bugün

ernest hemingway- çanlar kimin için çalıyor

dizlerinin üzerinde yaşamaktansa, ayaklarının üzerinde öl!!
delikanlının adı santiago idi...
(bkz: simyacı)
bir çift yürek

sükünet duası:
"tanrım bana değiştiremeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver."
george orwell - 1984

"war is peace, freedom is slavery, ignorance is strength."
"aglamayin demeyecegim, cünkü tüm gözyaslari kötü degildir."
"yasayanlarin cogu ölümü hak ediyor ve ölenlerin bazilari da yasamayi hakediyor, yasami onlara geri verebilir misin? öyleyse, öyle hak,hukuk adina ölüm savurma.."
"aslinda eve dönüs diye bir sey yok, geri dönsem bile ben ayni ben olamayacagim hic bir zaman."
tolkien - yüzüklerin efendisi
halil cibran - tüm şiirleri
' yenilgi, yenilgim, başkaldırım ve de benim kendimle tanışmam. sayendedir ki hala ben ayağı yere basan ve solmuş defneler peşinde koşmayan genç olduğumun bilincindeyim. ve sende yalnızlığımı buldum ve de herkesten uzak ve gururlu olmayı. '

friedrich nietzsche - also spracht zarahustra
' sürekli hediye veren gururunu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalır. '

jean paul sartre - akıl çağı
' doğru ya akıl çağındayım ben. ' ( hayalkırıklığına uğrayan epikürosçuluk matthieu' nun üzerine çullanırken )
"ormanda bütün hayvanlar eşittir ancak bazı hayvanlar daha eşittir." george orwell-hayvan çiftliği.
"çölü güzel kılan, biryerlerinde bir kuyu gizlemesidir" Antoine de Saint Exupéry-Küçük Prens.
"oku"
sakin gökyüzünün altında, mezarların arasında dolandım. fundalar ve çan çiçekleri arasında uçuşup duran pervaneleri izledim. otları hışırdatan hafif rüzgarın fısıltısını dinledim. insan, nasıl olur da bu sakin toprağın altında yatanların huzursuz bir uykuda olduklarına inanabilir, şaşırdım.

(bkz: emily bronté- uğultulu tepeler)
gözlerim nemli değil,
gözlerim namlu

(bkz: ismet özel) (bkz: erbain)
her insanın bir tek gerçek işi vardı, kendine giden yolunu bulmak... kişiye düşen görev, kendi öz kaderini bulmaktı -rastgele bir kaderi değil- ve onu tümüyle ve kararlılıkla kendi içinde yaşamaktı. bunun dışındaki herşey sanal bir varoluştu, kaçmaya yönelik bir girişimdi, kitlelerin ideallerine doğru bir kaçıştı, uyumluluktu ve insanın kendi iç varlığından duyduğu korkusuydu!!

(bkz: hermann hesse)- (bkz: demian)
ve" tamam artık" diyorsun."senin için hazır şimdi."
Oysa ilacın etkisi hala geçmemiş, bıçağı derisine batırdığımda kıpırdamıyor bile.
acı yoksa zevk de yok.

cerrah - tess gerritsen
(bkz: aforizmalar)
"En yüksekten uçan martı, en uzağı görendir."

martı jonathan livingston
richard bach
"uzak ve imkansiz gozuken bisey, bi anda yakin ve mumkun olabilir."
tolstoy voyna i mir
"Ağlama angelita,ya sana bu gece bir ev alacağım,ya da yasımı tutacaksın!"
Yasımı tutacaksın- larry collins, dominique lapierre
"hayatım ciddiye alınmasını istediğim bir oyundu"
(bkz: tutunamayanlar)
semerkant...tuğrul bey abbasi halifesinesöyleniyor:
Şu arapları hiç anlamam. Gittim abbasi halifesini kurtardım. Bana haremini açtı, başkenti bağdata yerleştim ağzını açmadı...hatta bana emrinde bulunan tüm müslümanların koruyuculuğunu verdi..ama kızını istedim ortalığı birbirine kattı.Peki , şimdisoruyorum ; bu arapların uğrunda savaşabilecekleri tek şey bir bakirenin kıçı mı?...*
Jean-Christophe Grangé - Siyah Kan

"ÇABUK SAKLAN, BABA GELiYOR!"
sevmek, belki de bir tek ihtirasın lehine bütün diğerlerini bastırmak değildi; bilakis aşk, sevilen şeyin içine bütün diğer ihtiraslarımızı doldurmağa benziyordu; bir insanın şahsında bütün ümitlerimizi, iştiyaklarımızı seviyoruz. hayatımızın müsbet ve menfi hadiselerinden gelen bütün hazlarımız ve kederlerimiz bu aşkın bahanesi içine sıkışarak büyüyor; aşkta; bir şey değil herşeyi istiyoruz, bir şeye değil herşeye kin besliyoruz, ümitlerimiz ve korkularımız gibi bütün heyecanlarımız da bir tek mevzuun içine dolarak bizden karışıklığını gizliyor.
-peyami safa, biz insanlar, istanbul 1999, s.279, ötüken yay.-
stefano elio danna- tanrılar okulu

-geleceği bilmekmi istiyorsun? o halde kendini bil!!!
parfümün dansı- tom robbins

"geçmişi ilgilendiren her hayal şapka kurdelesinin arsına bir mezar bileti sıkıştırmak demektir."

"cennete kabul edilmek için öyle çok uğraşıyorlardı ki, cennetin eskiden beri onların adresi olduğunu unutmuşlardı."
"akmayan gözyaşları kalpte birikirler; zamanla kabuk tutarlar ve kirecin çamaşır makinesene tıkaması gibi, kalbi tıkayıp felç ederler..."

Yüreğinin götürdüğü yere git - susanna tamaro
"öyle zamanlar vardır ki; insan, hayat ırmağının akış yönünü değiştiremez..."

simyacı - paulo coelho
güncel Önemli Başlıklar