bugün

izmir namık kemal lisesi, izmir'in alsancak semtinde bulunan tarihi bir okuldur. okul binası, önceden fransız hastanesi ve daha sonra fransız fakültesi olarak kullanılmış, izmir'in kurtuluşuna kadar bir çok kez el değiştirmiş bir binadır. izmir'in kurtuluşu ilan edilince mustafa kemal atatürk izmir 'e gelerek fransız fakültesini izmir kız lisesi'ne çevirmiştir. bazı sebeplerden dolayı izmir kız lisesi şimdi ki binasına taşınmıştır. ve lisenin adı bu sefer izmir erkek lisesi olarak değiştirilmiş ve yanlızca erkeklerin okuyabilieceği bir lise haline getirilmiş, daha sonra izmir erkek lisesi'de şimdiki binasına taşınmış ve lisenin adı izmir inönü lisesi olarak değiştirilmiştir. en son olarak da lise izmir namık kemal lisesi adını almıştır. şu anda genel lise olarak eğitim verilmektedir. eğitim dili türkçe'dir. ingilizce bazı bölümlerde zorunlu olarak verilir. ayrıca seçmeli olarak fransızca ve almanca dersleride verilir.
bu yıl tercihlerde numarası gözükerek anadolu lisesi olduğunu gösteren okul. ama puanının yanında gene namık kemal lisesi yazıyor, anadolu yazmıyor. ne iş anlamadım.
izmir atatürk lisesi'nin ekürisi olan okul. eskiden aynı okullarken sonra ayrılmışlardır..