bugün

izmir i sevmemek bir istanbullu için çok doğal bir durumdur.
boyu uzatmaz.
itinin ve kopuğunun, istanbul'dakilerden daha fazla ve tehlikeli olmasından kaynaklanan histir.
kendimden örnek vereyim.
izmir'e hiç gitmedim o yüzden ne severim diyebilirim nede sevmiyorum diyebilirim.
önce bi gidip görmek lazım.

ama daha izmir'i görmeyip "ay ben izmir'e bayılırım" veya "izmir'den nefret ediyorum arkadaş" diyebilen insanlar varya.
evet size sesleniyorum.
(bkz: siktiriniz gidiniz efendim)
hayal ürünüdür .
günlük yaşantımda hiç karşılaşmadım sevmeyeniyle.
istanbul'un barzoları için doğal bir durumdur. onlar çöp kokan sokakları, kapkaççısı, otopark değnekçisi ve dininde imanında olan insanlarıyla ortadoğu tarzı büyükçe kasaba-şehirleri severler.

ege tarzı medeni yaşam biçimi onlara fazla gelir...
gavur akrabalarım orada yaşar ama ben şartlar gereği orda değilim, o yüzden sevmiyorum evet. kıskançlık değil yani *
doğal bir durumdur. neresini seveceğiz allah'ını seven izmir'in.
olsa olsa
(bkz: izmir i hazmedememek)

yoksa havası güzel, denizi var, yazlık mekanlar yakın, şehir ne trafikle bezdirecek kadar büyük ne de yapacak şey bulamayacak kadar küçük... alınan alınamayan hizmetlere gelince bir başka şehirden farkı yok, zira yağmur yağınca ne bileyim trabzon'u da su basıyor istanbul'u da. aynı bağın gülüyüz ne de olsa.
insanlar sevmeyebilir ama izmirlilerin bunu kabul edememesi de ayrı bir sorunsal haline gelmiştir.
(bkz: o saat kulesi senin pepene girsin)
yobazların hobisidir.
senin gitme şansın bulunmayan ve giden arkadaşların hava atmasından kaynaklanan nefret durumudur.
insanlar sevmeyebilir ama sevmeyenlerin imla-yazım kurallarından bihaber sorunsal yaratma çabasıdır asıl komedi...
(bkz: bir rte klasiği)
izmiri bilmeyen için olası, yaşamının bir kısmını izmirde geçirenler için neredeyse imkansız bir durumdur.
izmir ile ilgili içten bir duygu beslenmek zorunda olmamanın getirdiği durumlardan biri. hayatında hiç izmir'e gitmemiş biri niye sevsin ki izmir'i? izmir'i yaşayan sever. çünkü denizini seversin izmir'in, sahilini seversin, kumsallarını seversin. her şeyden önce insanlarını seversin. izmir'e hiç gitmemiş biri izmir'i nasıl sevsin ki? chp'nin eğik duran kalesi olduğu için mi?
şehirden anlamamaktır..

izmir kız gibi şehirdir.
"çok da sikimizdeydi" kalıbının cevap olarak kullanım alanları;

1-) istanbullu veya başka bi coğrafya insanının izmir'i sevmemesi: rahat rahat kullanıyoruz bu kalıbı bu gibi önermelerde. burayı "kasabamızı nasıl buldunuz beyim" tandannslı bir yer sanan dingillere uygundur.

avcılar'da, güngören'de, göztepe'de oturup şehirde oturuyorum sanan mallara sertifika vermek lazım başlık açmaları için.
izmir'in şehir merkezi gittikçe köhneleşmekte ve varoş akınları yüzünden sevimsiz bir hal almakta olduğu için şehir merkezi kısmına katıldığım önerme. ama bir çeşme, bir tire, bir urla, bir eski foça...buraların güzelliği hiç bi yerde yok, bu kadar güzelliği yakın çevresinde barındıran başka bir şehir de yok. velhasıl izmir kötü de çevresi iyi.
hay izmir dürtsün bir tarafınızı e mi... Yine mi izmir entrysi... Sözlükte popüler olmak isteyen her bünye illa ki izmir'e bok atıcak bir kere, bir yerine dokunduracak. izmir'i seversen sev, sevmezsen de sevme. Bunu bilmek zorunda hissetmiyoruz kendimizi. 2-3 günde bir mutlaka içinde izmirli bir entry giriliyor popülerlik adına. Salak gibi altını doldurup amaçlarına ulaşmalarına yardımcı oluyoruz biz de.
rio de janerio yu sevmemek gibidir. olabilir, herkes aynı zevk seviyesinde olacak diye bişi yoktur.*