1. 1.
    evet resmen sorunsaldır.küçüklüğümüzden beri, önce sokakta oyun oynayabilmek için, sonra okulda öğretmenden tuvalet veya ertesi gün gelemeyeceğimiz için,daha sonra çalıştığımızda müdürden,patronumuzdan utana sıkıla..
    - özür dilerim yarın sizden ıvır zıvır bilmem ne için izin istiyorum.
    demeye çalışmak. kimi zaman becerememek ne dediğinizin tam olarak anlaşılamamasıyla yaşanan sıkıntı durumudur.
    1 ... internettin
  2. 2.
    hayatımızı hep başkalarının istekleri doğrultusunda yaşadığımızı gösteren bir durumdur. gerçi izin sadece başka insanlardan alınmaz. yani biri çıkıp da ben kimseden izin almıyorum, böylece hayatımı yaşıyorum diyorsa o yanılıyordur. çünkü hayatın kendisinden izin alıyoruz aslında hepimiz. doğadan izin alıyoruz, toplumdan izin alıyoruz, çevremizden izin alıyoruz, paradan izin alıyoruz, havadan-sudan izin alıyoruz, hayvanlardan izin alıyoruz, bitkilerden, denizden izin alıyoruz. onlar izin vermese istediklerimizi yapabilecek miyiz sanıyoruz?
    2 ... devedikeni
  3. 3.
    ''kişi başkalarının özgürlüğünü kısıtlamadıkça özgürdür'' mütemadiyen kendi hayatınızı ön plana sunmak bencilliktir... nitekim her ne kadar bireysel duruşumuz var ise hayatta - biz öyle sanıyoruz - başkalarına ve hayatın gelişine vole çakamayacak kadar bağımlı yaşıyoruz. belki de bağımlı olmak insani bir olgudur öyle olmasaydı tarih öncesi çağlardan beri süregelen topluluk olma bilinci yalan olurdu. sürekli toplaşmaya ama topluluk içinde tek durmaya çalışmak pek bağdaşmasa da birbiriyle neticede insan.. kim anlamış ki..
    7 ... mey
  4. 4.
    toplum olmanın gereği olarak bireylerin yaşamak zorunda olduğu sorunsaldır. kişide gelişen sorumluluk duygusu ile günbegün artar. bunu fazla sorun haline getirmek ise başlıbaşına bir sorunsaldır. ömrü boyunca birilerinden izin alarak yaşamaya alışmış kişi bir süre sonra en basit karar mekanizmalarını bile çözemez hale gelir. sonuç kendi başına karar verme yetisine sahip olmayan, kendine güven problemi yaşayan, kendini gerçekleştiremeyen bireylerden oluşan bir toplum.

(bkz: sorunsaldan sorusal çıkaran karamsar yazar modeli)*
    ... oylumunelumune
  5. 5.
    uçurtma özgürlüğü simgeler hani..kuşlar da..değildir aslında.. ipinden izin alır uçurtma yükselebilmek için daha..kuş izin alır kanadından daha da gidebilmek için uzaklara..özgür olan insandır, tabi içindeki dünyasında.. düşünmenin sınırı da kısıtı da izni de yoktur. günlük hayatta herşeyden izin almak zorunda olsak da, herşeye bağlı olsak da.. önemli olan bağımlı olmamaktır..düşünme eylemini her daim canlı tutmaktır* **
    2 ... sally
  6. 6.
    yağmurlu bir gündü. yagmurda dışarı çıkıp yürümeyi sevmem taaa o günlerde başlamıştı. o kadar çok istiyordum ki sadece biraz ıslanıp gelecektim.kırkikindi yagmurlarının akşamustu versiyonu misali sanki az sonra bitip tükeneceğini belli edercesine yağıyordu. anne diye acınası bakış ve arkasından gelen izin alma cümlecikleri, yalvarışlar verilen sözler derken hayır veya evet cevabı. bakıyorsunuz ne değişmiş ki ne değiştirir ki ne değiştirebilir ki? cevap evet olsa da hayır olsa da yine siz içinizden geleni doğru yanlış o anda yapamayacaksınız.

aradan yıllar geçti, ergenlik yılları akşam biraz arkadaşlarla takılmak gezmek istemek bile birşeylere bağlıydı;izin. şunu yapabilir miyim bunu isteyebilir miyim lerle geçti seneler. sırf ailesini üzmek istememek zamanla belki onlara bunu bir üstlük mertebesinin getirdiği yöneticilik sıfatı ile verilen bir hak veya yetki olarak görmeye başladılar.

meslek sahibi oldunuz hala birşeyler değişmedi artık bu bir alışkanlıktı hem onlar kendilerinden izin alınmasına alışmış hem de biz izin almaya alışmıştık. işverene gidip bu benim yasal hakkım izin istiyorum beş gün yokum diyemiyorsunuz. karşı çıkamıyor hakkınızı savunamıyorsunuz. doğru mu peki? bilemiyorum ama bir gerçek var ki cesaret karar verme özgüven eksikliği gibi sorunlarla karşılaşmanız.

(bkz: kendimden bilmiyorum) *
    ... liberty
  7. 7.
    (bkz: sözlükte babam mı var)
    ... pafküf
  8. 8.
    öncesinde aileye türlü yalakalıklar yapmamıza, çeşitli sevimliliklerle zorla gönüllerini almamıza sebebiyet veren hadise.
    -annecim ben yıkarım bulaşıkları sen dinlen, tüm gün yoruluyorsun zaten.
    +ah yavrum benim ,annesini de düşünürmüş bak kıyamam.
    -ee o zaman bulaşıkları yıkadıktan sonra mülayimle gezmeye gidebilr miyim??
    ... pinaa
  9. 9.
    bağlı olunan bir üst otoritenin kişiye işkence yöntemlerinden kaynaklanan sorunsaldır.
    ... begenmedin biliyorum