bugün

Hep merak ettigim sorudur. Acaba Cumhuriyet tarihinden beri Chp nin disimda baska bir parti Chp yi gecmis midir?
(bkz: çünkü eşeğin zikinden dolayı)
dp cokca hakim olmustur izmirde.
adnan mederes izmirde seçim kazandığı ve çok sevildiğinden izmirdeki havalimanının adı adnan menderes tir.
chp'ye muhalefet için kurulan serbest cumhuriyet fırkası en büyük mitingini izmir'de yapmıştır. şeriatçıların asteğmen kubilay'ı şehit ettikleri yer de izmir'dir.

izmir esasen ittihat ve terakki'nin yurdudur, atatürk'ün chp'si izmir'de pek sevilmemiştir, cumhuriyet tarihi boyunca da dp, ap, anap, dyp gibi merkez partiler izmir'de güçlü olmuştur. izmir'in bugün chp'ye yönelmesinin sebebi laiklik hassasiyetleri ve yaşam biçimlerine müdahale edileceği korkusudur.
açıkcası şimdilik daha iyi başka bir seçenek olmadığındandır.
konyada hep neden ak parti kazanıyorsa burada da aynı koşullar geçerli olduğundan dolayıdır.
1. ders (türkçe)

özel isimlere ek getirildiğinde apostrof kullanmalıyız. yani "izmirde" değil "izmir'de" olacak.

2. ders (siyaset tarihi)

özellikle demokrat parti döneminde, bugün chp'ye oy veren sahil şeridi komple menderes hükümetine oy veriyordu. anadolu ise chp'nin elindeydi.

3. ders (sosyoloji)

izmir halkı özgürlüğüne düşkündür ve ağırlıklı olarak iktidar partilerinin yapıbozumcu [hatta yapısökümcü) tavırlarına karşı muhalif cenahta yer alır. bugün hükümette chp olsa ve onların özgürlüğü kısıtlayıcı tavırlarını görse bir sonraki seçimlerde chp'ye de oy vermezler. her ne kadar yıllardan beri dalga geçiliyor olsa da cem uzan önderliğindeki genç parti'nin malum seçim döneminde en yüksek oy oranını izmir'den alması, izmir halkının [cem uzan'a oy veren seçmenin] salaklığını değil [elbette salakları da vardır], muhalif tavrını gösterir.
izmir'in tabanı aslında merkez sağdır fakat ülkücü değildir bakıldığı zaman doğru dürüst bir sağ parti olmadığı için atatürkten dolayı sola kaymıştır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.