bugün

türkiye'nin ilk ve en köklü denizcilik fakültesidir. camiada 'yüksek denizcilik' olarak anılır. 1982'de cumhuriyet'in ilk yıllarından beri konuşlandığı ortaköy'deki mekanı z. kalkavan anadolu denizcilik meslek lisesi'ne dönüşmüş, kurum tuzla'daki modern tesislerine taşınmıştır.
http://www.df.itu.edu.tr/
itü'nün tuzla yerleşkesinde bulunur. akdeniz adlı eğitim gemisi bulunmaktadır. ordudan itü'ye bağlanmıştır bu yüzden giriş koşulları daha gevşektir. mülakatı kolaydır ama atatürk'le ilgili soru kesin sorarlar.
mensubu olduğum fakat henüz henüz derslerine başlayamadığım fakültedir.
Dünyanın en gelişmiş simülatör merkezlerinden birine sahip olupta, bir allahın kulunun kullanamadığı fakültedir. ayrıca üniformasında türk bayrağı taşıma hakkına sahip ilk ve tek sivil okuldur.
bu okuldan mezun çok sevdiğim, cemaattede yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmeyen bir arkadaşım vardı. uzak yol gemilerinde çalışmaya başlamıştı. daha sonra öğrendim ki hafif kafasını üşütmüş. küvete su doldurup şnorkel ile dalıyormuş küvetin dibine filan. garip şeyler.
mezunlari ulke denizcilik sektorundeki en buyuk firmalarda yonetici pozisyonundadirlar. okuldan mezun olup da is bulamamak neredeyse imkansizdir.
bu okulun bir benzeride tüdevdir ama şirketlerin ilk önceliği itü denizciliktir.. 1. kaptanlar 10000 $ a yakın maaş alırlar.. ama hakkıyla kuruşuna kadar hakederler..
siyasal bilgiler fakültesinden sonra en iyi fakültelerden biridir.
her ne kadar GASM gibi sınavlar Piri Reis üniversitesinde olsa da halen dahi Türkiye'nin en iyi denizcilik fakültesidir. neden mi? çok köklü bir geleneği, öğretim görevlisi kalitesi ve hiyerarşi bulunmaktadır.
tüdevle uğraşıp duran öğrencilerin okuduğu fakülte. önce kendi işinize bakın sonra tüdevle uğraşın.
denizciliği dahi siyasete alet ediyorlar. yazık! neden denizcilik gelişmedi işte cevabı!. işinizi yapın!
(bkz: deniz ulaştırma işletme mühendisliği)
tartışmasız dünyanın en iyi denizcilik fakülteleri arasında..

gemi işletmesi yapan bir şirkette olduğumdan dolayı çok insanla muhattap oluyorum,karşılaştıklarım arasında açık ara kendilerini belli ediyorlar.. özellikle 80-85 arası mezunlarının kokteyl için özel olarak eğitimler verildiğini duyduğumda çok şaşırmıştım..

bireylerin gerçek bir denizci olması için verdiği eğitimi taktir ediyorum.mezunlarına denizde başarılar diliyorum..

1 temmuz denizcilik ve kabotaj bayramında gösterdikleri direniş tepkisi için, yine farklı olduklarını ortaya koymuş,onurlu adaletli insanların yetiştiği ilim irfan yuvası..

genç denizciler,pruvanız neta,rüzgarınız kolayınıza olsun..
bildiğim kadarıyla kampüsü tuzladadır.
her haltın içinde olup her konuya yorum yapan öğrencilere sahip okul. abi bi ağır olun bi topa basın mk sizi gören liman başkanı zanneder ama daha hiçbir vasfınız yok hiçbir. sizin nerenize battı da tüdev denizcilik kursunu mahkemeye verdiniz kapattırdınz neymiş kursla kaptanlık olmazmış ulan size ne amk siz ulaştırma bakanı mısınız ?
mekanik tesisat projesini ofisimizde çizdiğimiz fakültedir.
bir arkadaşın bu fakültede öğrenciyken stajyer olarak çin e giden bir gemiye binmesi, dubai de inip uçak ile geri dönmesi ve son senesinde bu iş bana göre değil deyip okulu bırakmasına şahit olunmuştur.
burdan çıkınca (bkz: süvari bey) 'e kadar yolunuz var diye biliyorum.
Bu yıl kazanmayı çok ama çok istiyorum.
yanlış hatırlamıyorsam 2013 yılında gemi makineleri mühendisliği bölümünden mezun olanların gemide çalışma izni kaldırılmıştı bizim arkadaşlar çok muzdarip oldu, senelerce tershanede çalış tam turnayı vuracakken olacak iş mi.