bugün

matematik sorunlu kişilerin yapapıleceği bir şey. aslında ilokulda ortaokulda hatta lise 1' in ilk dönemine kadar matematiğim iyiydi. ancak ikinci dönemden itibaren lise veteriner lisesi olduğu için sallamamaya başladık nitekim köreldik. siktir et dedik. tabi bu matematik amk hayatta hep çıkacak karşımıza.

kpss ye çalışırken biraderden matematik dersi alıyodum. problem çözüyoruz falan. soru işçi problemi, şu şu kadar saaate yaparsa şu kadar işe kaç kişi lazımdır gibisinden bişey.

nasıl cebelleşiyom soruyla ama görmeniz lazım allem ettim kallem ettim sonucu buldum: 3/2.

hem gururluyum hem de heyecan yaptım tabi ama baktım şıklara hiç kesirli sayı yok. hepsi tam bildiğiniz sayı amk. biraderi çağırdım olum bak hıaamına korum ben böyle sorunun, galiba şıklar yanlış, iki saattir çözüyom 3/2 çıkıyo. şıklarda yok, noluyo ameke dedim.

soruyo baktı, bana baktı; olum dedi sen mal mısın? 3/2 kaç yapar? dedim 1,5. eeee. gerizekalı dedi insan lan bu sen hiç abi bana 1,5 eleman lazım diyen patron gördün mü. siktirgit burdan matematik çalıştırmam ben sana, önce mantık amk önce mantık diye söylenmeye başladı. haklıydı yani hiç 1,5 insan olur muydu. 1,5 pide olurdu. hala da gördüğünde geyiğini yapar.

işte matenatikteki dönüm noktam burasıdır. bundan sonra matematiği daha iyi anlamaya başladım. liselilere tavsiyem, korkmayın bu dersten hayatınızla içselleştirin. böyle sorularda sonuç küsürlü çıkarsa, amk olur mu hiç öyle şey, çok mantıksız diyip bir daha çözün. sonucu bulursunuz böylece.

işte bu da böyle güzel bir anımdır.