bugün

izmir büyükşehir belediyesinin vatandaşa soktuğu dev ebattaki kazıktır.
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/20598976.asp

--spoiler--
iZSU Genel Kurulu'nun oyçokluğuyla onayladığı yeni tarifeye göre
0-13 metreküp su metreküpü 2,46 TL'den metreküpü 3,09 TL'ye,
13-20 metreküp su metreküpü 6,35 TL'den metreküpü 7,93 TL'ye,
21 metreküp ve üstü ise metreküpü 10,26TL'den metreküpü 12,80 TL'ye arttırıldı.
--spoiler--

edit: belediye zabıtaları eksilemiş.
Zaten, arsenikli *, çamurlu su içiriyorlar; bir de utanmadan zam yapıyorlar. Amaç Kentsel dönüşüm masraflarını karşılamak.
az bile olan zamdır.

ödesinler efenim.
temizliğinize düşkünseniz, eviniz kalabalıksa, 21 metreküp ve fazlası su kullanıyorsanız, belediye sizi ekonomik olarak domaltacak demektir.
normal ev kullanıcıları için, iski fiyatları ile çok da farkı olmayan tarifedir.

http://www.iski.gov.tr/web/statik.aspx?KID=1000484

iski konut için tüm kullanımlarda 3,27 TL/m3 fiyat belirlemiş.

izsu'nun 0-13 m3 arası tarifesi bundan ucuz (3,09 TL).

peki? 13 m3 nasıl bir miktardır. kime, ne kadar yeter?

yıllardır bu işlerin içinde olan biri olarak söylüyorum; su yapılarının planlamasında Türkiye'de kişi başına günlük 120 litre su kullanımı öngörülür ki, gerçekleşmeler aslında bunun da altındadır (100 litre civarında).

o halde 4 kişilik bir aile ayda yaklaşık; 4 kişi x 0,120 m3/gün/kişi x 30 gün = 14,4 m3

biraz tasarrufla bunu 13'e çekmek mümkündür.
ki gerçekleşme rakamını, yani 100 litreyi kullanırsak çıkan sonuç 12 m3 olacaktır.
bu 2 durumda da istanbul'dan daha düşük bir rakam ödenecektir.

asıl takılması gereken nokta bu değil, farkında olmadan ödenen kayıp/kaçak bedelidir. yani parasını tıkır tıkır ödeyen senin, benim sırtımıza yüklenen, başkalarının yaptığı kaçak kullanımlar ve belediyenin altyapısını düzeltmediği için depolardan, şebeke hatlarından sızma/kaçak sebepleri ile heba olan su (ki bu kayıp miktarı hepsinden yüksektir aslında, ama hiç konuşulmaz).

Ama nedense, bu haber, sanki öteki iller çok farklıymış gibi medya aracılığı ile milletin gözüne sokulmaktadır habire.

bir büyüğümüz ne demişti? "izmir'i istiyorum!!11!!".

onunla alakalı olabilir.

anlayamayanlar için edit:
istatistiki veriler, türkiye'deki 2012 yılı hane nüfusunu 3,97 veriyor. o yüzden bir aileyi 4 kişi almak gayet de normaldir.
birinin 4 çocuğu olabilir, annesi babası da onlarla yaşayabilir, ama bu 2 kişi ya da tek kişi yaşayan haneler de olduğu gerçeğini değiştirmez. ortalama yine 4'e gelir. ben demiyorum, yapılan istatistikler söylüyor. inanmayan açsın, araştırsın, okusun.
diyelim ki: 4 çocuğunuz var, anne ve babanız da siz de kalsa 8 nüfus edersiniz. bu durumda kol gibi su faturası öderseniz.
neden ? çünkü katlamalı sistem var.
iyisi mi siz bir evde 2 bilemedin 3 kişi yaşayın.
su nenize gerek ?
kullanılan miktara bağlı olarak %400 e kadar çıkabilen ücrettir.
(bkz: izmir de kol gibi su zammı)
''ekmek elden su gölden'' deyişini rafa kaldıran harekettir.
buski'nin duymaması dileğiyle.