bugün

vefalı olmalıdır.
çıkarcı olmamalıdır.
otuyup dert dinleyebilmeli, akıl vermelidir.
kendi sıkıntılarını paylaşıp, akıl istemelidir.
(bkz: sır saklayabilme)
samimiyet, alçakgönüllülük -ben demiyorum kafka diyor- arkadan konuşmamak, arada bir arayıp hal-hatır sorma alışkanlığı, arkadaşını gerçekten dinlemek, bir sorunu olup olduğunu öğrenmeye çalışmak, elinden gelen bir şey varsa mutlaka yapmak, sevme yeteneği, sevgili bulunca ya da evlenince arkadaşını unutmamak, sır tutmak, arkadaşının ayıp ve zaaflarını yüzüne vurmamak.
Her şeyden önce vefalı ve alçakgönüllü olmalıdır. Böylesi zor bulunur emin olunmalıdır yoksa iki gün sonra arkanızdan vurur.
Vefalı,zeki,alçakgönüllü,sır saklmasını bilen,dürüst,akıl hocası.
Göt olmamalı.
haysiyetsiz olmamalı.
dürüstlük ve güvenilirlik.
düşüncesiz olmamalı .
adam olsun yeter.
yok lan kadin da olabilir. bilemedim simdi.
"kendimi yalnız hissediyorum" dediğinde "ben varım ama bak çok kırıldım" dememesi.
yalnızlığın çeşitli duygusal ihtiyaçlardan doğduğunu iyi bilmesi ve bu konuda, yalnızca anlatıyorsan dinlemesi, söyleyecek bir şeyi varsa söylemesi.

yenir ki bu.
kin ve nefret beslememeli.
sadece kendini düşünmemeli.
''Hadi la bugun de sunu yapak'' dediginde kici basi oynamayacak. Olmasi gereken en temel ozellik budur.
herşeyden önce türk olmalı asla kürt olmamalı. Birçok kürt arladaşım oldu tanıdıkça o gerçek yüzünü gördüm. Kesinlikle türk olmalı arkadaş.
samimiyet, dinlemesini bilmek, çok ve boş konuşmamak, espri anlayışı.
öküzün altında buzağı aramasın, osuruktan nem kapmasın, trip atmasın, ota boka ağlamasın, ota boka gülmesin, adam olsun adam.
bir kere arkadaş dediğin sırcı olacak.
klilşe olacak ama zor zamanlarda yardımcı olması.
Ortamda Kötü espri yapıldığında gülmesi.

işte dostluk budur kardeşim. Göt gibi kalmazsınız ortada. (bkz: gülsenize)
Kafadar olcak.
en azından cumaya gitsin.
sırdaş olsun yeter.
kafa dengi olacak.
anlasilir olmasi , size cok deger vermesi , yalan soylememesi ve sizin sırlarinizi başkalarına anlatmaması.
insan olsun.