bugün

ah ulan. ucuz etin yahnisi yavan olur hesabı, bir ay evvel bana bariz bok yediren çorba. istanbul'u çok iyi bilmememden mütevellit, istiklal'in ara sokaklarından birine daldığımınan, kokusunu aldığım bir oldu, çorbacıyı arıyorum. eee, erkek çocuğuyum şişti ıslak vücudumun nadide yerleri. neyse, girdim bir berber dükkanına;

- ustam buralarda işkembeci neyi var mı, köpeğin olayım söyle onun yerini bana.
deyu herife yalvardım.

+ valla gardaş, şo ilerde bi yer yabıyö ama çok pahalı, kaseyi 20 milyona doldurayı vallaha. dedi. girip de içmiş gibi pezevenk.

- drüss! dedim, altın sıçan öküzün işkembesi mi bu, 20 milyon ney 20 milyon? dedim.

berber, s.kini kaşıyarak:

+ bak şo yanlı da bi dene var. hemi temiz, hemi ucuz.

deyu bir de reklamını yaptı bağa bok tüccarının. neyse, uyduk aklına dayatmacı berberin, buldum dükkanı ki anam anam, ne görsem beğenirsin? "ne görsen beğenirim?". herif 1,5 ytl'ye işkembe satıyor lan. eski parayla 30bin lira falan. yok bu çok eski oldu. işte eski paraynan 1,5 milyon edii. kafa odaklandı ya çorbaya, söyledim bi dene. abuu, çorba bir geldi ki, normalde beyaz, hadi bilemedin sarı olan çorba, bildiğin sifonu çekilmemiş hela renginde. ulan masaya daşşakları vurup da kalkmadım da, içtim ya lan o çorbayı. bol sarımsaklı, bol sirkelice. o değil de helaya girdikçe ağzım sulanıyor alüminyum. ibriğime de sirke doldurdum. beklerim bi gün.
bursa da sadece bursa işkembe salonlari ismi verilen lokantadan başka yerde içilmemesi gereken çorba çeşidi.
gelen mesajlar üzerine edit: mudanya-izmir yol ayrımında sağda...

ne çok çorba sever yazar varmış sözlükte..
bir alkola bulanmış gece sonrasında, bulunacak açık bir çorbacıda içilen ve yanında ince turşuluk acı biberlerden bol bol yenen bir çorba türüdür.
malzmeler:
1 adet dana işkembesi
1 adet yumurta
yarım limon
sarmısak
sirke
tuz

tarifi:
yarım kilo dana kemiğini kaynatın, köpüklerini delikli bir kepçe ile alın. işkembeden ayrılan üç büyük parçayı, kemiklerin içine atın. yumuşacık oluncaya dek kaynatın. pişince kemikleri çıkarıp, atın. soğuduktan sonra işkembeleri bıçak yardımıyla ince ince kıyın. bir kaseye iki yemek kaşığı dolusu un, yarım su bardağı soğuk su koyup bulamaç haline gelinceye kadar karıştırın. Sonra kemiğin sıcak suyundan iki kepçe ilave edin ve doğradığınız işkembelerle beraber et suyuna katıp pişirin. içilecek kıvama geldiğinde ateşten alın. et suyunda çırpılmış bir yumurta sarısını çorbaya ilave edin. bir yemek kaşığı tereyağı eritin, biraz soğuduktan sonra toz kırmızı biberi ilave edip, çorbanın üzerine gezdirin. 3-4 diş ezilmiş sannısağa bir miktar sirke ve yarım limon sıkıp, servis yapın.

yukarıdaki gibi tarifi olan fakat her tarifi verilen yemeğin süper olmayacağına en büyük kanıt olan çorba örneklerinden biridir. köy yerlerinde ateşin üzerinde büyük kazanlarda pişirilir. tadına hiç doyum olmaz ve pişirenlerin çoğu bu tariflere uymaz.

