1. .
  insanların ne denli gelişmemiş ve donanmamış yaratıklar olduğu göz önünde bulundurularak söylenmiş haklı sözdür.

  şöyle ki;
  eğer din olmasaydı, alah ve ahiret korkusu olmasaydı insanlar sapkınlığa yönelecekti. öldürecekti, ırza geçecekti, çalacaktı vs. vs.
  çünkü insanlar gelişmedi, hala acizler. hala ilk insan kadar bilgisiz ve aşağılar. ne zaman insan gelişir, işte o zaman bir tanrıya ve dine ihtiyaç duymayacak. ancak o seviyeye ulaşıncaya dek insan tanrıyı yaşatacak.
  ilk insanın yakardığı güneş, ay, rüzgar vs. vs. daha sonra çeşitli putlar oldu. daha sonra milyonlarca put, çeşitli mitlerdeki tanrılarla sınırlandırıldı. daha sonra o tanrılar birleşti tek bir tanrı oldu. bundan sonraki ulaşılacak nokta ise;
  tanrısızlıktır, çünkü insanlar gittikçe gelişiyor.
  5 -1 ... taffy2g
 2. .
  eğer din olmasaydı, alah ve ahiret korkusu olmasaydı, insanlar sapkınlığa yönelecekti. öldürecekti, ırza geçecekti, çalacaktı diyen insanlar, din olmasaydı aynen bunları yapacak insanlardır. açık ve net.
  insanın kalbinde biter her şey. tüm bunlarla hiç alakası yok.
  ... turkmen61
 3. .
  din insanın gelişim sürecinde olması gereken birşey belki de. ilkel dönemde beynini henüz fazla çalıştıramayan insan sorduğu sorulara bir cevap aramaktaydı ve bunu bir bilinmezlikle açıkladı. ne olduğunu kendisi de bilmiyordu çevresindekileri yaratan gücün. daha sonra din ortaya çıktı. zeki insanlar saf insanları kendi egemenliği altında tutabilmek için ortaya din diye birşey koydular. yüzyıllar öncesinden gelen bir inanış olan tanrı ise hala insanların korktuğu * bir bilinmezlikti. böyle böyle devam etti. ve günümüz insanı bu konuda hala kendine sunulan dogmalara inanmaya devam ediyor.
  ... alwayssomewhere
 4. .
  Din, bunalmış mahlukun iç çekişi, merhametsiz bir dünyanın ruhu ve aynı zamanda akılsız bir çağın aklıdır. Din halkın afyonudur. *
  -1 ... linka