bugün

(#1276460)

ayrıca (bkz: başlığın başa kalması)

içki içmeyi bir bok sanmaya yola açan (bak nası içiyom bencilerden de olsa, içki içmek bokturculardan da olsa fark etmez) zihniyettir. bana göre içki zevk için içilir, birşey kanıtlamak için değil.***
öncelikle içki social drinker kabilinde içilirse sağlığa çok da zarar getirmeyebilir, ben içmiyorum bilemem ama içki içmeyi bir bok sanmak ne olursa olsun müslümanım diyen insana yakışmaz, içen yine içer ama içmeyene de bir üstünlüğü varmış gibi davranmamalıdır, yoksa kendi kimliğiyle ters düşer.
(bkz: içki içenleri kötülemeyi bir bok sanan zihniyet)
sigara içmeyi ve uyuşturucu kullanmayı da bir bok sanması ve ileride kendi boku içinde boğulması da muhtemel olan insandır.
içki içme olayını gözünde fazlaca büyütenlerin yaptığı tanımlama.. * isteyen içer ; istemeyen içmez.. kişi 18 yaşından büyükse - alkolik olmadıktan sonra - bi allahın kulu da karışamaz..
zemzem suyu da içseniz, fazla içerseniz vücudunuzun dengesi bozulur. kabahat içkide değil, ölçüyü kaçırıyor olmaktadır.

öte yanda içkinin, kutsanacak bir tarafı da yoktur, hayatın bir çeşnisidir, hepsi o kadar... içmesini bilene...
(bkz: rakı içen ölüyo da su içen ölmüyo mu)
içki içmemeyi bir bok sanan zihniyetten pek de farklı değildir bunlar efendim.

isteyen içmeyi bir bok sayar, isteyen içmemeyi. bunu yargılamak da hiçbir aklı evvelin üzerine vazife değildir nitekim. hadi devam edelim sağdan sağdan.

iğne, çuvaldız, başkaları..ve bunların muazzam uyumu..
(#805954)
alkolden kat ve kat zararlı olan sigara tüketiminde birinciliğe oynayan ülkemizde, dini sebeplerden dolayı içki içene kin güden yazarın hezeyanıdır.

kapalı alanlarda hala sigara içiliyor. bir düşünün, sigara içmeyenler dikkat etmişlerdir, günde kaç kez solumak zorunda kalıyorsunuz o mereti. kimseye zararı olmayan içkiyi* kötülemekten, içki içeni kötülemekten önce, kendisinden başka, doğaya, diğer insanlara, havaya zararı olan sigarayı ve içenleri düşünün.
(bkz: geç bunları anam babam)
kötülüklerin anasıymış, sanki dünya bize çok mu iyi davranıyor. bir kültürdür lan, var mı itirazı olan; içki içmek bir kültürdür * içmesini bilmekle, mezesiyle, yanında konan şarkılarıyla, edebiyatıyla, arkadaşlarıyla, ağızda buraktığı tat ile ve * sohbetiyle. ha derseniz ki içki içen insan karizma yaptığını sanır * o da kendi denyoluğudur ne diyelim.

bir kırmızı şarap açasım geldi ama yanlız başıma gitmiyor ki meret * * * *
(bkz: bir bok sanmak) *
(bkz: benim en iyi dostum içkim sigaram) * * * *
(bkz: her seyi elestirmek)
içmeleri bir şey değilde bunu neden? ne kadar, nerde, nasıl içtikleri? anlatma gereği duyarlar anlaşılmaz.*
(bkz: çok doğru düşünmüşsün)
içki kültürü vardır, akşam saatlerinde rakı-balık kordonda denize karşı, efkarlanınca sade bira iki tane yeter, eğlenirken meze, dil füme, şakşuka, sohbeti farklıdır, muhabbeti farklıdır, dostlukları güzelleştirir...
bir boktur içki içmek evet, iyi bir boktur. bok kadar aklı olmayana anlatmaya çalışmak da nafiledir.
neresiyle ve neresine içtiği ile alakalıdır. daha kötüsü için ise;

(bkz: pahalı sigara içmeyi bir bok sanan zihniyet)
(bkz: ben)*
(bkz: benim zihniyetim senin zihniyetini döver)* **
sen içmiyorsan, içenleri kınama bari;
bırak aldatmacayı, iki yüzlülükleri;
şarap içmem diye övünüyorsun, ama,
yediğin haltlar yanında şarap nedir ki?
(bkz: ömer hayyam)
içki kötülüklerin anasıdır.
(bkz: bok kelimesini kullanmayı bir bok sanan zihniyet)
aldanmış, şaşkın zihniyet... 'şecaat arz ederken sirkatin söyleyen' zihinlik...
baslikla cok alakali geldi de;
(bkz: kufur etmeyi bir b k sanan zihniyet)
http://www.realage.com.tr adresindeki testten sonra aralarına girdiğim grup.* " bir maniniz yoksa her gün yarım kadeh içmelisiniz" diyor özetle, ömür uzatıyormuş.

maniniz dini sebepler olabilir, fakat hatasız kul olmaz derler, çok da doğru derler. bazıları belki içki içmez; ama içenin yapmadığı binlerce başka kötülüğü yapar. ayrıca dinimizde zorlama yoktur, bu sebeple yuvarlanan kadehler kimseyi ırgalamamalıdır. içki içenlere hakaret edene dek, gıybet yapana dek bir köşede ibadet ediniz. unutmayınız: senin dinin sana, benim dinim banadır.

şayet maniniz karaciğerinizin fazlaca hassas olması vs. ise içmezsiniz, içmemelisiniz.

bu arada neden sigara içmeyi bir b.k sanan zihniyet diye bir başlık yok?** yoksa günah olan şeyler daha yaygın olunca kabul mü görüyorlar? ya da belli bir hiyerarşisi mi var ki bunların?
edit: başlık varmış, ama bunun kadar kalabalık değil.**
bu tiplerden özellikle üniversitelerde çok bulunur. her konuda söyleyecek lafı olan bu arkadaşlar konu içkiye geldimiydi daha da bir aslan kesilirler. futbol, politika, hatun işleri, bilgisayar oyunları, en iyi tantuninin nerede yapıldığına dair pek çok konuda bu arkadaşlara danışabilirsiniz, ama siz siz olun böyle adamlarla içmeyin emin olun ki yüzlerine bulaştırırlar.
(bkz: cuk diye oturtmak)
güncel Önemli Başlıklar