bugün

birgün bu iyiliklerinin karşılığını alacağına inanan maldır. iyi olmak birşey kazandırmıyor insana, önemli olan güçlü olmak.
- ama ben o kadar iyilik yapmıştııım.
- iyi de sen onları denize atmışsın sayılmaz onlar.

ooff birisi buna yaptığının yanlış olduğunu söylesin.
Deniz kirliliğine neden olmuştur.
allahsız bir kafir olduğu açık ve muhakkaktır.
islamla kandırılan masum insan. ahirette alırsın sevabınıda derler hani .
sağ elinin verdiğinden sol elinin haberdar olmadığı mevlana'dır, yunus emre'dir, hacı bektaş veli'dir, pir sultan abdal'dır.

iyi ayaklıların anlayamayacağı konular bunlar.
sırf iyilik olsun diye balıkları beslemek için denize ekmek parçaları atarım arasıra. peki nereye atacaktım mal diyesim geldi nedense?
--spoiler-- allahsız bir kafir olduğu açık ve muhakkaktır--spoiler--

çok doğru bir tespit, görmenin hazzını yaşatmıştır. evet, bu deyimi dindarlar çok sık kullansa da, genelde, deyimin anlattığı eylem ateistler tarafından gerçekleştirilir. zaten felsefesi gereği, herhangi bir 'üstün güç' tanımadığından ve haliyle karşılığının diğer tarafta verileceği yalanını kabul etmediğinden, sadece eylemimi gerçekleştirir. ve bu haliyle, çoğu dindara tuhaf gelir.

yıllar önce reha muhtar popülerken ateş hattı diye bir program yapardı. bir programında konuğu hüseyin üzmezdi. konuyu tam hatırlamamakla birlikte "bazı ateistler var, adam gibi adamlar. anlamıyorum onları. madem ateistsin, işle işleyebildiğin kadar günah. zaten hesabı sorulmayacak." daha küçüktüm ve hala din kavramının pençesinden kurtulamamıştım. o an 'hakkaten ya. niye iyi olmaya çalışıyor ki bu salak kafirler' benzeri cümleler geçmişti aklımdan. öyle ya, her sevabın bir ödülü her günahın da bir cezası vardı bizler için. öyle öğretilmişti din ve tanrı.

aslında inanmak ya da inanmamak değil mesele. keşke din bu şekilde anlatılmasaydı. ne bilim, yalan söylediğimizde ağzımızı yakacak olan tanrı, aslında yalan söylediğimizde üzülecek olan, şefkatli bir tanrı olsaydı. ve biz ondan ne korksaydık ne de rüşvet bekleseydik. ama bu olmadı, olmuyor, olmayacak. herkes 'atasının dini'ni anlatacak çocuğuna.
faili mecul kıyak dıye yapılan uygulamanın eskı adıdır.
güncel Önemli Başlıklar