1. 1.
  Bunun dedesini kesin istiklal mahkemeleri astı.
  6 -1 ... flat head
 2. 2.
  adil yargılanmışlar diyenin de harbiden aklına şaşmak lazım.

  en azılı kemalistler dahi bu hareket sonucu idam ve cezalandırmaların hukuksuz olduğunu söyler. dönemin şartları, Atatürk'ün bu tarz hareketlere karşı göz korkutma amacı vs. şeyler söylerler.

  ama adil yargılanmışlardır diyenini ilk kez duyuyorum.
  1 -5 ... raduyev
 3. 2.
  Birader bunu böyle direk kaynaktan copy/paste etmişssin iyi, eyvallah da tamam konun nedir? Lessie bize ne anlatmaya çalışıyor?

  bu olay ortaya çıktığı zaman Terakki­perver Cumhuriyet Partili milletvekilleri ve muhalefetteki etkili ittihat­çılar tutuklanmışlardı. bu paşaların tutuklanmaları itibarlarını yitirmele­ri anlamına gelmez. Çünkü mahkemede onların suçsuzlukları anlaşılmış ve serbest bırakılmışlardı. Çoğu tekrar önemli görevler almış, milletve­kili olmuşlardı. Ek olarak şunu da söyleyeyim kazım karabekir öldüğünde meclis başkanı idi. Cin olmadan adam çarpmasak keşke. Coy/paste değil de doğru bilgilerle yap trollüğünü. Tabi buna trollük denebilirse.. Hadi kardeşim. hadii.
  5 -2 ... topuzlu karyola
 4. 2.
  vatan hainlerini neredeyse yüz sene sonra havlatmaya devam etmekteler. yarısından fazlasıysa paşayı bırak askerlikle ilgileri yok. adil yargılama diyoruz adam hadi oradan diyor. yaklaşık elli kişiden suçlu bulunan on kişi idam edilmiştir bu suikast olayında. öyle bir çarpıtıyorlar.. sanki holodomor katliamı yapılmış. birde kemalistler bile yargılalamaların adil olmadığını kabul ederler yazmazlar mı? ln. adamlar kemalistlerin tek partisinde sonradan mebus oluyorlar. bu neyin kafası?
  5 -1 ... sinirleniyorum yine
 5. 3.
  bazı annesi faraş olmuş orospu çocuklarına dert olan mahkemelerde yargılanmışlardır.
  alınması gerekenler belli.

  hakaret saikiyle yazmayan kimsenin üzerine alınmaması lazım.
  2 -1 ... antik sarapci
 6. 4.
  Atatürk demokratik değildi diyen için bir çift lafım var. eğer onun yerinde ben olsaydım dedelerinizi astığım için şimdi burada trollük yapamıyor olurdun. Anladın mı? Ülkeyi bu ülkeye ait olmayan düşmandan temizlemiş ama içimizdeki pislikler yaşamaya devam etmiş. Gelinen noktada bu güneş gibi görünüyor.
  3 ... thelma
 7. 5.
  "en azılı kemalistler dahi bu hareket sonucu idam ve cezalandırmaların hukuksuz olduğunu söyler." gibi garip yalanlar sıkılmasına sebep olan paşalardır.

  hayır, okuyunca sanırsınız ki ortada suikast planı yok, "en azılı" kemalistlerin bile kanaati bu yönde!

  bir suikast planı vardır. önde gelen sanıkların itirafları dahil, kıyamet kadar kanıtla delillendirilmiştir. sadece cavit bey gibi bazı sanıkların asılmayı hak edecek bir iş yaptıkları şüphelidir. bazı sanıkların durumuna yönelik şüpheleri tüm davayı kapsıyor gibi sunmak klasik bir yobaz taktiği elbette.

  karabekir ve diğer paşalara gelince... atamız ali fuat cebesoy ile dostluğunu tazelemiştir. fakat karabekir'i asla affetmemiştir. sanıkların suikast öncesi karabekir ile temas kurdukları kesindir. fakat ne konuşulduğu, suikasti haber verip vermedikleri veya üstü kapalı mı konuştukları açık değildir.

  sanıklar yönetim tecrübesi olan ittihatçılar olduğu için amaçları atamızı vurduktan sonra olayları akışına bırakmaları olamazdı elbette. yerine kimin geçeceğini ve kendilerine nasıl bir çıkar sağlayacağını belirlemeleri icap eder. atamız karabekir'in teşebbüsten haberi olmasına rağmen kendisine bildirmediğini düşünüyordu.

  sonuçta ortada yeterli kanıt olmadığı için beraat etmişlerdir.

  şimdi şu iğrenç yobaza gelelim: lan senin götünü yaladığın padişahların devlete kıyamet kadar hizmeti olmuş insanları "kaldırın" diye sorgusuz, sualsiz, yargısız tepeliyordu, onlara iki çift lafın yok da yargılanmış ve de beraat etmiş paşalarımız için mi cıyaklıyorsun?

  hangisini anlatayım? girit fatihi deli hüseyin paşa'nın başına gelenleri mi? kırım ve otranto fatihi gedik ahmet paşa'yı mı? onlar gibi binlercesini mi? hangisini?
  6 ... rumeli71