1. 1.
  tamamen el yapimi ve goz nurudur.iznik cinisi 17. yuzyildan sora arkasinda bir uretim bilgi veya belgesi birakmadan yok olmustur.Fakat 1989 yilinda uzun arastirmalar ve calismalar sonucu Prof. Dr. Isil Akbaygil'in girisimleri ile yeniden canlandirilmis ve iznik vakfi kurulmustur.Vakif cini uretimi yapmakla beraber, arastirmalarina hala devam etmektedir.Bu cinilerin, camilerimizde, saraylarimizda, Turk ve dünya muzelerinde mevcut örnekleri hala hayranlıkla izlenmektedir.
  1 ... posion
 2. 2.
  her bir deseninde ayrı bir anlam ve derinlik olan, dünyanın birçok ülkesinde nam salmış çinidir. desenlerdeki anlamlardan kısaca bahsedecek olursak:
  - Katmer katmer açmış olan gül, her zaman yukarı bakmaktadır ki Allahın bakışı ile tüm ihtişamı gözüksün.
  - En açmış hali ile lale alçakgönüllülüğü ve teslimiyeti ifade eder; sonsuz aşk demektir.
  - Dantel gibi nazik yaprakları ile karanfil ve çan biçimli çiçekleri ile sümbüller baharı ve yenilenmeyi çağrıştırır.
  - Palmet veya lotus çiçeği deseni olumlu bir işaret sayılmaları nedeniyle, 'karanlıktan aydınlığa' geçişin simgesi olmuşlardır.
  - Bitkisel desenlerde çok görülen kıvrımlı filizleri ile salkım salkım üzümler ve tohum yüklü göbekleri ile haşhaş çiçekleri bereket ve bolluğun simgesidir.
  - Nar, kutsal sayılır ve cennet bahçesinin meyvasıdır; bolluk, bereket sembolü olup genelde dikine kesiti ile arı kovanı gibi ince işlenmiş iç görüntüsü ile ifade edilir.
  - Kıvrımlı, düz, dişli kenarları ile koyu veya açık renkli yapraklar eğer düşmüş ise ölümü, henüz açmamış ise doğumu simgeler. Doğanın rengi olan yeşil, cennetin simgesidir.
  ayrıntılı bilgi için (bkz: http://www.turkkulturu.net)
  ... pinaa
 3. 3.
  15. yy'da devlet destekli atölye tipi sanayi olarak ortaya çıkmıştır. ne yazık ki 17. yy''da masraflı savaşlar sebebiyle ödeneği kesilmiş, çıktığı gibi birden yok olmuştur.

  ustaların, işlerini sır olarak saklaması, kayıt altına almaması bunun en önemli sebebidir. her şeye rağmen günümüzde eski atölyeler kazılarla gün yüzüne çıkartılmış, turizmden elde edilen kaynakla çiniye yeniden hayat verilmiştir.
  ... yagmadan donen viking cavusu
 4. 4.
  hakkında girilen entry lerden görüldüğü kadarıyla hala kendisini gösteremeyen muazzam sanat eserleridir, Türkiye'deki çoğu camii'de selimiyeden, sultan ahmet'e her camii nin süslemesinde kullanılırdı zamanında...
  ... apol10
 5. 5.
  16 y.y. osmanlı sanatının zirve noktalarından birini oluşturmuş olan zanaat dalının ögesi.

  iznik çinisi
  iznik çinisi
  iznik çinisi
  iznik çinisi
  ... katalonyadankatalanjaponkatalo
 6. 6.
  http://www.iznikcinievi.com sitesi üzerinden görülebilecek, sipariş edilebilecek, hakkındaki her şey öğrenilebilecek olan sanat eseri. aynı zamanda bu firmanın iznik çinisi el yapımıdır. kurumsal hediye kapsamında çini tabak satışı da yapılmaktadır. aynı gün kargo hizmeti ve vip kurumsal hizmetleri mevcuttur. takı seti olsun, çini tabak olsun, çini vazo ve daha yüzlerce çeşit bulunuyor. isteğe özel de sipariş verilebiliyor ve özel üretim yapılabiliyor. şayet isterlerse ofis çalışanları iznik çinisinden isimlik ve masa üstü setleri yaptırabilirler.
  ... birdemi
 7. 7.
  değerlidir.

  http://www.ensonhaber.com...rekor-fiyata-satildi.html
  ... true