bugün

evet,süper laik atatürkçü izmir halkının göründüğü kadar bilgili olmadığı gerçeğidir.
günlerden bir gün süper laik,anti akepe,burnu havada olan izmir halkının izmir belediye otobüsünde yolculuk etmekteydim.ve telefonum çaldı.açtım tabi ki açılmasının laik devlet sınırları içerisinde hapse kadar giden cezalarının olduğunu bilmeyerek açtım ve konuşmaya başladım.tam o anda önden şoförün sesi çok rahatsız bir biçimde duyulmaya başlandı.cümle aynen şöyleydi

-hayatında otobüse binmedin mi sen?

bense bakıyordum sadece.sorunun cevabını düşündüğümde daha öncede bindiğimin farkına varmıştım.hemen ardından üç tane amca birden benimle konuşmaya çalışmak istedi.ama hepsi çok yüksek desibelde konuştuklarından pek bir şey anlayamıyordum.en iyisi telefonu kapatmak dedim ve telefondakinin suratına kapatıp telefonu cebime koyduktan sonra herkes suskunlaştı.bense artık sorunun cevabının verilmesi gerektiğini düşündüm ve izmir de ilk defa biniyorum dedim.o ise "hıı tamam o zaman ben söylemiş oldum dedi." bense izmir dışındaki hemen her büyük şehirde yaşamama rağmen böyle bir şey olduğunu bilmiyordum ancak cahilliklerine vermem gerektiğinide düşündüm.özellikle son otobüslerde ne abs ye (ki abs ye etki ettiği vakitlerde yine frenler tutuyordu sadece abs etkileniyordu)ne de klimaya etkisi vardı klimaya etki eden manyetik alan bile korunmaktaydı artık.hele ki bir amca

-olur mu öyle şey her yerde aynı,her şehirde aynı bu böyle.hele bi de yokuş aşağı iniyoruz bak dedi.

bense tekrar düşündüm ve bu kadar yıldır büyük şehirlerin hemen hepsinde yaşamış olmama rağmen böyle bir şeyi görmemiş,duymamıştım.neyse tekrar cahilliklerine vererek yokuş çıksaydık çok daha kötü şeyler olurdu herhalde diye düşündüm.ve amcanın izmiri her yerle eşit tutmasına da anlam verememiştim.nasıl olur da bu laik devleti türkiyeyle eş tutabilirdi.otobüsü terk ederken kafamın epey karışmış olduğunun farkına vardım.

edit:haydi izmirliler sandiğa.
bir dizi uydurmadır. (bkz: rahat batması)
külliyen yalandır efendim.şakirt gözlüklerini ve badem bıyıklarını çıkarıp bakılınca gerçek izmirlilerin gayet aydın ve kibar olduklarını farkına varılacağı aşikardır.
genç partiye verdikleri tarihi destek ile ifşa edilen durum.
bir şehirdeki, bir köydeki, bir ilçedeki, bir mezradaki, bir ülkedeki ya da bir gezegendeki tüm iq seviyesini, tüm değer yargılarını, tüm eğitim tahsil durumunu tek ama tek bir kişi üzerinden değerlendirme kolaycılığına kapılarak ılgıt ılgıt esen yele karşı saçlarını savuran ve ahenkle danseden saçlarının güzel olduğunu düşünen bir ıssız adamın çığlık çığlığa haykırışı ve yalnız başına da olsa halay çekme ya da kolbastı oynama girişimi. en azından bi anket yapaydın da cehalet seviyesini memleket çapında ortaya koyaydın cevaplarının yöneltileceği bir ulvi şahsiyet. ve evet, kolaycı ama komik. komik olan ulaşılan çıkarımın kendisi olsa da...

yine de yavaş gel saçın başın dağılmasın.
bir il adıyla anılmaması gereken durumdur. şöyle ki istanbul halkı çok mu zeki? veya ankara halkı süper zeka mı? zira ankara halkı soyup soğana çevrilmelerine rağmen kaç senedir belediye başkanlarına katlanıyorlar ve bu seçimdir. izmirinde chp için durumu aynıdır ama bu cahil olmayı gerektirmez.
Olabilecek en saçma düşüncelerden biridir. Ve yapılabilecek hatalı bir genellemedir. izmir gibi bir şehirde hiç yaşamamış, insanlarıyla iletişime geçmemiş bir kişi söylemidir.
Otobüste cep telefonuyla konuşmanın yasak olduğunun yazılı olduğu levhayı, okuma alışkanlığı olmadığı için görmeyen ve kendisini hep haklı gören kinci zihniyetin uyarılması üzerine utanması gerektiği halde, zeytinyağı gibi üste çıkma çabasını gösteren haksız ve dayanaksız sözde tespittir.
türkiye insanına cahil derken göbek atıyorlar

onlara aynı eleştiri gelince bir anda kuduz köpek gibi sağa sola saldırıyorlar.

Sakin olun her bölgede cahil ve bilgili insan olur.

Bu kişiye göre degişkenlik gösterir.
bir olaya göre değendirmek saçma olur.
son yıllarda dillendirilen her 2 kişiden 1'i akp'ye oy verdi gerçeğini göz önünde bulundurursak. olayda 4 kişi var, 2'si akpli oluyor.

sen nelere kadirsin düz mantık...
Abs olayına katılıyorum
belki bu olayla ilgisi yok ama izmirdeki chp olayıda ilginc.
insan sorgusuz sualsiz oy verir mi
cahillik demeyelim ama; sırf fren tutmuyor diye telefonla konuşmanın yasak olması çok saçma.

ama diğer yolcuların rahatsız olmamasını sağlamak açısından son derece medenice bir olay.

bilmem neden yasak izmir otobüslerinde telefonla konuşmak.

ama yasak işte.
benim de başıma geldi..