bugün

Pasif agresif insandır. Yapmayın, etmeyin. Sorunları olduğu gibi konuşarak daha hızlı çözebilirsiniz. Gerek yok buna. Bu hem sizi hem muhatabınızı yormaktan başka bir işe yaramaz.

Peki bunu diyen ben neyimdir? Evet, pasif agresifim...
hemşire olabilir.
hayatında hiç çuvaldız yememiş, hep iğneyle idare eden bayan kişidir.
aynı zamanda politikacı olmaya meğilli insandır ama muhalefet olarak.
iğneci dilbaz, dilli iğne, laf sokucu denilebilecek insan.
argo, küfür ve kaba kuvvetle yıldırmak yerine, kendisini zeki ve üstün zanneden bir insana bir sürü iğneyi belli bir sürede batıran insandır.
ağzı burnu dağıtılması gereken insandır.
(bkz: gıcık şahsiyetler)
benim gibi neşeli, sempatik birini * 'ayy çocuk gibisin yaa' ya da 'he he anladık yaa' diye gülerek beni bozmaya çalışan kıskanç, tipsiz, zengin * arkadaştır. candır.
muayyen günlerinde kadınlar genelde bu türe evrilirler geçici olarak. üstüne giderseniz error verir depresyona girer ardından kaçınılmaz olarak ağlama nöbeti başlar. iyisi mi siz hiç bulaşmayın. şöyle :

- ben geldiiiiiimm..
+ ooo evin yolunu bilir miydiniz siz? hoşgeldiniz hoşgeldiniz buyrun geçin şöyle..
- e saat 7 daha yahu ne old...
+ ooo saatinizde var yani. oh ne güzel. onu hediye alanı da gün içinde bir hatırlasanız ne güzel olurdu. iyi midir, hoş mudur, ne yapar, ne eder...
- ya yoğundum bu biraz işle...
+ heeeep yoğun zaten, heeeep yoğunuz zaten. para çuvalını getirdin mi, kasamızda yer açmıştım ona.
- tamam anladım ben seni.
+ anlamaz olur musun sen. hep anlarsın zaten. anlaya anşaya bi' hal oldun zaten.
- mmmmmuaaahh seni seviyorum fıstık!
+ ha işte böyle öp bi' kere gönlümü al. oldu canım!
- yemekte ne var? güzel kokuyo!
+ fasulye yaptım ama isterseniz hemen istediğiniz başka bir yemek yaparım haşmetmaap.
- ikinci günü mü bu?
+ hayır 3.
- neyse az kalmış.
o konuştuğu iğneleyici her bir kelime bağlacıyla birlikte, virgülleriyle alt üst edilerek, takılarına kadar bir yerine monte edilmeli.
evet, aynen böyle. kime bu afran tafran lan, adam ol diyerek bulunulan ortam terk edilmeli.
(bkz: iğneleyici terk edişler)*
konuşurken ruh halleri nedir bilmiyorum ama karşısındaki insanı ifrit eder.
en basit bi muhabbet bile şu şekilde ilerler:

- n'aber?
+ oralardan bakınca nasıl görünüyorum?
- bilmem, sordum işte.
+ hiç sormayacaksın sanmıştım.
- yahu niye sormayayım?
+ bilmem belli olmaz sana, neyse.

çok uyduruk oldu farkındayım ama olayın özü bu sözlük.

sevgili iğneleyici konuşan insan!
biz de insanız olm. gel kardeş olalım işte. ne diye iğneleme yolunu seçip de üzüyorsun ki insanları? ne geçiyor sanki eline?
(bkz: arto)
Balık burcu insanı olarak tahammül edemediğim kimselerdir. Böyle insanlar genellikle her ortama haklı haksız maydonoz olmaya, çok biliyormuş gibi yanlış yapanları terbiye(!) etmeye alışmışlardır.
* karşısındaki bugüne kadar hep hakketmiştir karşısındaki de hep * dır.
açık sözlü olmaya pek cesaret edemeyen, üstü kapalı olarak konuşan insandır.
sonunun ne olacagını kestıremeyen ınsandır.
altın gününün bize denk geldiği hafta annemin makbule teyzeye teflon tavayla dalmasına sebep olmuş hadisedir.
(bkz: NEFi)
kafa göz dalınası insandır. hayır ne söliceksen direkt söle sölemiceksen bırak içinde patlasın. (bkz: oh be sonunda patladı)
tariz sanatı yapandır. zekidir, sözcüklerle dans etmesini bilir. hem iticidir hem çekicidir; kimseyi de iplemez böyleleri, dertleri karizma değildir. aleni nefret ederken, için için de sempati duyulur kendilerine. böyle tatlı cadı tiplerdir. gülü seven dikenine katlanır sözü onlar için söylenmiştir sanki. malzeme zorluğu çekmezler yaratıcılık konusunda. insanı değerlendirmesini seven bir insanı, sevmeyip de ne halt edeceksin ki? bükemediğin eli öpeceksin. çünkü ironi ile konuşmak işi ince bir zeka ister; ve bu keskin bıçağın üzerinde ancak böyle zeki insanlar yürüyebilirler.
iğneleyici konuşuyorsa blinçli insandır ve toplumdan rahatsızdır ki iğneliyicidir.lakin bilinçsiz iğneleyici ise kendini kanıtlama çabası içerisinde olan insandır.
(bkz: tariz)
(bkz: ezik) psikolojik olarak kendini küçük gören insandır. bilinçaltı onu sürekli diğer insanlara karşı dürter.
akrep burcu olup uzak durulması tavsiye olunur. zehirlidiler kendileri.
bi de gereksiz yere birilerini göt etmeye çalışan insanlar vardır ki uzak dursunlardır.