bugün

iyi uykular döver.
tatlı rüyalar ikisini de alır.
yat zıbar açık ara fark atar.
kavramsal olarak iyi uykular kelimesinin kullanılması doğru olacaktır. çünkü gece bir süreçtir, genellikle tek eylem yapılır o da uyumaktır ve değişkenliği yoktur. örneğin iyi akşamlar dendiğinde bu akşam yapacağın işler güzel geçsin manasında söylenir.

sonuç olarak uygun olan söz öbeği iyi uykular olacaktır.
iyi geceler demek gecenin iyi geçmesini temenni etmektir. Uyusan da uyumasan da iyi ol. günün sana getirdiği yorgunluğu sil süpür ve kapı dışarı et. Beni düşün ya da güzel günleri. Ya da gecelere ak istersen ama yeter ki iyi ol. Mutlu ol.

iyi uykular demek başını yastığa koyduğunda aklından geçen herşey yüzünü güldürsün, eğer uyursan da yorganın seni sarsın, üşüme. hayırlı rüyalara uyuyup güzel bir sabaha uyan. Bana uyan...

iyi uykular alır. Çünkü eminsin uyuduğundan.
iyi uyu, iyidir.
Sadece uyku kelimesinin cazibesinden, sanki sahi iyi uyu istiyorlar gibi geliyor.

Yumuşacık yastıklarla, yeni kaynamış süt tadıyla, babanın pazar sabahı sigarası kokusuyla bir şey dilemeyin insanlara.
gecenin iyi olmasını dilemek kötü bir gecede işe yaramaz.

uykunun iyi olmasını dilemek ise ihtimali daha yüksek olan bir şeyi istemektir. zira uyku iyidir, uyanana kadar da iyi gelir.
Iyi uykular daha sicak daha samimi bir anlam tasir. Sanki uykusunu onemsiyormus gibi.bir izlenim verir.
Bana gece coktugunde iyi olan bisey olmuyor kardes.

Kafaniza gore.