1. 1.
  muhteşem bir cemil meriç sözü,

  cemil meriç gibi edebi ve fikri dehaların çıkması mabede girmeye layık olanların artması bakımından dikkate şayan bir fikir adamıdır. aslında üstadın anlatmak istedikleri okuyucuya biraz ağır gelmekle birlikte daha sonra anlarım diye bir düşünce yerleşir. sonra anlamak ve sonra hüküm. yazarın söylediklerini okuyucu ilk önce kavrayamaz. çünkü yazar söylemek istediklerini birden söylemez. cemil meriç'in yazılarını okurken yazarın belirttiği şekilde siz onun söylemek istediklerini, sizlerin arkasında şekillenmekte olan siluetin heyule gibimi olacağını ya a masal ülkesinin büyüleyici güzelliklerinin mi ortaya çıkacağını okudukça anlarsınız.
  2 -1 ... ikinci nesil yazar
 2. 2.
  Kemalizm hariç de lan.
  1 -1 ... ershan kuneri
 3. 3.
  Başta Kemalizm demek gerek.
  -1 ... isminiunutanadam
 4. 4.
  Cemil Meriç'in bu ülke adlı eserinde geçen sözdür. aynı zamanda haklıdır da.

  üstteki entrylere ithafen diyorum, bu işin içine "izm" le ilgili olan her şey girer. feminizm, kemalizm, sosyolizm, humanizm vs vs.

  "kemalizm" demekle mustafa kemal atatürkçü olduğunuzu göstermezsiniz. onun dağlar boyu fikirlerini, düşüncelerini ve ideolojilerini küçük bir kalıba sokarsınız. onu kısıtlarsınız. bir özellik vermeye çalışırsınız. "kemalist şöyle olur, böyle olur, şunu bunu dinler şunu bunu izler" gibi özellikler yükleyip sınırlandırmış olursunuz.

  ya da feminizm. "feministim" demekle kadın erkek eşitliğini savunamazsınız. bir düşünce kalıbı uydurup insanları buna uydurmaya çalışırsınız.

  diğer başlıklar için de bu böyle.
  -1 ... kitaplarda yasayan muptezel