1. 1.
  efendim malumu aliniz dünyada bir gercek vardir. ilişkiler öyle ya da böyle menfaat üzerine kurulur. bu menfaatler ister maddi olsun ister manevi olsun hatta ve hatta mala da davarada bir faydasi olmayan kavramlar olsun yeter ki bir temeli olsun.

  alamadan vermek allah'a mahsus oldugu için insanalri cogu almadan vermez. yahutta öpmeyeceği esseğe saman vermezler. bu bir hakikattir.

  siz istediğiniz kadar soylu duygulardan dem vurun ne yazik ki dünya gerceğinin temeli menfaattir.

  diyelim ki inanc sahibisiniz. kalpen inaniyorsunuz ama bunun yuzde kacinin cehennem de kebab olma korkusu oldugunu dusundunuz mu? dusundunuz ama kendinize itiraf etmekten kacindiniz.

  zaten bu korku olmasa idi su anda dunya daha beter bitr yer olurdu. gerçi simdi pek öyle aman aman bir yer değil ama.. herneyse...

  şimdi gelelim esas konumuza bir insana neden iyi insan deriz?

  bizim isteklerimizi kolayca yapan insanlar iyi insanlardir.

  hatta yuzsuzluk yapipta bu isteklerin bokunu cikartiğimizda eger hala bu istekleri yapiyorsa gönlümüzün kralidir o insanlar.

  altin beyinli cocuk misali sömürdükce sömürürüz onu. büyük bir bencillikle donuna kadar iliğini kemiğine kadar emeriz.

  ya bizim isteklerimizi yapmazsa işte o zaman serefsizin ipnenin önde gideni olur o. ondan daha kötüsü yoktur.

  ama esas olan bir şey varsa dünyada iyi insan yoktur. cünkü portakalciya iyi olup limoncuya kötü olur insan. ama devir değisir o zamanda limoncuya değisir portakalciya kötü olur. iste o vakit portakalci olmayacağimiz ne malum?

  işte bundan ötürü iyi insan kavramini acik yüreklilikle kendimizi sorgulayarak ve hakikat denilen mucevhere bulmak için kafa patlamaiş ve kendimizle yüzlesmemiz icap eder.

  hakkikaten iyi insan nedir?
  1 ... mulayim
 2. 2.
  her insanın tek başına bir dünya olduğunu düşünürsek yoktur böyle ortak bir kavram. kişiye göre değişir.
  1 ... no remorse
 3. 3.
  Başkaları sizi kullanabiliteleri olduğu sürece iyi olarak nitelendirir. Bu sizi gevşetir, sakinleştirir onların rmri altına sokar.
  ... le roi
 4. 4.
  karşınızdaki kişinin beklentilerini karşılayabiliyorsanız iyisinizdir, karşılayamıyorsanız kötü.
  Tabi şöyle de bir durum var 10 yıl o beklentileri karşılayın, 1 defa karşılamayın yine kötü olursunuz. kötülükler her zaman önde oluyor.
  ... kudbettin hanz
 5. 5.
  ikili ilişkilerde ne kadar kendinizden ödün verirseniz o kadar iyisiniz. Karşınızda ki kişinin ne istediğine bağlı olmadan gelişir bu çünkü karşınızda ki neler yapabileceğinizi görmek ister. Kendinizi geri plana bırakıp başkalarını düşünmek "iyi insan" olmanızı sağlıyor. Lakin ne yazık ki öyle değildir.
  2 ... browniye tapan fil