bugün

baydırıyo artık son senlerde. her gün yağmur her gün yağmur döndük ingiltere ye valla. bide bazen fırtına çıkıyo son zamanlarda, ama yinede diger yerlere göre iyidir.
(bkz: yok oyle bisey)
şakır şakır yağan yağmurla fırtına karışımından oluşan, arada soğuğun eklenip ayazdan buz kesmemize neden olan, kar görmediğimiz kıştır.
diğer şehirlerde lapa lapa kar yağıp, sözlükte kar altında yürümek ,karda aşk gibi nispet içeren entryler açılırken, izmir de ise karsız ama buz gibi havada donmaktır.
acaba bugün kar yağmış mı? sorusuyla pencereden bakıp, bekleneni göremeyince insanı hüzünlere salan kıştır. bu sene oldukça erken gelmiştir. evet evet bu yıl kar yağar artık. *
karsız bir kışın hüküm sürdüğü izmir de sevgiliden uzakta kalmanın acısını çok güzel bir şekilde çeker insan.*
izmirde herangi bir kış donduğunu söyleyen insan ya hep izmirde yaşamış olandır- ya afrikadan gelmiştir,izmirde geçirdiği kış hayatındaki ilk kışıdır- ya da izmirde beşinci ya da altıncı senesidir çünkü izmirde her yıl kış olmaz.en azından çok soğuk kış olmaz.beş ya da altı senede bir çok soğuk gelir kış.o da dediğim gibi,eğer gerçek bir izmirliyse.
umarım izmiri seven,gerçek izmirli hiç uzak kalmaz o kışlardan..ankara da kışlar çok soğuk çünkü.
keske soguk kalbin gibi soguk olsa arkasindan goz yasi doktugum kadar yagmurlar yagsa dedigim sehir.
bir türlü gelmek bilmez.

efendim, aylardan ekim olur "artık soğuklar başlar" dersiniz, ama hava oldukça ılımandır. kasım olur, "ilk yağmur düşer artık" dersiniz, ancak hava öyledir ki üzerinize aldığınız ince mont dahi ağırlık yapar. nitekim, aylardan aralık olur, "kış iyiden iyiye gelmeli artık" dersiniz, ama sonuç yine hüsrandır elbet. kuru bir soğuk yaşarsınız. o da ayın sonlarına doğru ancak *. ancak ocak'tan sonra kış hissedilir adamakıllı. o da en fazla mart ortalarına kadar sürer zaten.

yağmur olağandır, çok şanslıysanız kar görebilirsiniz. çok çok çok şanslıysanız, bu gördüğünüz kar tutar da bir gün etrafı bembeyaz görme imkanınız olur. daha da şanslıysanız, tam anlamıyla kışın hakim olduğunu görebilirsiniz diyeceğim ama, o kadar şanslı olmanıza da imkan yok. *
Her izmirlinin, "Allahım bu sefer kar yağsın" şeklinde dua ettiği dönem. 4-5 yılda bir yarım saat süreyle toz şeklinde yağan ve hemen eriyip giden kardan sonra bile olay olur. yaşlı genç herkes sokaklara dökülür. herkes şampiyonlar ligi finalinde gol atmış oyuncu gibi sevinir. ayrıca balkanlardan ve sibiryadan ülkemize gelen soğuk hava dalgaları nedeniyle yağan karlardan sonra tüm yurtta okulların tatil olduğunu gören izmirli öğrenciler isyan bayrağını çekerler.
urla taraflarında havanın sert geçtiği olurmuş, peki kar? asla...
karsız da olsa güzeldir. her hali güzeldir izmir'in yazı, kışı, baharı...
(bkz: iyidir iyi)
göstermelik kıştır. çok nadir kıç dondurur gerisi kapalı hava ve yağmurludur.
alt yapının olmaması sebebiyle genelde ara sokaklar felçte olduğu olur.
bkz vericektim ama tarihi hatırlamıyorum daha 1 sene olmadı geçen bir yağışda buca şirinyer merkez yolu sular altında kaldı.
böyle de çarpık geçer kış izmirde.
mart ayında cidden kazma kürek yaktırır.
nisan geldimi gözlük tshirt çıkartırır.
aa yaza gelmişiz.
pardon.
Hep yağmur yağar, sürekli yağmur yağar, her zaman şimşek Çakar, yıldırımla evler aydınlanır, arada çamur yağar ama kar yağmaz. Hava kapalı olur. Bazen güneş açar herkes sokaklara dönülür, çeketler kollarda taşınır, erik ağaçları çiçek açar. Kemeraltındaki bir esnaf "izmir kışdan yaza geçti" der. Akşam üzeri alsancağa akarsınız hava hala güzeldir sonra birden gök Gürler ne olduğunu anlayana kadar sırılsıklam olursunuz. O yağmurlar 23 nisana kadar devam eder. Genelde ılık olur izmir ama 3 4 yılda gelen ve tüm türkiyenin kara büründüğü kışlarda izmire bir iki damla kar düşer. Izmire kar yağamaz ve öyle bir soğuk olur ki bunu size şöyle açıklayabilirim. Ocak ayının sonları denizlide hava ekşi 2 derece 45 dakika yurdun servisini bekledim hava soğuk açık yerlerim 2 saniye içinde dondu ama içim hiç üşümüyor, şubat ortası ızmirdeyim hava 5 derece civarı hafif kar serpiştiriyor lan istersen bin beş yüz kat giyin o rüzgar senin içine işler mahfeder seni. Nefret ettiğim burgere girmiştim ben o gün soğuktan. Soğuğu çok pis olur izmirin kışın ama genel de ılık ve çok yağmurlu geçer. Özledim mi? Evet çok.