1. 1.
  meşhur izmir suikastinden sonra yargılanan paşalardır.

  kazım karabekir

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/1660871/

  ismet inönü(kazım karabekir'in yargılanmasına karşı çıktığı için mahkeme tarafından ''yargıya müdahale'den'' tutuklanmış, mustafa kemal'in emriyle serbest bırakılmıştır. madem o kadar bağımsızsınız mustafa kemal'in müdahalesine niye ses çıkarmıyorsunuz satılmış köpekler)

  ali fuat cebesoy

  rauf orbay

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/1660875/

  cafer tayyar eğilmez

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/1660872/

  fahrettin altay’ın konuya ilişkin bir hatırası şöyledir:

  “mahkemenin son günleri idi… atatürkün evinin önünden geçiyordum… kapının ilerisinde soldaki bir odanın kapısı açıktı. ortada bir masanın başında kendileri ile başvekilin oturduklarını görünce müsaadesiz geldiğime sıkıldım ve selam vererek geçmek istedim. o eli ile işaret ederek beni yanına çağırdı ve oturmamı istedi….

  bana hitaben --“ali bey bizim paşaları asacak”-- dedi, fikrimi sorar tarzda yüzüme baktı. ...[1]

  sorgulamalar devam ederken, m. kemal, genel kurmay başkanı fevzi çakmak paşa’yı ızmir’e çağırır. anlaşıldığı kadarıyla ondan paşaların tutuklanmasının orduda ne tür tepkilere neden olduğunu öğrenmek istemektedir. söze doğrudan girer ve henüz sonuçlanmamış sorgulamanın o aşamasında, mahkemenin başta kazım karabekir olmak üzere bazı paşaları idam etmeyi düşündüğünü söyler. yani daha sorgulama bitmeden kararı vermiştir! fevzi paşa, idamla sonuçlanacak suçun delillerinin neler olduğunu sorar. m. kemal, ziya hurşid’in itiraflarının paşaları suçlu gösterdiğini söyler.

  fevzi paşa’nın cevabı bir soru sormak biçiminde olur:

  “ziya hurşid benim adımı verseydi, beni de idam edecek miydiniz?” m. kemal, bu son derece anlamlı soru karşısında herhangi bir şey söylemez.[2] anlar ki, ordu, paşaların yargılanmasından rahatsızlık duymaktadır.

  mustafa kemal'in kanaati bu paşaların hepsini astırmak idi. ama ordunun içinde homurdanma olmasından dolayı, kendisinde ihtiyatlı davranma düşüncesi hakim oldu. ve çok cesur atamız bunları idam ettiremedi.

  mahkeme hakimleri, namı diğer mustafa kemal'in cellatları

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/1660870/

  mahkemede yargılanan gazeteciler

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/1660873/

  mahkemenin bağımsız hakimi kel ali mustafa kemal'in önündeyken, rüku halinde.

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/1660874/

  kaynaklar; [1] Ziya Göğmen, Kurmay Albay Halit Beğ Akmansü, cild 2, Halk B., Istanbul 1956, sayfa 310.

  [2] Prof. Dr. Faruk Özerengin’le Röportaj’dan, Teklif Dergisi, Sayı 6, 1987.
  6 -14 ... jeffrey dahmer
 2. 2.
  kaynağı yazmayı unutmuştum onu ekledim.

  tanım: tamamı milli mücadeleye katılmış paşalardır.
  -1 ... jeffrey dahmer
 3. 3.
  Bunun dedesini kesin istiklal mahkemeleri astı.
  6 -1 ... flat head
 4. 4.
  adil yargılanmışlar diyenin de harbiden aklına şaşmak lazım.

  en azılı kemalistler dahi bu hareket sonucu idam ve cezalandırmaların hukuksuz olduğunu söyler. dönemin şartları, Atatürk'ün bu tarz hareketlere karşı göz korkutma amacı vs. şeyler söylerler.

  ama adil yargılanmışlardır diyenini ilk kez duyuyorum.
  1 -5 ... raduyev
 5. 5.
  ulan bu kadar paşa bir araya gelse değil mustafa kemal'i indirmek, sizin 7 ceddinizi kaldırıp indirir amk. hala adil yargılama diyor.

  tanım: false flag operasyonuna kurban gitmiş paşalardır.
  1 -5 ... jeffrey dahmer
 6. 6.
  paşa değil ama yinede diyeyim yargılanıp idam edilenlerin biriside fb başkanı doktor nazım beydir.
  ... anavarza01
 7. 7.
  Birader bunu böyle direk kaynaktan copy/paste etmişssin iyi, eyvallah da tamam konun nedir? Lessie bize ne anlatmaya çalışıyor?

  bu olay ortaya çıktığı zaman Terakki­perver Cumhuriyet Partili milletvekilleri ve muhalefetteki etkili ittihat­çılar tutuklanmışlardı. bu paşaların tutuklanmaları itibarlarını yitirmele­ri anlamına gelmez. Çünkü mahkemede onların suçsuzlukları anlaşılmış ve serbest bırakılmışlardı. Çoğu tekrar önemli görevler almış, milletve­kili olmuşlardı. Ek olarak şunu da söyleyeyim kazım karabekir öldüğünde meclis başkanı idi. Cin olmadan adam çarpmasak keşke. Coy/paste değil de doğru bilgilerle yap trollüğünü. Tabi buna trollük denebilirse.. Hadi kardeşim. hadii.
  5 -2 ... topuzlu karyola
 8. 8.
  kazım karabekir öldüğünde meclis başkanıydı da ne zaman meclise girdi onu da söylesene? mustafa kemal ölene kadar kazım karabekir bırak meclise girmeyi, evinden dışarı adımını atamamıştır.
  -4 ... jeffrey dahmer
 9. 8.
  vatan hainlerini neredeyse yüz sene sonra havlatmaya devam etmekteler. yarısından fazlasıysa paşayı bırak askerlikle ilgileri yok. adil yargılama diyoruz adam hadi oradan diyor. yaklaşık elli kişiden suçlu bulunan on kişi idam edilmiştir bu suikast olayında. öyle bir çarpıtıyorlar.. sanki holodomor katliamı yapılmış. birde kemalistler bile yargılalamaların adil olmadığını kabul ederler yazmazlar mı? ln. adamlar kemalistlerin tek partisinde sonradan mebus oluyorlar. bu neyin kafası?
  5 -1 ... sinirleniyorum yine
 10. 9.
  bazı annesi faraş olmuş orospu çocuklarına dert olan mahkemelerde yargılanmışlardır.
  alınması gerekenler belli.

  hakaret saikiyle yazmayan kimsenin üzerine alınmaması lazım.
  2 -1 ... antik sarapci