bugün

sırf adı için bile yaşanabilir aslında fekat;

hala doğallığını bozmamış en çağdaş kent olması

yakın deniz kasabalarına sahip olması (foça, çeşme, dikili..)

giyinmeyi, konuşmayı, eğlenmeyi bilen modern insanlara sahip olması (sırf seçim sonuçları bile yeter)

öğrenci cenneti olması

ortalıkta öcü* gibi dolaşan gerikafalara az rastlanılır olması

diye uzar bu liste

(bkz: anne ben anket doldurdum)
esi benzerinin olmamasi. baska sehirlerde eninde sonunda adinin sayiklanmasi...
t.erdoğan'ın "gavur izmir" söylemini anımsatır bir tarzda tümceler kullanması ile gündeme gelen yavşakları bol (bizzat gördüm, yaşadım) şehir..yaşaması güzeldir ama burda..
9 eylül üniversitesi
kordon, kıbrıs şehitleri cad., inciraltı, ege üniv. kampüsü.
rte nin kıl olduğu bir şehir olması.
görmeyenlerin ne olduğunu kesinlikle anlayamayacağı nedenler topluluğu...
(bkz: göztepe)
(bkz: kordon da günbatımı)
(bkz: kordon da çimlerde içmenin dayanılmaz hafifliği)

(bkz: türkiye nin çağdaşlık rozeti olması)
(bkz: medeni insanları)
(bkz: gavur olması) *

ve;

(bkz: o) * * *
(bkz: izmirde kızlar teklif ediyormuş)
özgür düşüncenin ve özgürlüğün kesilmeyen soluğu olmasıdır. kızlarının insanın kalbinde güller açtırmasıdır. doğa ve denizin en güzel uyumunu yakaladığı yer olmasıdır. izmir bir yaşam biçimidir aslında, nefesin her daim oksijen olduğu yerdir. o yüzden izmir insanı' nın hayata gülerek bakması boşuna değildir.
yüz sefer de olsa bin sefer de olsa hala aynı tadı veren, varyant'tan konak'a inerken, denizi ilk kez görme anı.
yeşiliyle kırmızısıyla karşıyaka...

(bkz: kutsal topraklara hoşgeldiniz)
(bkz: karşıyaka atkısı)
atalarının anadolu'nun öteki ucu demeden vatan için savaşmaya gelmiş olması.
okumak zorunda olmak ve okulun izmir de olması.
orda doğduysan ve gidecek yer yoksa başka şansın mı var...
ha doğduk büyük geldik istanbul a.. çünkü gidecek yerim vardı.
olmasaydı seve seve kalırdım.*
izmir'i seviyor olmak en kısaca nedenidir. izmirli'nin semtini neden taparcasına sevdiğine gelecek olursak eğer sayfalar yetmez... sevgimiz satırlarla kıyaslanamaz. bu bir kısır döngüdür, dünyanın hiç bir yerinde rastlanmayan. semtimizi sevdikçe onu sevme nedenlerimiz artar. onu sevme nedenlerimiz artıkça daha sıkı bağlanırız...ve onu yaşarız. izmirli olmadan anlaşılamayan, izmirli'nin izmir'e olan bağlılığının nedeni budur. istanbul gibi hiç bir zaman mega*kent olmayacak bile olsa, hiç bir zaman avrupa'nın en büyük bilmem nelerine sahip olmayacak bile olsa, körfez'i kötü bile koksa, bazıları için köy gibi bile olsa, bazıları için sıkıcı bile olsa, izmir; izmirli için eşsizdir, tarifsizdir, emsalsizdir... ve yaşanmalıdır.

DÜnyaya Geldik Senin AŞkinla
Bitmiyor iÇimizdeki Sevda
Her Sene Sona Erse HÜsranla
ÇarŞi Hep Yaninizda

DÜn Gece Bir Şey GÖrdÜm RÜyamda
Şampiyonluk Kutlaniyor ÇarŞida
Herkesin Elinde Raki Bira
GerÇek Olsun Bu RÜyaa.....

bir karşıyakalı'nın semti için dile getirdiği dizeler...

edit: deplasmanda olmak -özellikle de istanbul deplasmanında olmak- karşıyakalı'yı belki yorar ama kesinlikle semtine daha çok bağlar.

(bkz: biz buradayız ama biz karşıyakalıyız)
(bkz: ksk çarşı bizans a karşı)
ha illa bir neden aranacaksa izmirli olmayı sevmek için..
bu neden göztepedir. göztepe de doğup göztepe ile büyümektir, galatasaray ı kardeş takım olarak görüp, izmir e altayla maç için geldiğinde galatasaray ı desteklemektir. izmirli olmayı sevmek izmir in belli semtlerine sırf rakip takımın*bölgesi diye 15 yılda topu topu 1-2 kez geçmektir.
ama izmirli olmayı sevmek okula gidip karşıyakalı dostunla akşam eve beraber dönmektir.
bizans'ın uşağı olmamak...
büyük şehir
deniz var
kız var
(bkz: duz mantik)
ramazan ayında rahatça linç edilme korkusu olmadan içebilme özgürlüğü.
ulaşımın diğer şehirlere göre ucuz olması. aman böyle devam etsin.
sokak ortasında rahatça yiyişebilmek için.
istanbul'un suyunun çıkmış olması en büyük nedenlerden biridir. uzun süre istanbul'da yaşadıktan sonra izmir'e taşınıp istanbul'a gezmeye gelmek son derece keyif vericidir.
izmirin kendisi yeterlidir. izmir yaşanması gerekendir.
güncel Önemli Başlıklar