1. 1.
    asagi yukari takriben 100000 vardir, cogu yarimada izmirde ve focada yasar. bunlar giritli ve adalilardir ve ekseriyeti musulmandir. izmirin yerlisi olarak ise yine cok cok buyuk kismi musluman olmak uzere bu 100000 sayisina dahildir. yani yok degil..
    1 -2 ... arxaggelou
  2. 2.
    yoktur rum kalmamıştır izmir de.
    -1 ... hakusbenk
  3. 3.
    kalmamistir diye dusunmeye iten sebep genc kusagin ekseriyetle grekce bilmemesidir ama aslinda ailesine baktiginda bunlarin adali giritli veya yerli olsun helen kulturunden geldigini konusmasiyla hareketleriyle kimisinin soy adindan-isminden (cok nadirdir) bile anlarsin.

mesela bunlari izmir'in deniz olmayan taraflarinda manisa ve aydin tarafina dogru gormek oldukca zor, dogrudur(odemis haric). dedigim yerlerde yasarlar zaten ki oralari hala sehirlesmemistir eski dokusunu korumustur pek degismemistir. ha foca bizim cocuklugumuzdaki gibi degil artik icine ettiler ya neyse:D.

izmir'de yoruk-turkmen yerlesimlerini gosteren haritalar ve tablolar mevcut, ekseriyetle aliaga bergama kinik(isminden bile belli) torbali ve menderes'in tepelik yerlerine, ic kisimlara yerlesmisler baktigimizda. ki bu kisilerin kulturel degerleri oldukca keskin ve farkli oldugundan ayirt edilebiliyorlar. ha aydin ve mugla'ya gittiginizde sahil kesimleri haric tum bolgeyi domine etmisler ama izmir icin gecerli degil bu.

ben focaliyim ve su yasima kadar bizim koyde turkmen-yoruk aile duymadim, tablolara da baktigimda goremedim.

turkmen boylar : https://forum.donanimhabe...ikleri-bolgeler--96755215
    -1 ... arxaggelou
  4. 4.
    Bazılarının oç.olma ihtimalinden düşük orandır.
    -1 ... banav