bugün

yeni mezunlarla görüştüğüm dönemlerde rastladığım tipleme. artık bunu okulda mı dolduruyorlar, anne babası mı gazlıyor nedir, sanki o beni işe alacak.

araba istermiş, telefon istermiş, 3500 tl de net maaş istermiş. bunun karşısında ne vereceksin diyorum, mesela şöyle şöyle oldu ne yapacaksın diyorum. tıs.

tecrübe yok, sorumluluk yok, bilgi yok, ama her tür ukalalık ve sosyal medya zevzekliği var.

ağlamak üzereyken noktalıyorum görüşmeyi, baktım dudakları titriyor; teşekkür edip biz sizi ararız diyorum. aramıyorum tabii, benim vaktim o kadar ucuz değil. sözlüğe yazacak kadar ucuz ama. *

ek : vay ortalık yeni mezundan geçilmiyormuş ya lan. -18 ha! sizin yüzünüzden 18 genç daha iş görüşmesinden harabe şeklinde çıkacak şimdi. görürsünüz siz. verin misketlerimi.
bunlardan biri de bendim tüm taleplerim ve isteklerim karşılandı. şimdi fazlasını isteyecek konumdayım.

karşısındaki adamın elde ettiği başarıların 10'da 1'ini elde edememiş, aldığı eğitimin 10'da 1'i alamamış insan kaynakları çalışanlarıyla muhattap olmak zorunda oldukları için şanssız da olsalar kendi kalite ve mesleklerinde üst yönetimden birilerine kendilerini ispat ettikten sonra her şeyi isteyebilirler.
ik uzmanı birinden duymuştum.
yeni mezun bir arkadaş 4 bin tl kadar bi fiyat talep ediyor.şirketin aklındaki ise 2500 gibi bir rakam.konuşurlarken mezun arkadaş sürekli taleplerde bulunuyor. ik sorumlusu da size 6 bin tl maaş ve özel araç tahsis edeceğiz diyor.o an mezun arkadaşın gözleri parlıyor ve dudaklarından heyecanla " gerçektenmiiiii" diye bir kelime dökülüyor.biraz gerçekçi olmak lazım diye düşünüyorum.
insan kaynakları dediğin oluşum o kadar gereksiz bir oluşumdur ki; komplekslerinden geçilmez.

Ukala tavırları ile seni itin götüne sokmaya çalışır, çabalar.

Biraz kendinden emin konuştun mu, tek kaşı havaya kalkar.

Hoş mu? Aq ik.
talep olmadan arz olmaz mantığında, kendine saygısı yüksek insan talepleridir bunlar.
bu insan kaynakları elemanlarının ellerindeki bir iki sikimsonik testten başka bir şeyleri yok. iki hafta kurs sonra ellerine tutuşturulmuş bir kaç tekdüzen anket hepsi bu. bir de ayar olduğum soru bu ya. "bize ne vereceksin?" başvurduğum pozisyon belli, yapılması gerekenler belli bunun üstüne eğitimim de belli. sen ne istediğini henüz bilmiyor musun? "biz ekstra şunları bekleriz karşılayabilecek misin" diye sorsana arkadaşım, rutine binmiş sorular sorup duruyorsunuz.

"bize ne vereceksin?" dilerseniz arada job çekerim. hayatımı verir saçımı süpürge ederim, düğününüzde çeyrek takar çocuğunuzun sünnetinde göbek atarım. boşta kalırsam çay servisi yapar daha yetmedi anlık istatistikler çıkartırım. sabah herkesten önce gelir odaları havalandırırım. bunlar karşılığında da yol parası verin günde de iki simit parası kadar ödeme yapın heykelinizi balmumundan yapar her gün secde ederim.

bunu istiyorsunuz değil mi?
Henüz diplomasının üstünde buharı tüten adamdan, tecrübe sorgulayan adamların açtığı başlıktır.
iş tecrübesi olmamış, henüz o deneyime sahip olmamış adamın, karşılarında ezilip büzülmelerini, kekelemelerini, kan ter içinde kalmalarını, eheueheu diye yanıtlar vermelerini bekler bu tayfa.
Poposuna güvenen borazancıbaşı!! Okulunu, diplomasını, sertifikalarını, tüm birikimini aslanlar gibi anlatıp, bir de kararlı ve özgüvenli kişiliğini de, masaya baaam diye indiren yeni mezunun, taleplerinin olması doğaldır, olmalıdır da.
Bırakın artık patron yalamayı!!!

Edith Piaf: yeni mezunlar! Sizde işin b..kunu çıkarmayın tabii...
türkiye gerçeği

Ücretten kısarsınız haftasonu işe gitmeyi vaad edersiniz. Sinek kaydı traşınız takım elbisenizle el pençe divan oturursunuz.

Cv niz sağlamdır. Okulunuz sağlamdır ama yine de olmaz.

Kendinize güveninizi sarsmayın çünkü tanıdığınız yoktur aq. Bu memlekette tanıdığı olanlar cb bile olabiliyor.
güncel Önemli Başlıklar