bugün

iş başvurusunda sorulan "bizi neden tercih ettiniz" sorusuna verilebilecek cevaplardır.
örnekler:

- sadece siz beni işe alacak kadar salaksınız.
- sektöründe lider, gelişime açık, kariyerimi destekleyecek firmaların hiç biri beni işe almadı da ondan.
- özel bi nedeni yok şansımı deniyorum.
-çünkü sizin benim gibi birine ihtiyacınız var.
(bkz: sizin de)
nedensiz sadece iş ilanında sizi gördüm şansı denemek istiyorumsiz olmassanız başka ilanlara bakarım.
soruyu soran mercedes, siemens, toyota gibi firmalarsa, örneklerinden bazıları:

-kafanız mı iyi sizin?
-ancak siz istediğim maaşı verirsiniz.
-eşantiyon araba falan veriyorsunuzdur belki diye.
-asıl soru "neden seni alalım" sorusu ama bana kelime oyunu yaptığınız gözümden kaçmadı.bu kadar da zekiyim, o yüzden en iyisinden başlayayım dedim. ehi ehi.
canım istedi. he bir de başka iş bulamadım sizde deniyorum şansımı, hiç yoktan iyidir dedim, iyi demiş miyim?
çok para veriyorsunuz.
(bkz: denize düşen yılana sarılır)
- neden biz?
+ bu ne biçim soru lan? eee işsizim amk. siz de birini arıyorsunuz. tamamen bu yüzden. yoksa sikerim şirketinizi işim olmaz sizinle.
- aramıza hoşgeldin genç.
+ çalışmıyorum lan vazgeçtim.
(bkz: seni seçtim pikaçu)
ne cevap verirseniz verin tatmin edilemeyecek cevaptır. çünkü bu soru sadece kişinin işe bakış açısını ve iş konusunda geleceğe yönelik hayalidir. ''neden biz'' dediklerinde eğer verilen cevap sizi çok seviyorum, aşığım deseniz olmaz, sadece işsizim nefesim kokuyor deseniz yine olmaz. aslında almak isteyenler zaten işe alırlar yani bir tek bu soruya bağlı olarak işe alımlar gerçekleştirilmiyor.
çünkü var olan kariyerimi sizin gibi bir firmayla ivme kazandırmak, firmanızın marka değerinin yükseltirken, kendi kariyerimi de yüceltmek istiyorum. firmanız toplum tarafından kabul görmüş ve kalitesi işaret edilerek en iyi olarak gösterilmeye adaydır. bu sancılı süreçte sizinle beraber çalışmaktan memnuniyet duyacağım..**
(bkz: sekreteriniz güzel)
Akabinde neden ben? denilerek karşı atağa geçilebilir.
Bu soruyu soracaksan beni neden görüşmeye çağırıyosun öyle değil mi?
+neden biz?
-eleman arıyormuşsunuz da ondan.
(bkz: çünkü eşşeğin zikinden dolayı) *
+o kadar iş ilanı varken neden bizim şirketimize başvurdunuz ?
-özel bi sebebi yok, sadece iş arıyorum.
- neden biz ?
+ biizz...(masum ve anlamsız bakışlar). alındım mı yani işe ? yuppaa
- yok öyle değil.,
+ pehh, peş para etmezsiniz zaten.
özel bi sebebi yok kim olursa dedim sen denk geldin hacı...
(bkz: money money money)
(bkz: neden olmasın)
-çünküüüü, ben sizin bobanızım ben ni dersem o olur.
- neden sadece siz olduğunuzu düşündünüz ki ?
+ neden halkbankası
- çünkü adı halk
+ sen halkçı mısın
- halkçıyım..

peki.
- size yakın çevrelerden edindiğim izlenim, beni yeterince tatmin edebileceğiniz yönünde.