bugün

insanlarımızın genel olarak (yunanlılar gibi) tembel olmasından kaynaklanan durumdur.

dünya üzerinde bu kadar sektör, bu kadar iş alanı varken kendisine hiçbir işi layık görmeyip iş beğenmeyen insanlar var.

1989 yılıydı sanıyorum hafızam beni yanıltmıyorsa; bulgaristan'dan 250 bin civarında göçmen soydaşımız türkiye'ye geldi. bu insanlar türkiye'dekinden farklı bir kültürde yetişmiş ve çalışmanın değerini bilen insanlar olduğundan hemen çalışkanlıkları ile göze girdiler.

yarıya yakını veya daha fazlası doku uyuşmazlığından geri döndüler ancak kalanların tamamı (tek bir bavulla tamamen yabancı bir ülkeye gelen bu insanlar) ev, araba, mal mülk konusunda refah düzeyini oldukça geliştirdiler.

günümüzde ortalama bir bulgaristan göçmeni ortalama bir türkiye yerlisinden çok daha iyi bir yaşam standardına sahip. bu insanlar geldiklerinde ben tuvalet temizlemem demediler, ben hamallık yapmam demediler, kendilerine hangi iş verildiyse dört elle işlerine sarıldılar.

ortalama bir türk vatandaşını ele alacak olursak, kesinlikle kendisine verilen işten daha iyisini hakettiğini düşünür, kesinlikle daha iyi bir maaş hakettiğini düşünür. en önemlisi ise kesinlikle sınırsız bir tatili hakettiğini düşünür. daha çalışmadan harcamayı düşündüğümüzden de işsiz denilen insanlar bir işe yaramayı reddederler.
(bkz: boş laf yoktur boş insan vardır)
babam bana miras bıraksın, devlet bana iş versin diyen ülkemiz gençliğinin acı gerçeğidir.

(bkz: üniversite bitirip kpss bekleyen çapsız)

kemalist eğitim sistemi tornasından geçmiş, kapasite ve özgüveni sıfır seviyesinde olan gençliğin acınası halini anlatan ifade.
(bkz: akpli detected)
işe yarar insan yetiştirecek eğitim sistemi, uygulama alanları, okullar, üniversiteler olmayan memleketimizde, bazılarının kendilerinde suç bulmak yerine insanlara attıkları affedersin boktur.
(bkz: işsiz insan işe yaramaz insandır)
güncel Önemli Başlıklar