bugün

düşünce sistemi çökmüş insan eylemidir.
şarap içmek hoştur ama ayık olmak başkadır başka.
kuralları köşeye bırakmış ufak'da olsa ya eğlenmek yada derdini unutmak isteyen bir takım insan eylemi.
içkinin haram olmadığını bilmek ve bu yüzden içmektir.nitekim kuranda şarap içmeyiniz yazar.bira içersem sorun yok. ha ben bunu yorumluyorum içki olarak diyorum diyorsan da o zaman kimseye zarar vermeden içmeninde günah olmadığnı bilmeniz gerekir.
ya da namaz kılmanın sevap olduğunu bile bile kılmamak.
öleceğini bile bile yaşamaya çalışmak gibidir. bu durumu değiştirir mi? değiştirmez.
yemek yedikten sonra sıçmak gibi mi ? *
kişinin kendi tercihine kalmış eylemdir, bizi ilgilendirmez efendim.
hafif bronzluk iyidir diyen bir insan olabilir.
haram nedir baboli diyesimi getiren başlık.

daha sonra müslümanları kapsadığını anladığım ve benim gibi bir ateisti ilgilendirmediğinin farkına vardığım başlık. ama yinede değinmeden geçemedim.
Savunması ya hayyamın dizeleri ile ya da kimseye zararım yok mantığı ile calışır. Hesap özetinde fazla girmeyeceği ya da kolay affedileceği umudu vardir.
eğer kimseye bir zararı yoksa ve abartmadan içiyorsa normal karşılanabilecek durumdur. bunun kararını verecek olan allahtır. onun haricinde haram kabul edilip hemen hemen herkesin yaptığı o kadar çok şey var ki bunu sorgulamak mümkün değildir ve dediğim gibi bunun kararını sadece allah verebilir. mesela bugün milli piyango idaresi'nin düzenlediği her türlü şans oyununu (sayısal loto, iddaa vs) oynamak en büyük haramlardan biridir. onun haricinde internetten film izlemek, müzik dinlemek vs yine en büyük günahlardan biri olan kul hakkına ortak olmaktır. bir başka açıdan bakarsak kuran-ı kerimde örneğin evlat edinmek haramdır.* yani özetle bu anlamda günah/haram sayılan hiçbir şeyi yapmayan insan profili olduğunu ben düşünmüyorum. o halde kimse allah rolüne soyunup başkalarını sorgulamaya kalkmasın, eğer birini sorgulamak istiyorsa kendinden başlasın gerisine karışmasın.
(bkz: günah olduğunu bile bile namaz kılmamak)
kiminin faizdir,üçkağıttır ilacı,
istemez sırtından eksik edilsin kırbacı,
alkış tutar zalimlere,bakmaz kim çekiyor acı,
bunları gördüm,ben içmeyeyim,kim içsin hacı.?

ters akıntıya atıyoruz hep kulacı
anlamadık nedir bu zamnların amacı
zaten harç adında ,ödüyoruz haracı
bunları gördüm ,ben içmeyeyim,kim içsin hacı?

to be continued..
bile bile sınava çalışmamak gibi bir şeydir heralde. genellikle tercih etmem çünkü bizim öğretmenlerimiz çoook sıkı yada biz malız.
Haram maram hikaye, pondip şahane.
Ben öldüğümde;
Beni şarap ile yıkayınız.
Telkin yerine;
Şarap dökünüz mezarıma.
Kadehleri ve şarabı öven
Şiirler okuyunuz baş ucumda.
Eğer, kıyamette
Beni bulmak isterseniz;
Meyhane kapısının
Toprağından koklayınız beni.
Dedikodunun haram olduğunu bile bile yapmakla eş değerdir.