1. 1.
  ivan'ın çocukluğu. gelmiş geçmiş en büyük yönetmenlerden biri olan rus andrei tarkovski'nin ilk uzun metraj filmi.
  2 ... louis cyphre
 2. 2.
  Biz ivan la ve Tarkovski ile ilk kez 1960 lı yılların benzersiz Sinemateknik iyle tanıştık. Sovyet Sineması nın en sıra dışı yönetmeninin ilk filmi ve Sovyet film ilkelerine en uygun filmi.

  ikinci Dünya Savaşı nın öksüz-yetim bıraktığı 12 yaşında bir çocuk(ivan) partizanlara katılır ve olaylar gelişir. Yönetmenin filmde felsefi yaklaşımlar, siyasi kaygılar ve sembolik şifrelerin yanı sıra daha sonra kendi imzası yerine geçicek olan şeylerin ilk haberlerini veriyor.
  2 ... 05snoopdogg05
 3. 3.
  bir çocuğun aile yoksunluğunu savaşla doyurma, hırsını bu şekilde köreltme hikayesi. hayalle harmanlanmış geri dönüşlerin seyircide bıraktığı tat çok değişik. tarkovski'nin bu ilk filminde de imgeler, kesin hatlarıyla söylenmeyen tamamlama görevini seyirciye devreden sözler mevcut.
  1 ... oceanland
 4. 4.
  "8 kişiyiz. Hiçbirimiz 19 yaşından büyük değil. Bir saat içinde kurşuna dizileceğiz. intikamımızı alın." Askerlerin mevzilendiği kilise yıkıntısının duvarlarında bu sözler yazılıdır ve bu Ivan' ın çocukluğunun özeti şeklindedir.

  Film bir yaz günü genç bir ağacın arkasındaki Ivan' ın görüntüsüyle başlar. Ivan 12 yaşında bir erkek çocuktur. Çiçeklenen bir çayır, kelebekler, bir karaca ve öten guguk kuşunun sesi ve Ivan'ın annesinin görüntüsü ile mutlu bir çocukluk resmedilir ve bu mutlu çocukluk bir kabus olarak sona erer. Sözkonusu görüntüler terk edilmiş bir değirmende uyuyakalmış olan Ivan' ın düşüdür. Ivan aceleyle gerçekliğe döner, dumanların, aydınlatma fişeklerinin altında bataklığı geçerek Dinyeper ırmağının öte tarafına doğru düşman bölgesi içinden geçer.

  Irmak Ukrayna cephesinde Sovyet bölgesini Nazi işgalcilerden ayırmaktadır. Ivan Kızıl Ordu için casusluk yapmakta, düşman bölgesinin planlarını çıkartmaktadır. Irmağın öte tarafına vardığında Ivan' ın geldiği genç teğmen Galtsev' e bildirilir. Galtsev onun orduya çalıştığına inanmaz, ancak karargaha haber verdiğinde kendisinden Ivan' ı iyi ağırlaması istenir. Yüzbaşı Kholin, Ivan' ı almak üzere yola çıkar. Bu arada uyuyakalan Ivan yeni bir düş görür. Ivan'ın annesiyle birlikte içine baktığı bir kuyu içinden resmedilir. Annesi eğer kuyunun içine yeterince bakılırsa bir yıldızın görünebileceğini söyler. Elini suyun üstünde yansıyan ışığa uzatan Ivan artık kuyunun dibindedir. Silah sesleri gelir. Ivan' ın annesi cansız kuyunun yanında yatmaktadır. Ivan' ın annesini ve kızkardeşini Naziler kurşuna dizmiştir. Babası da sınırda ölmüş bir askerdir. Ivan' ın ailesinden kimsesi yoktur. Ivan yetimhaneden kaçmış, partizanlara katılmış ve Nazilerin ölüm kampından kurtulmuştur. Şimdi de kendisini koruyup gözeten subaylar Katasonov, Kholin ve Gryaznov' dan kaçmaya çalışmaktadır. Çünkü bu askerler, Ivan' ı cephe gerisindeki askeri okula göndermek istemektedir. Bunun nedeni filmde açıkça belirtilmez. izleyiciden sonuç çıkartması beklenir. Ivan devam etmek ister ve kaçar.

  Yolda evinden geriye kalanları bir araya getirmeye çalışan, şaşkın, aklını yitirmiş yaşlı bir adamla karşılaşır. Düş, savaşın gerçekliği, kabus ve hayal içiçe geçmiştir. Ivan' ın inadı galip gelir ve Gryaznov Ivan' ın orduda kalmasına ikna olur. Kholin ve Galtsev görevine devam etmesi için bir botla Ivan'ı ırmağın öte tarafına bırakırlar. Irmağın öte tarafında Naziler iki Kızıl Ordu askerini öldürüp bir ağaca asmışlardır. Ivan karanlıkta kaybolur ve bir daha kendisinden haber alınamaz.

