1. 1.
  bu insanın büyütülüşü ve aldığı eğitim ile alakalıdır.
  7 -1 ... prenciv3
 2. 2.
  Ahlak felsefesi ile alakalıdır.

  Kendi mantığında ahlak felsefesi kuramayan biri ister ise papaz imam piskopos ya da müftü olsun fark etmez.
  8 ... uzay muhtari
 3. 3.
  iyilik her şeyden önce kalbinde ve vicdanında olmalı din sadece aracı olur.
  5 ... yazar cizer34
 4. 4.
  ben şöyle düşünüyorum.

  mesela bir savaş çıktı her yer darmadağın olmuş sirenler çalıyor her yer ceset dolu.

  ve diyelim açsınız. elinde yemek olan birini tenha bir yerde öldürebilirsiniz. ama "gerçekten" imanı olan bir kişi bunu Allah korkusundan yapmaz. açlıktan Ölür ama yapmaz. ben böyle düşünüyorum.

  yani kendi ahlak felsefesini kendi inşa etmiş kişi en ufak zorlamada o yapıyı yıkar atar ve o eylemi yine yapar. kendine her şey için izin verilir. aman yapıvereyimlerin, ne olacak ki lerin sonu gelmez.
  1 -3 ... byg20
 5. 5.
  Ne yazık ki dinler insanın içindeki kötülüğü yok etmeye yetmiyor. Belki bir kısım insanları törpülüyor olabilir. O da anlayana tabi. Dinle alakası olup veya olmayıp düzgün ve şereflice yaşayan onlarca insan görüyoruz. Aldığınız kültür,eğitim ve değerler izin veriyorsa insansınız demektir.
  1 ... pinel
 6. 6.
  Vicdanlı olmakla alakalıdır.
  1 ... flat head
 7. 7.
  Kesinlikle değildir. inançla alakalıdır. iyiliğin ve iyinin kazanacağına beslenen inançla.
  2 -2 ... milimlik
 8. 8.
  iyi birisinden kasıt çevreyle ilişkisidir içsel mücadelesi, düşünceleri ve ibadeti bu kapsamda değerlendirilmez.din kişinin kişi-toplum ilişkisine ilaveten yaratıcıya inanması gerekir.

  Diğer yandan dindarlık teoriye yakınlığın ölçüsündedir. Müslümanlık açısından ana kaynak kuran olduğuna göre ana kaynaktaa tarif edilene yaklaşmaya çalışmayan hatta onu okuyup anlamaya çalışmayan insan üzerinden değerlendirmek mantıklı olmaz.
  ... iste geldim burdayim
 9. 9.
  dinden önce ahlak gelir. bir insan ahlaksız ise hangi dine mensup olursa olsun ondan bir cacık olmaz. çünkü ahlaksız insan kötü niyetlidir, insafsızdır, riyakardır, acımasızdır...
  1 ... iskender beg
 10. 10.
  kötü birisi olmak da dinle alakalı değildir ki. karakterimizin arkasına saklanıp dinimizi suçluyorsak,ki eğer gerçekten inanıyorsak,ne kadar doğrudur? iyi bir insan olmak,buraya havalı bir tanım yapmak isterdim ama her zamankinden çok daha zorlandım.
  ... sofaraway