bugün

bunun bir de akşamları çaktırmadan 20 dakika önce çıkanı vardır.
40 dakika yahut 1 saat geç gelmekten her zaman daha iyidir. sadece 20 dakika olsa, erken geldiğim için plaket yaptıracaklar*.
o da bir şey midir. bugün ben bir buçuk saat geç kaldım, müdürüm içeri girdiğimde mausu sıvazlıyordu.

sadece gözler konuştu ve şöyle bir diyalog yaşandı;

müdür: nerdesin lan it! ben bu yaşta işe vaktinde geliyorum sana n'oluyo!

a nick: iyi lan iyi tamam ne artizlik yapıyosun, bak hem utançtan hem de soğuktan kafa sesi çıkaran yılmaz morgül'e döndük ne üstümüze geliyon!

müdür: s.ktir git otur yerine!

a nick:tamam. ıııııı.
akşam fazladan kalınan (mesai ücreti almadan) saatler göz önüne alındığında hiç bir şey değildir.
vardır böyle insanlar her gün ama her gün 20 yada 30 dakika geç gelir her defasında'da mazereti vardır. Bide kahvaltı yaparlar efendim. ipne yaa yönetim kurulu başkanı sanki bir gazete'si eksik...
işyeri nezaketi ve çalışma adabını hiçe saydığından yol verilmesi gereken personeldir.
gunde 8 saat calistigi dusunulerek maas alir bunu yapanlar. oysa her 3 gunde 1 saat haksiz yere para alir. baskalari da onun aldigi yarim saat parasi icin 10 saat calisir.

yapana aldigi para haram olsun.
giriş çıkış saati mefhumunu çalışanlarına bırakan iş yerlerinde sorun olmayan durumdur.
not: gerçekten çalışanlarına güvenen iş yerleri vardır, müdür pozisyonunda ve hatta memur pozisyonunda olan beyaz yakalılara bile bu konuda ses edilmez, eğer eşeğin amına su kaçırıp hergün saat 11 de gelmiyorlarsa. herkes sorumluluğunu ve işini iyi bilir, iyi yapar. olay budur!
(bkz: kendimden biliyorum)
sekreterimizin bir ritüel haline getirdiği eylemdir. kıdemlidir kıdemli olmasına ama kıdemli olması ona işe -her gün hemde- geç kalma hakkı vermiyor tabiki. artık mahsustan yaptığını düşünmeye başladım olm.
her gün işe 20 dakika geç gelmek;
1. hafta 6 gün de 120 dakika
2. hafta 6 gün de 120 dakika
3. hafta 6 gün de 120 dakika
4. hafta 6 gün de 120 dakika
toplamda 8 saat yani bir gün iş gücü kaybı.. edep yahu edep...
işe gitmek için evden 20 dk geç çıkmaktır.
(bkz: 8de başlayan işe 10 30 da gelmek)ten daha iyidir. hergün böyle yapıyorum skine takan yok.

(bkz: işyerini kendine gebe bırakmak) bütün mesele burada. patron ahalisi bu, başka türlü taviz vermiyorlar.
işe yarım saat veya daha fazla geç gelmenin yıllık izinden kesme sebebi sayıldığı firmalarda uygulanan kaytarma taktiklerinden biridir, ama göze batıp sözlü ayar geldikten sonra pek işe yaramaz.
her gün çok geç kalıyorum, vakit belirsiz. bazen 10, bazen 20, bazen 1 saat, bazen 3-4 saat falan. patronum bir şey demiyor. sonra akşamlarıda 5-6 arası çıkıyorum bide bunun üzerine gidiyoz starcity de kahve falan filan takılıyoz. sonra eve kadar bırakıyor. bazen eve kadar geliyorda. canım abim.
bazı işletmelerde o 20 dakikalar toplanarak saat hesabı ile maaşınızdan kesilir. o yüzden bordrolara dikkat.
(bkz: müdür)

(bkz: patron)