bugün

depresyonda olan kişinin yaşadığı durum.
Moralim bozuk olduğunda yaptığım şey.

Benim canım sıkkın olduğunda, üzüldüğümde, depresyona girer gibi olduğumda etrafımda insan istemiyorum, kimse aramasın sormasın, telefona operatör mesajı bile gelmesin mümkünse.

Kimseye de anlatmak istemiyorum, üzülür ağlar zırlar rahatlar sonra dönerim gerçek hayata.
insan için, bir daha asla, dışa dönük ve girişken olamayacak durumu değildir. içine kapanık olmak farklı şey, içine kapanmak farklı şeydir. içine kapanık olmak, düğümü kolay çözülemeyen, anlaşılması zor biri olmaktır. ama içine kapanmak olayında, kendinizi zaten bilirsiniz de, başka birisi ise bu, nedeninin neden olduğuna dair fikir yürütmeniz daha kolay olacaktır.
içinde bulunduğum durum. Bunu açıklamaya bile gücüm yok. Beni üzmeyin. :(
Süreci olan bir eylemdir. Bugüne kadar hiç bilinçli içine kapananı görmedim ve bundan zevk alanı. Zorunluluk ve çaresizlik sebebi hep. Ama şu var ki çoğu düşünür kendini izole etmeyi tercih etmiştir toplumdan ama fikirlerini duyurmak için verdikleri mücadele onların içine kapanmadığının kanıtı olsa gerek.
sanırım en iyisi bu olacak. çünkü denedim olmuyor. en iyisi kitaplara geri dönmek. hem onlar dışardaki pek çok insandan daha eğlenceliler.

gregor samsa mı pelinsu mu? şüphesiz gregor samsa!
ya da winston smith mi berkecan mı? şüphesiz mr. smith!
' sometimes i dream of a world that people are dancing and touching each other' düşüncesini, olmayacağını bildiği halde benimsemiş inanmış insan tipinin vahim sonu.
Zordur içine kapanmak. Bir zamanlar içi içine sığmaz biriyken içini küçücük bir bedene hapsetmek. Umutsuzluğun her parçanı toz zerresi kadar küçültmesi ne acı.

gün gelir dersin ki hep ben mi üzüleceğim. isyan çığlıkları koparır için. Kalbinin her atışını depremdeki korkunç ses gibi duyarsın. Sonra dersin ki neden hep mutsuz olan ben olmak zorundayım. Hayatının içine eden insanlar çoktan yolunu bulmuş, mutluluk denen lokmanın hepsini senin boğazından alıp tek hamlade yutmuştur. Sana kalan kırıntıları yemeye kalksan boğazına takılır. Nasıl bir haktır bu? o lokmayı hakeden senken, senin hayatın sikilmiş ve acıyı çeken senken mutluluk sofrasında aç kalan yine sen olmuşsundur.

hani adaleti sormak bize düşmemiş. dünyanın kanununu çözecek biz değiliz. ama böyle böyle soğuyor insan hayattan. yeri geliyor büyük bir suç işlemiş gibi insanlarla göz göze bile gelemiyorsun bir yolda, bir caddede. gözlerdeki o feri kıskanıyorsun. yalnızlık zahmetli iş. Büyük lüks...
sonra saklandım dünyama, tüm insanları dışarıya kilitledimdir özü.
Kalem eğri dilli, mürekkep siyah yüzlü, kağıt iki yüzlü! Şimdi kalkıp arzuhalimi yazmaya kimi mahrem kılayım? demiş yunus emre.
Odanızın kapısını kapattıktan sonra, an içersinde gerçekleşebilecek durum.
dış seslerin varlığını kendince yorumlamak. can'lı performans yapmak habire içinde. canını kattığın her anı yalnızlıkla sindirmek.
fikirlerini dinlenmeyen,çabucak demoralize olan,sürekli olumsuz eleştiriye mazur kalanların bir nevi savunma mekanizmalarıdır.
yaralarını kendi kendine tedavi etmektir içine kapanmak...dışarı baktığında kimseyi göremessin sana yardımcı olacak. o kadar zavallıdırlar ki... o kadar çaresizlerdir ki. ve en kötüsü bunların farkında değildir hiç birisi. derdini anlattığında sana yardımcı olacak kimseyi göremessin o yüzden. susarsın. kırılırsın her susuşunda. camdan kalbine kocaman taşlar düşer, kırılırsın. istemessin o yaşayan cesetlerin yanında durmayı. zaten muhtemelen o cesetlerden birisi tetiklemiştir bu derin susuşuda. ışık yoktur gözlerinde içine akacak. daha çok dillerinden yüzüne fışkıracak zehirlerden korkarsın. kendine yetmeyi öğrenir ve şaşırırsın kendi sabrına. sessizlik en sadık arkadaşın olur. ona benzer ve onla konuşmaya başlarsın 'sessiz'ce. yakınlaşan muhabbetler yerine uzaklaşan ayak sesleri huzur verir artık sana...
depresyonun kapıyı çalma halidir.
(bkz: kıçına kapanmak)
çevre tarafından dışlanması sonucu olan birşeydir. Genelde kısa sürer.
bir kızı seversin o seni anlamaz babayla anneyle tartışırsın tavşan gibi dağa küsersin dağın haberi olmaz hoca kızar sana patlar dersten atar ona ayar olursun kapanırsın başına türbanı geçirirsin kapanırsın üniversitesyi bitirirsin iş yoktur iş yoksa mutlu bir hayatın olmaz sevdiklerin terk eder içine kapanırsın yani her şeyde biraz biraz vardır bu buhran...
Şöyle birşey : *
http://img387.imageshack.us/my.php?image=kyokio7.jpg
kime göre neye göre denilir bazen.etrafınız da ki insanlara göre içinize kapanmıssınızdır,mutsuz görünürsünüz,kendinize göre ise ,kendi içiniz de acılmıssınız,son derece mutlusunuzdur,bu huzurunuzu kimsenin bozmasını istemezsiniz.lakin....
(bkz: sürekli neyin var diyen insan)
(bkz: inziva)
(bkz: münzevi)
(bkz: içine kaçmak) sümüklü böceklerin duyargalarını elleyince hemen içlerine çekiliyolar ya ,aynen öyle olmak..evinden , odasından çıkmak istememek..
(bkz: kendi ic alemine cekilmek)
içinde her ne varsa ve anlatsa da anlaşılmayacağını düşünerek kendini çevreden soyutlamasıdır.
(bkz: kabak cicegi gibi acilmak/#51568) zıddı...
güncel Önemli Başlıklar