalışmıyor. Yatıyor paso. Lan insan yatmaktan sıkılır be. yazık günah değil mi o bebeklere?
Evli bir erkek çalışmayıp çocuklarını aç bırakıyorsa ve iş yok diyorsa, gitsin ibnelik yapsın.. ama o çocukları doyursun arkadaş!!!

edit: ibnelik yapmayıp çocuğunu aç bırakan birisi daha var beyler, eksiledi.

edit2: bir sürü var lan.
baban ne yapıyor evladım?
kös kös yatıyor öörtmenim.
yer yer doğruluğu gözlemlenmiş olan söz.
zira pek çok bildiğim insan vardır 100-200 lira düşük maaşla çalışmaktansa evde boş boş oturmayı tercih eden.
Üniversite mezunu olup hakettiğinin altında bir yerde çalışmak ne kadar kırıcı birşey olsa da boş oturuyorum ben demekten daha iyidir.soranlara da elimde diplomam var ama durum böyle demek daha onurludur.
bunu diyen, şunu da demiştir. (bkz: her üniversite bitiren iş bulacak diye bir kaide yok)
yahu piyasa'da iş gırla ama elbette insanın alışının kuvvetli olması lazım başbakan çocukları gibi , başbakan orada kendi evlatçığından , onun ekonomi mezunu olmasına rağmen (bkz: gemicik)'lere olan ilgisinden bahsetmiş..
- insanların beğenmediği işler affedersiniz ama adamın götünden kan gelene kadar si.. rek üç beş kuruş veren işler, bir çok işveren kendilerine çalışan almaktan ziyade, spartacustek, köleler gibi adamlar aramaktadırlar.

- insanlara asgari ücret vererek satın alacaklarını sanan insanların olduğu bir ülkede yaşıyoruz. herşeyimizi avrupaya örnek alarak tasarlarız, emeklilik yaşımızı falan 60' a falan çıkartırız ama. iş güveliği, işci hakları falan denildiğinde patagonya ile eşit seviyede olduğumuzu görürüz.

- başbakanın ise bu durumlar hiç umrunda ya da tabiri caizse si.. de bile değildir. onun için önemli olan işsizlik oranındaki rakamlardır. zira ne kadar düşük olursa, hükümet o kadar başarılıdır.
bunu diyen iktidar yalakalarına söyleyecek bir çift lafım var madem işsizlik yok iş beğenmiyorlar diyorsun git o zaman günde 12-14 saat çalışama süresi olan haftasonu yarım gün tatili bile çok gören verdiği üç kuruş parayla seni köle gibi çalıştırma hakkını kendinde bulan bir patronun kişisel egolarını ve fantezilerini tatmin et daha sonra gel iş beğenmiyorlar de.
adam heykelin ortasinda arabada salatalik soyup elli kurusa satiyor. salataligin kilosu bir lira beyler bayanlar bu ulkede akilli adam her zaman is yapar is bulur akilli adama is var issizlik yok.
(bkz: iradi işsizlik)
Jeoloji mühendisliğini bitirip, avm de güvenlik olarak iş buluyor ve bunu da normal olarak görüyorsan Aziz Nesin'e bir kez daha şükranlarımı sunacağım.
(bkz: yine mi rte)