  1945. Kızıl Ordu Berlin' e girmiştir. Galtsev Gestapo karargahındaki askerlerden biridir ve Nazi bürokrasisinin kurşuna dizilen ve idam edilen herkes için tuttuğu dosyaları gözden geçirmektedir. Sonunda bir dosyanın üzerinde Ivan' ın resmini görür. 12 yaşındaki Ivan, sahilde oyun oynayarak geçirilecek bir çocukluğu cephede geçirmiş ve darağacında sonlandırmıştır.

  http://tr.wikipedia.org/w...C3%87ocuklu%C4%9Fu_(film)
  1 ... conspirator
 5. 5.
  doğum, yaşam ölüm e dair, iç titreten olağanüstü bir film.
  Kholin'in Masha'yı öptüğü sahnede de 'aşk' olağanüstü bir şekilde tasvir edilmiştir. Masha'nın tek başına geçebileceği hendek, Kholin'in Masha'yı koruyabilmesi için bir aracı olmuştur.
  ... fehimsiz ekmek
 6. 6.
  --spoiler--
  filmde aynı figür hem psikolojik hem de sosyolojik değişik mesajlar verebilmektedir. 19 yaşlarındaki 8 gencin intikamını almak 12 yaşındaki ivan'a düşmüştür. cepheden dönmek istemeyen ivan bu duruma karşı tavır alırken yaşlı bir adamın yanından yolu geçer savaşta karısını kaybeden adam hem karısının yasını tutmakta hem de karısının dönmesini beklemektedir. savaşın aldıkları karşısında geri dönülmez yıkık, şizofrenik bir hayat yaşayan yaşlı adam aynı zamanda savaş sonrası yeni dünyayı da tasvir etmektedir. diğer yandan aynı şekilde annesini ve kız kardeşini kaybeden ivan belki de geri kalan hayatında yaşlı adamla aynı seyri paylaşmak istemediğinden bile bile ölüme gitmektedir.
  --spoiler--
  2 ... hahayutuyubasgutyu
 7. 7.
  "ivan'ın çocukluğu"na bir de 18 dakikalık children of war davudi bonus'u eklenince kendinizi sovyetlerin o can sıkıcı, iç bayıcı, kasım kasım kasıcı, karamsar atmosferinde bulacaksınız. kaybolacak, sonra kendinizi yeniden bulacaksınız. canınız sıkılacak. sıkıcı evet. çok sevmeyeceksiniz. sevemedim karagözlüm, evet. lakin "hele bi tarkovski patlatayım da, zevkten dört köşe olayım yahu!" diye düşünmediğinizi farz ediyorum. arz ediyorum.

  damlalar... damlalar... damlar.
  ... nickless cage
 8. 8.
  bir çocuğun gözünden savaşın tüm çıplaklığını ortaya seren gözyaşartıcı film.
  ... patlak fermuar
 9. 9.
  rüya sahnelerinin mükemmel bir dokuyla işlendiği andrei tarkovsky filmi. özellikle sahile meyveler dökerek ilerleyen araba, kuyuda annesiyle konuşması, ağaçların arasından kameranın yavaş yavaş ilerlemesi görsel olarak harika ötesi.

  çok az yönetmende görebildiğimiz müthiş bir yeteneğin ilk örneğini burada verir tarkovsky. sinemada yavaşlığın keşfinin tarkovsky olduğunu söyleyenler haksız değildir. filmin herhangi bir sahnesini durdurduğunuzda kadrajı, ışığı, kompozisyonu ile müthiş bir fotoğraf karesi elde edersiniz. bunu yapabilen diğer müteveffa zat italyanların fefe' sidir.
  1 ... bandini
 10. 10.
  çok fazla sözcüğe, zamana ve de insana gerek duymadan; acıları dramatize etmeden 2. dünya savaşı anlatılabilirmiş demek ki zira ivanovo detstvo böyle bir filmdir.
  evet savaşta çocuklar da ölür. kendi çocuklarını zehirleyip öldüren bir zihniyet ivan ı elbette ki öldürecekti.
  ivan ın çocukluğu muydu yaşadıkları yoksa yetişkinliği hatta yaşlılığı mı?
  zihnimde küller savrulurken, damlayan su sesleri kulağımda çınlarken bu soru da bir yanda cevap arıyor.
  1 ... gecgelenyazar