1. 1.
  tanburi.

  90'ların başında yalova'nın çınarcık ilçesinde vefat etmişlerdir. kabri de yine buradadır.

  tanbur sazı için, cemil bey-izzettin ökte ve diğerleri denir. cemil bey'in evladı mesud cemil'in kendisi için yazmış olduğu bir paragraf vardır, cemil bey'in fotoğrafı altına.

  ' ben babamın sulbünden dünyaya geldim, sen de babamın ruh çocuğusun, onun evladısın. kardeşimsin. ' gibi bir paragraftır. internet üzerinde herhangi bir kayıt olmadığı için, ancak hatıramda kalanından anladığımı yazıyorum.

  çıkardığı ses konusunda, hiçbir şekilde üzerine yoktur. cemil bey ile bir tutulmasının sebeplerinden biri de tanburu başka bir yere taşımasıdır. o çıkardığı ses ile nameleri, tanburu alıp en yükseklere çıkarmıştır. cemil bey nasıl klasik tavrı yıkarak bugünki tavrı benimsemiş ve bu şekilde bir yol açarak tanburu başka bir yere taşımışsa, izzettin bey de bunu tavrı, tonu ve duygusallığıyla yapmıştır.

  nevzat atlığ ve öğrencisi sadun aksüt tarafından taksimleri toplanarak albüm yapılmıştır.

  ayrıca internet ortamında da birçok sese yaptığı refakati ve birçok sazende ile çeşitli saz eserleri icralarını dinleyebilirsiniz.

  benim için tek muamma, kabrindedir. ökte ailesi olarak 2 kabir bulunmakta. ve yanında yatan ise melek ökte. acaba, melek hanım internette arandığında çıkan tiyatro oyuncusu ve yönetmen olan melek hanım mıdır, bilemiyorum.

  (bkz: melek ökte)
  ... etique