http://www.yemektarifleri.org
an itibariyle ülkede ortalama 3,5 ytl'den giden çorbadır. *
lezzet-i şahane. bol sirke ve sarımsakla buluşturulduğunda sizin yüzünüzü gülümsetir. yasama sevinci aşılar. gece 3-4 saatlerinde beni sokağa çıkarabilen ender sebeplerden.
günün ilk ışıklarında içilmesi uygun olan çorba.
sirkelisinin daha iyi olduğunu söylerler, katılmıyorum.
kokusu duyulmadığı sürece 3 öğün tüketilebilecek çorba. bazılarının sarhoş olması gerekiyormuş falanmış, o yüzden mi böyleyim acaba?
sivas'da ömür lokantası ve merkez lokantasında tadılası lezzetine varılası çorbadır.
(bkz: sivaslıyım lan sözlük)
çorbaların en şahanesidir. eskişehirlilerin başka bir şehirde beğenmediği çorba türüdür*. sarmısak, sirke ve tereyağıyla mükemmel olur. *
dünyanın en güzel yemeklerinden, en güzel icatlarındandır. sarımsagı bolca koyup içmek lazım, iştahı ve nefesi açar. tadına zaten doyum olmaz.
gün itibariyle tekrar tekrar tadına varabildiğim, içerken dahi sinüslerimi açan yaşama sevincidir.
bir türk erkeği için; dünya'nın en kutsal çorbası.
amcamın işkembe corbası oldugunu ögrendigi zaman işkembööö die tepki verdigi kokusu hoş olmayan çorba.
ayıltmadan doyuran.
içsemde olur içmesemde denilemeyen çorbadır. genelde seven çok sever, sevmeyen nefret eder. arası yoktur. ankara'da içmek isteyenler hoşdere üzerindeki beykoz işkembecisi ni deneyebilirler. ilk defa deneyeceklerin kesinlikle çok iyi yapan bir yerde içmeleri gerekir.
doyumsuz bir tat..hele ki sarımsağı ve acısı bolsa kelimelerle tarifsiz.ancak bir grup arkadaş aynı odada yatmaya karar verip,alkol alıp sarhoş olup bi anlık gazla topluca işkembe içip sızarsanız odaya dolan sabahki koku psikolojinizde ciddi yaralar açabilir odadaki koku bir yıl boyunca çıkmayabilir burnunuz bi daha koku almayabilir.
bir grup arkadaş eş dostla gidilen bar eğlence mekanı tarzı yerlerdeki atraksiyonların sonlandırıldığı ortamın materyalidir. sarhoş halde girer ne olduğunu anlamadan içersin kalkıp evine gider uyursun.
lezzettir. işkembe çorbasını seviyorsanız kendinizi aynı anda sarımsağı, acıyı, unu da seviyor bulursunuz.

belki o gece kimse sizinle birlikte olmak istemeyecektir. ama bu durum işkembe çorbası hakkındaki fikirlerinizi asla değiştirmeyecektir.
içine hangi katığı veya baharatı atarsanız atın tümünün tadını ayrı ayrı alabileceğiniz tek çorbadır.

(bkz: şifa niyetine)
limon, sirke ve baharatlarla gücünü birleştirip adeta kendini sabah erken kalkmak zorunda kalıp uyanmaya ihtiyacı olan yada alkollü bir geceyi dinç sonlandırmak isteyenler için feda etmiş çorbadır.
efendim bir de bu çorba her yerde güzel yapılmaz. temiz işkembe içmek isteyenler çorbanın ilk önünüze gelen haline bakınız. eğer baharatı fazlaysa bilinizki iyi temizlenmemiştir. çorbacı abimiz kokuyu bastırmak için oyunun şifresini yazmıştır.
limon, tuz ve baharatları ideal oranda çorbaya eklemek için fazlaca pratik yapıp bu çorbadan sık sık içilmelidir. düzenli içildiğinde aids başta olmak üzere kolera, raşitizm vs gibi hastalıklardan korur.
çinde doğum kontrol yöntemi olarak kullanılsa da fazla da bir etkisi yoktur. afiyet olsun efenim.
samsun da oba restorantta içilebilecek çorba. bol sarımsaklısı ve sirkelisi makbuldür.
sarhoşu adamı ayıltır, ayık adamı bayıltır.
bir alkol sonrası vazgeçilmezidir. normalde yenildiğinde o kadar hoş gelmeyebilir.
(bkz: usta taneyi bol koy be)
güncel Önemli Başlıklar