bugün

gelmissim.
gelmissin.
gelik.

gelmissik.
gelmissiniz.
gelikler.
+nörüyon?
-nörüyün
+anan nörür?
-nöğrsün
+baban nörür?
-nöğrsün.

(bkz: yazı tura)
beddualarına ayrı bir parantez açmak gerekir. örneğin;
gara yere gel
yanı aradan ölecce
ocağa söynecce
gara bababın bekini yiyecce
gibi...
Nevşehir'de askerlik yaptım ve çok komik durumlar ortaya çıkıyor: karşına çok güzel bir kız çıkıyor. Konuşmak için bir adım atıyorsun, '' Nörüyon ortağımmm'' deyince, şöyle bir ne oluyor durumuna düşüyorsun. Kız bebek gibi ama konuşunca içinden canavar çıkıyor sanki. Erkek bu ağzı kullandı mı yine yakışır ama kız böyle konuşunca direk ortamdan uzuyorsun. Alışık değilsen çarpar.
- şişşt bebe
- ne bebesi ya 32 yaşından adamım ben.
gibi komik diyaloglara yol açan ağızdır.ayrıca iç anadolu şivesi denmez.şive geniş kapsamlıdır. iç anadolu ağzı dersek daha doğru olur. şive türkiye şivesi azerbaycan şivesi gibi şeyler için geçerlidir.istanbul şivesi denmez ağzı denir.
nevşehir üniversitesinde okumuş 4 yıl orda kalmış birisi olarak o şiveyi yaladım yuttum. sıdalamayın yani iç anadoluca üzülmeyin demek...
en net özelliği 'k' harfi yoktur. ayrıca ege veya trakya şivesi gibi sempatik değil aksine çok kabadır.
iç anadoluda benzer ağızlar vardır fakat ankarayla kırşehirlinin ağzı tamamen aynı değildir bu yüzden iç anadolu ağzı diye bir şey yoktur.
"Bodu lar çok şirin bacım","oda ısıcak oluverdi herif" gibi konuşma dilidir.
bir de facebook şivesi vardır.
Şive ve ağız birbirinden farklıdır. iç anadolu şivesi diye birşey yoktur. iç Anadolu Ağzı vardır. Şive Konuştuğumuz ve yazdığımız Türkçe'dir. Yani Türkiye Türkçesi. Ek örnek olarak azerbaycanca da bir şivedir.
Bizim yörede en sık kullanınlar ;

- Ellaaam -- > herhalde

- gade -- > kardeş

- nörüyon -- > ne yapıyosun

- gıı -- > kız yerine göre de hitap şekli oluyo bu

bi de bah hele vardır ki o da dadından yenmez.
şivesiz konuştuğumu düşünüyordum.. yanılmışım meğer. döş kelimesini sıkça kullanırım mesela.

aile büyüklerimden inciler:
- meryem = meyrem
- herkes = herkeş
- abla = bacı
- acaba = acep
- galiba = zaar
- amca = emmi
iNatla 'şive' denendir. Aslında ağızdır.
1.ney ney galabamı?
2.heah öledir torpahklar bizimdir gaylı gormiyongmu arhkadaş
-bidenem datlım gozelim
+gojününg yağını yiiim olum
=gojuna gotina batar yigenım
gerdan veya dekolte bölgesi dediğimiz bölüme döş deniliyormuş.
n harfini nazal ve yumuşak g ye yakın bişekilde söylerler.
(bkz: ya la)
+nörüyon
-çorabı bitirdim patiğe başladım.

klişesini yaratandır.
örnek:iricebin gaynı mıstaafendinin gucçüğu maamıt ilaağiniyi ilaağnden boca itti.
meal:recebin kayınbiraderi mustafa beyin küçük oğlu mahmut lahanayı leğenden yere döktü.
k larımız hep g dir.bide bebe vardır benden ötürü
konya esnafı genelde "naban torpaaamm"* der.
en bilinen kelimelerinden birisi ne yapıyorsun anlamına gelen ''nöörüyon'' dur. ankara-konya-kayseri yörelerinde ''nöörüyon'' şeklinde telaffuz edilen bu kelime, eskişehir yöresinde, ege'ye komşuluğun etkisiyle ''nöören''e dönüşür.

not: ulan bunda eksilenecek ne buldunuz?
http://www.youtube.com/watch?v=hqQSP4hjMoE&feature=rec-LGOUT-exp_fresh+div-1r-2-HM