1. 1.
  içinde iyilik olmayan insana allah rızası da dahil kimsenin bişey yaptıramayacağını bilmeyen hiper sığır söylemi.
  3 -1 ... serdarsl06
 2. 2.
  iyilik yap, denize at, balık bilmezse, halik bilir mantığıyla hareket eden güzel insandır.
  Allah rızası demek, iyilik yapma erdemine sahibim, takdir etmeniz umurumda değil demektir.
  Bilmem anlatabildik mi?!
  5 -1 ... zeytinyagli dolma kalem
 3. 3.
  Aslında herkes bir şeyler için iyilik yapıyor. Kimisi Tanrı'sını hoşnut etmek için, kimisi vicdanını susturmak için.

  Kimisi tanrı'sının azabından, kimisi de vicdanının azabından korkuyor.

  Soru şu: vicdanımız olmasaydı, iyilik yapar mıydık?
  4 ... petit beurre
 4. 4.
  Her türlü cimriliği, ahlaksızlığı( zina, içki, kumar, faiz, tekelcilik, torpil, rüşvet, yalan, gıybet, hasetlik) yapıp, sonra sokaktaki aç bir kediye bir bardak süt alıp vermeyle kendini iyi insan zannedenlerin yaptığı boş eleştiridir.

  Kendin için iyilik yapmak ne demektir?

  Kendin için iyilik yapmanın sınırları nelerdir?

  Kendin için iyilik yaptığında duygularını kim denetliyor?

  Bu sorulara " karşılıksız iyilik yapabiliyorum, egom şişmiyor" diye bilen varsa helal olsun.

  insan ancak islam ahlakına göre düşünürse bir iyiliği neden yaptığını ve nefsini bilir. Hakkı bilmeyen hatalarını ve niyetini de bilemez. Niyetinin bozukluğunu kabullenmek işine gelmez.

  Misal; " Sana Allah yolunda ne harcayacaklarını sorarlar. Deki; ihtiyaçlarından arta kalanı"

  Bu ayete karşı neler düşünüyor acaba; dunyaya bir kez geldiğine inanan; yemeyi, içmeyi, gezmeyi, tatile gitmeyi, son model araba almayı, lüks evlerde oturmak isteyip, sevdiğini etkilemek için bakımlı ve zengin olmayı düşünen imansız iyilik severler?

  Görüldüğü gibi insan çok şeye muhtaç. Emek ve kazanmak çok zor. Karşılıksız olarak birilerine bir şey vermek ise daha da zor. Hele hele kur an daki iyiliği Allah a iman etmeden yapabilmek imkansız.
  5 -1 ... malazgirt40
 5. 5.
  iyiliği cennet karşılığı yada Allah'a hoş gözükmek için yapanlar asla cennete gidemeyecek, iyiliğin karşılığı cehennem bile olsa iyilik yapacak insanlar alınacak cennete.
  iyi insan olduğun için iyilik yap...
  iyi nsan gözükmek için değil.
  1 ... beerhaspozitif
 6. 6.
  karma, evrene sikimsonik enerji göndermek ve bunun kendisine geri dönmesi için yapandan farkı, sorsan geri kafalılıktır!

  karma için yapınca ooww
  din için yapınca ööéğrk!

  elleşmeyin olm kimseye. kim niye yapıyorsa yapsın. yeter ki yapsın.
  ... 0fu0
 7. 7.
  yaptığın her işte allah rızasını gözetmek iyidir, sığırlık bunun neresinde. desinler diye yapılan iyilik zaten iyilik olmaz, bir çeşit gösteriş oluyor haliyle. allah rızasını gözeter kişi de zaten sevap point kasmak için yapıyorsa bunu en iyi yine allah bilecektir zaten. sıgır mığır hoş olmuyor tabi.
  ... gogocu
 8. 8.
  önce niyetini sonra düşünce merhalesini ve en sonunda işin (fiziksel olarak)gerçekleştirilmesini allah rızası için yapan güzel insandır.

  bu insan(lar)a sığır diyenler sözüm ona hakaret olarak lafzettikleri sığır hayvanından daha da aşağıdadırlar.

  allah rızası nedir, nerededir. önce bunu bilmek lazım. bir işte allah'ın rızasını düşünmek o işin bir kere hakkaniyetli, adaletli, zararsız olacağına delalettir. buna şüphe yok. başka başlıklar altında da incelemiştim; işe allah'ı dahil etmek allah'ın insanlar için belirlediği geniş kuralları göz ardı etmeden o işi tamamlama gayretidir.
  allah'dan korkmak. bildiğimiz manada o'ndan ürkmek değildir. allah'ın sınırlarını gözetmektir. allah'ın sınırları islamdır. islam insan için en uygun yaşayış şeklidir.
  allah'ın rızası iyi, güzel, faydalı olan her şeydedir. siz işinizde allah'ı gözetirseniz allah'da sizi gözetir ve o işi sağsalim nihayete erdirirsiniz. allah'ını yardımı haktır. bu kendisinin sözüdür. niyet ve bu niyetteki samimiyet allah'ın istediği basit şartlardandır.

  iyilik allah'dandır. sadece iyilikte değil her işinize allah'ı dahil edin. bu allah'ın hoşuna gidecektir. sizde işinizi şevkle yaparsınız.
  2 ... aeneskral
 9. 9.
  Metaforik olarak anlatacak olursak allah’ın yüzünde tebessüm oluşsun diye iyilik yapan sığırdır ve ben o sığırlardan olmayı yeryüzünde her şeyden üstün tutarım...

  iyilik yaparken hiçbir bedel veya itibar edilecek bir karşılık beklemeden, o tebessüm oluşsun diye gayret edenlere selam olsun... onları sığır diye tahkir edenlerin de o sığırlardan olabilmelerini temenni ederim...
  3 -1 ... metaforr