1. 1.
  hem gezip tozabileğin hem de yaşayabileceğin bir şehir olduğu için bu karşılaştırmadan her zaman istanbul galip çıkar.
  (bkz: boğaz aşkı)
  9 -7 ... spectracef
 2. 2.
  türkiyenin iki incisidir. karsılastırmak cok zordur. *
  4 -1 ... sephrenia
 3. 3.
  izmir izmir olalı hiç görmedi böyle körfez denebilecek harika bir sahil şehri.

  temiz, ulaşım kolaylığı, ucuz fiyatlar, kolaylıkların ve güzel kızların memleketi.
  11 ... unsal
 4. 4.
  sacmadır cunku cevap bellidir... gerek iklim kosulları, gerek ulasım faktoru, gerekse insanlarıyla izmir hep bir adım onundedir istanbulun.
  istanbul daha gelismistir evet. ama istanbuldaki gibi n kadar gokdelenin yanında gokdelenlerin sayısının 5 katı kadar gecekondu olacagına, izmir gibi daha mutevazı ve daha sıcak bir sehirde yasamayı her zaman tercih ederim. izmir sevgili gibidir, alısınca asla bırakamazsınız.
  9 -3 ... catherine blake
 5. 5.
  izmir ile karşılaştırılabilecek bir şehir yoktur.Gereksiz bir çabadır.
  13 -1 ... benediction
 6. 6.
  izmir türkiye nin en güzel şehirlerinden biridir. istanbul ise bambaşkadır, onu karşılaştırmak için dünyayı göz önünde bulundurmak gerekli, diyebiliriz ki dünyanın en güzel şehirlerinden biridir..****
  6 -5 ... lazy pigeon
 7. 7.
  elin 5 parmağı da bir olmadığı gibi istanbul'la izmir'in güzellikleri de olumsuz yanları da apayrıdır. karşılaştırmak yersiz ve saçmadır.
  ... hoppipolla
 8. 8.
  izmirde güzeldir ama istanbulun yüceligini napolyon bonaparte tek bir cümleyle özetlemistir,''dünya tek bir ülke olsa,baskenti istanbul olurdu''.
  5 -1 ... karpuzkabugu
 9. 9.
  çok basittir.
  izmirin kızları güzelliğiyle, istanbulun erkekleri karizmalarıyla meşhurdur...
  ekleme:izmirli erkekler kızmış. ah ah ah *
  7 -21 ... karga
 10. 10.
  istanbul'un şehirleşme kültürü, şehir planı, statüsü, doğal güzellikleri vs. napolyon'un yaşadığı tarihlerdekine benzer bir halde olsaydı istanbul gerçekten de dünyanın sayılı kentlerinden biri olabilirdi. ne varki geçen süreçte izmir medenileşmiş, batı kültürünü ve demokrat yapıyı benimsemiş, tarihine ilk çağlardan son döneme kadar sahip çıkmış, içerisinde barındırdığı azınlıklara ve onların kültürüne sahip çıkmış, nispeten daha planlı bir şehirleşme süreci yaşamış, bir etkinlikler ve fuarlar şehri olmuş, gören herkesi kendine hayran bırakır bir duruma gelmiştir. bu dönemde istanbul saçma sapan bir biçimde büyümüş, nadide bir şehir koskoca bir doğu kasabasına dönüşmüş, insanları şehirde yaşayan şehirleşememiş insanlar haline gelmiş, ne doğal güzelliklerine ne tarihi dokusuna tam sahip çıkamamış bir orta anadolu köyüne benzeyen yapısıyla içine edilmiştir. şu anda bırakın türkiye'yi, tüm akdeniz, ege ve avrupa'daki denizle bütünleşmiş şehirler arasında izmir'le karşılaştırılabilecek bir şehir yoktur. ne de olsa ismini amazon kraliçesi smyrna'dan almaktadır.
  4 -1 ... ozz le grand